هدر موبایل
1388/06/04 16:12:00
سرویس صحن
حداد عادل خطاب به آیت الله لاریجانی

اجازه ندهید کسی به جای قوه قضائیه دیگران را متهم کند

**حدادعادل گفت: قوه قضاییه باید به گونه ای عمل کند که هرکسی نتواند به جای قوه قضائیه بنشیند و دیگران را متهم کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حداد عادل نماینده مردم تهران در نطق میان دستور جلسه‌علنی امروز چهارشنبه گفت: اکنون که با انتصاب آیت الله صادق آملی لاریجانی به ریاست قوه قضائیه فرصتی برای تحول در این قوه پدید آمده، مناسب ‌می‌دانم پس از تبریک ایشان و تشکر از زحمات و خدمات آیت الله شاهرودی چند نکته را در باب قوه‌قضائیه یادآور می‌کند.

وی افزود: قوه قضائیه مسئول تامین عدالت در جامعه است. رعایت عدالت و مقابله با ظلم و رفع تبعیض ناروا اولویت و مهمترین انتظاری است که مردم از حکومت‌ها دارند.

حداد عادل تصریح کرد: مردم امنیت و آزادی و عدالت را با هم می‌خواهند. پاسداری از عدالت شرط اصلی حکمرانی خوب است. اگر در یک حکومت قوه قضائیه عدل و انصاف را رعایت نکند و به عدل حکم نکند هیچ عذری از آن پذیرفته نیست.

وی گفت: هیچ حکومتی نمی‌تواند به بهانه کمبود امکانات در تاثیر عدل و داد قصور ورزد. عدل و داد اساس مملکت داری است و هیچ رشته‌ای مانند عدالت نمی‌تواند مردم را با حکومت پیوند دهد.

رییس کمیسیون فرهنگی ادامه داد: از قوه قضائیه انتظار می‌رود با ظلم و فساد مبارزه کند. دستگاهی که می‌خواهد با ظلم و فساد مقابله کند خود باید پاک باشد.

وی خاطر نشان کرد: رییس قوه قضائیه باید مراقب باشد تا این قوه هر چه بیشتر پاک باشد. قضات و کارکنان پاک دامن عزیز و محترم شمرده شوند و خاطیان ترد و مجازات شوند مخصوصاً باید مراقبت شود سوداگران و پول پرستان از حریم این قوه دور مانند.

نماینده تهران گفت: وقتی در اسلام توصیه شده که قاضی بهتر است برای خریدن مایحتاج خود به بازار مراجعه نکند تا مبادا فروشندگان کالایی را به او ارزان‌تر نفروشند و در نتیجه قاضی در اجرای عدالت و صدور حکم قاطع ماخوزه به حیا شود چه جای آن است که صاحبان قدرت اقتصادی در قوه قضائیه طمع کنند و بخواهند با نفوذ در این قوه در اجرای عدالت تاثیر بگذارند.

وی افزود: در سال‌های اخیر شایعاتی در جامعه ما درباره بعضی از افراد و نیز فرزندان بعضی از مقامات و شخصیت‌ها بر سر زبان‌ها افتاده است . سکوت و کم کاری قوه قضائیه در این مسائل مردم را دچار حیرت می‌کند. شایعه میکروبی است که در تاریکی و ابهام رشد می‌کند اگر قوه قضائیه به موقع وارد عمل شود و با رسیدگی صحیح و عادلانه احکامی سریع و صریح  صادر کند مردم از حیرت نجات پیدا می‌کند و راه بر شایعه‌سازی و شایعه پراکنی بسته می‌شود.

نماینده تهران تصریح کرد: علاوه بر آن دیگر هر کسی نمی‌تواند به جای قوه قضائیه بنشیند ودیگران را متهم کند و حکم صادر نماید. نباید چنان شود که متهمان در جایی که باید محاکمه شوند محاکمه نشوند و در جایی محکوم شوند که نباید بشوند. این سیره برای کشور و نظام و انقلاب زیان بار است.

وی اظهار داشت: در اداره قوه قضائیه باید عدالت و عقلانیت توام با هم اعمال شود. اداره دادگاه‌ها و اطلاع رسانی به مردم باید با مدیریت و تدبیر همراه باشد.

حداد عادل گفت: تغییر و تبدیل احکام قضایی نباید آنچنان شتاب زده و تعجب آور باشد که افکار عمومی در اعتبار قوه قضائیه به تردید افتد.

وی تاکید کرد: بهترین تبلیغ برای قوه قضائیه تدبیر صحیح در ترسیم چهره‌ این قوه در برابر چشمان مردم است.

حداد عادل گفت: امید است ریاست جدید و مدیران ارشد این قوه بتوانند عدالت را که آرمان اصلی مردم در برپایی انقلاب اسلامی بوده تامین کنند. چرا که مقام معظم رهبری همواره از این قوه خواسته‌اند به ویژه نکاتی را که در حکم انتصاب رییس جدید این قوه یادآوری کرده‌اند مدنظر داشته باشند.

وی همچنین افزود: از سخنان رییس جدید این قوه در مراسم معارفه معلوم می‌شود ایشان از اهمیت و حساسیت وظیفه‌ای که برعهده گرفته‌اند به خوبی آگاهند و گره گاها، گلوگاهها را می‌شناسند.

رییس کمیسیون فرهنگی اظهار داشت: این روزها که در ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر ایام شهادت امیرالمومنین نزدیک می‌شویم باید توجه داشته باشیم که آن امام همام جان بر سر اجرای عدالت نهاد و این خود حقیقتی است که مسئولیت سنگینی بر دوش ما می‌نهد . مسلماً در اجرای عدالت همه باید به قوه قضائیه در رییس جدید این قوه کمک کنند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی طبعاً آمادگی دارد با قوه قضائیه همکاری کند . توفیق ریاست جدید قوه قضائیه و همکاران ایشان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet