هدر موبایل
1397/02/23 11:02:33
سرویس فرهنگی

غرفه کتابخانه مجلس در نمایشگاه کتاب تهران؛ بازدید شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی تا جشن هزار سالگی تالیف کتاب قانون

در غرفه کتابخانه مجلس در سی‌و‌یکمین نمایشگاه کتاب تهران که مورد توجه بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی قرار گرفت، از سه کتاب رونمایی شد.
غرفه کتابخانه مجلس در نمایشگاه کتاب تهران؛ بازدید شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی تا جشن هزار سالگی تالیف کتاب قانون در غرفه کتابخانه مجلس در سی‌و‌یکمین نمایشگاه کتاب تهران که مورد توجه بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی قرار گرفت، از سه کتاب رونمایی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805101710935449.jpg غرفه,کتابخانه,مجلس,در,نمایشگاه,کتاب,تهران؛,بازدید,شخصیت‌های,سیاسی,و,فرهنگی,تا,جشن,هزار,سالگی,تالیف,کتاب,قانون Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب به‌عنوان یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی کشور ناشران داخلی و بین‌المللی بسیاری حضور یافتند و غرفه کتابخانه مجلس به عنوان غرفه تخصصی با مخاطب خاص مورد استقبال شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، علمی و پژوهشی بسیاری قرار گرفت و کتاب‌ها و دستاوردهای این کتابخانه ارزیابی شد.  

در متن ذیل گزارشی اجمالی از حضور این شخصیت‌ها و آنچه در این غرفه رخ داده ارائه شده است؛

برگزاری مراسم رونمایی از سه اثر تازه منتشر شده کتابخانه مجلس 

بنابراین گزارش مراسم رونمایی از سه اثر تازه ‌نشر کتابخانه مجلس شورای اسلامی باعنوان "المختارات من مخطوطات ترکیا"، "شرح مشکلات کتاب القانون" و "مناهج الطالبین فی معارف الصادقین"، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عماد رئیس کتابخانه مجلس، نجفقلی حبیبی رئیس اسبق دانشگاه علامه طباطبایی، حجت‌الاسلام ابهری، حجت‌الاسلام سیدعلی طباطبایی، دکتر بهنامی و سیدمحمدحسین حکیم برگزار شد.

نجفقلی حبیبی، استاد پیشکسوت حوزه ادبیات و فلسفه در این مراسم عنوان کرد: قانون ابن‌سینا مهم‌ترین کتاب پزشکی جهان است و این کتاب تا قرن ۱۷ در اروپا تدریس می‌شد. متن کتاب بسیار دشوار است و اخیراً کتابی توسط ظلّ السلطان درباره قانون ابن سینا و شرح‌های این کتاب منتشر شده است.

وی گفت: فخر رازی شرحی بر قانون ابن سینا نوشته و اشکالاتی را بر آن وارد کرده است و درصدد پاسخگویی به آن‌ها برآمده است. این اثر جزء اولین شهرهایی است که در این رابطه نوشته شده است. شرح فخر رازی ناقص است، اما اولین شرح قانون به شمار می‌رود که در دست چاپ قرار دارد.

حبیبی اظهارکرد: متاسفانه ایرانیان توجه چندانی به کتاب قانون نداشته‌اند. 6 سال پیش و در دو مرحله، سازمان یونسکو تصمیم گرفت که هزار سال تالیف قانون را جشن بگیرد؛ چراکه این کتاب در تمدن بشری و سلامت انسان نقش مهمی دارد. انتشار اولین شرح کلیات قانون راه را برای محققان طب اسلامی باز می‌کند. ۱۵ سال است که طب سنتی رایج شده و شرح قانون می‌تواند برای فهم آن مفید باشد.

بنابراین گزارش، در ادامه حجت‌الاسلام سیدعلی طباطبایی، اظهارکرد: کتاب فهرست منتخب نسخ خطی از نسخی تهیه شده که در ترکیه موجود است. من خط پدرم را که از دو استاد خود، علامه طباطبایی و شیخ آقابزرگ تهرانی آموخته بود، ادامه دادم. پدرم در حاشیه الغدیر و ذریعه آثاری را تالیف کرده است و در کنار الغدیر، کتابشناسی این اثر را نیز نوشته است. بر کرانه غدیر، استدراک راویان از حدیث الغدیر و این واقعه بزرگ است و جلسه اول دوره الغدیر علامه طباطبایی را شرح می‌دهد. از تابعین نیز بیاناتی را دارد. تصحیح رساله حدیث من کنت مولا فهذا علی مولا، موضوع دیگر در این رابطه است.

طباطبایی اظهار کرد: شیوه یافتن مدارک بسیار مهم است که پدرم در این راستا روش‌های متفاوتی را به کار گرفت. فضایل اهل بیت، سیره علما و سنت علمای شیعه از جمله موضوعات مورد توجه در این اثر به شمار می‌آید. ایشان برای گردآوری مطالب به کتابخانه‌ها رفت و به دیدن نسخه خطی پرداخت.

وی افزود: همگی می‌دانیم که ترکیه از منظر نسخ خطی، کشور بسیار ممتازی است. پدرم در سفر به ترکیه مجموعه آثار نادر در آنجا را جمع‌آوری کرده بود و در دفتری به صورت دست‌نویس در گنجینه مخطوطات کتابخانه مرعشی نجفی نگهداری می‌شود.

نمایندگان نمایشگاه کتاب

سیدمحمدحسین حکیم دیگر سخنران این مراسم نیز اظهارکرد: تمدن اسلامی به چند دوره تقسیم می‌شود که این تقسیم‌بندی براساس نوع خط، کتابت و کتاب‌ها انجام شده است. آسیای میانه شامل چین تا شمال خراسان قدیم، شبه قاره هند، ایران و عراق، امپراتوری عثمانی و شمال آفریقا از جمله این تقسیم‌بندی‌ها هستند.

وی گفت: یکی از تمدن‌ها به چند دلیل امپراتوری عثمانی است که کتابخانه‌های متعدد خصوصی و وقفی در این کشور ساخته شده است. حتی در میان خانه‌ها و املاک وزرا و ملکه‌ها نیز این موضوع دیده می‌شود، به دلیل شباهت نسبی با کتابخانه‌های ایران و هشتصد سال سابقه، کتابخانه‌ها بر جا مانده است.

حکیم عنوان کرد: در بررسی تاریخی و اسلامی، کتابخانه‌های عثمانی نقش مهمی دارند. این گنجینه ابتدا در اروپا کشف شد و سیدعبدالعزیز طباطبایی، طی ۱۰ تا ۱۵ سال در سفرهای خود به این کشور رفت و از آنها یادداشت‌برداری کرد. وی به مطالب ایرانی نیز توجه داشت و حتی اگر یک حدیث را در این باره مشاهده می‌کرد آن را نیز می‌آورد.

جلسه رونمایی از سه اثر تازه منتشر شده کتابخانه مجلس شورای اسلامی با حضور نویسندگان، پژوهشگران و اهالی رسانه، روز چهارشنبه هفته گذشته در تالار اردیبهشت سرای اهل قلم، برگزار شد.

دیدار رئیس کتابخانه مجلس با رئیس کتابخانه ملی 

همچنین حجت‌الاسلام عماد رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه هفته گذشته از غرفه کتابخانه ملی بازدید و با دکتر اشرف بروجردی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس کتابخانه ملی دیدار و گفتگو کرد.

اهداف مشترک دو کتابخانه، به‌ویژه حوزه‌های موزه‌داری، نسخ‌خطی و جمع‌آوری اسناد فرهنگی، موضوع این گفتگو و تبادل نظر بود.

نمایندگان نمایشگاه کتاب

همچنین درباره همکاری‌های مشترک در چاپ آثار خطی و فاخر فارسی به صورت نفیس، مسائلی مطرح و قرار شد مدیران و کارشناسان مربوط، روزهای آتی، جلسات مشترکی داشته باشند و درباره این موضوعات، تصمیم‌گیری کنند.

دکتر بروجردی نیز از غرفه کتابخانه مجلس شورای اسلامی بازدید کرد و منشورات کتابخانه، به‌ویژه تازه‌های نشر به ایشان معرفی شد.

دیدار رئیس کتابخانه مجلس با معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب 

حجت‌الاسلام عماد رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی نیز روز چهارشنبه هفته گذشته در نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور یافته و با دکتر جوادی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب، دیدار کرد. در این دیدار دکتر جعفری رئیس دفتر ریاست مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام معراجی، عضو هیئت امنای کتابخانه مجلس، حضور داشتند که درباره مسائل فرهنگی و مناسبات دو دستگاه، بحث و گفتگو شد.

نمایندگان نمایشگاه کتاب

بازدید مدیرکل اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس از غرفه کتابخانه مجلس 

غرفه کتابخانه مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه هفته گذشته نیز، پذیرای تنی چند از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی بود. دکتر موهبتی معاون وزیر بهداشت؛ دکتر چیتچیان وزیر اسبق نیرو؛ مهدی کیایی مدیرکل اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علیخانی، نماینده ادوار مجلس، با حضور در غرفه کتابخانه مجلس در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،‌ از تازه‌های نشر کتابخانه بازدید و استقبال کردند.

نمایندگان نمایشگاه کتاب

بازدید رئیس دفتر ریاست مجلس شورای اسلامی از غرفه کتابخانه مجلس 

این گزراش می‌افزاید: محمد جعفری، رئیس دفتر ریاست مجلس شورای اسلامی از غرفه کتابخانه مجلس در نمایشگاه کتاب بازدید کرد. همچنین غرفه کتابخانه مجلس شورای اسلامی پذیرای برخی از نمایندگاه مجلس شورای اسلامی و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی بود که با حضور در غرفه کتابخانه مجلس در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،‌ از تازه‌های نشر کتابخانه بازدید و استقبال کردند.

نمایندگان نمایشگاه کتاب

بازدید آیت‌الله احمد مبلغی و نمایندگانی همچون زاهدی، حسن‌پور، سیاوشی، سالک و ذوالقدر از غرفه کتابخانه مجلس 

مهدی زاهدی نماینده کرمان و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، آیت‌الله احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌های دینی تطبیقی التجدید در لبنان، شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان و بردسیر و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوقی شهروندی، احمد سالک نماینده اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، طیبه سیاوشی شاه عنایتی و سیده فاطمه ذوالقدر از نمایندگان تهران، اسلامشهر، ری، شمیرانات و پردیس و اعضای کمیسیون فرهنگی طی روزهای برگزاری این رویداد فرهنگی از غرفه کتابخانه مجلس شورای اسلامی  بازدید کردند.

نمایندگان نمایشگاه کتاب
نمایندگان نمایشگاه کتاب
نمایندگان نمایشگاه کتاب
نمایندگان نمایشگاه کتاب
نمایندگان نمایشگاه کتاب
نمایندگان نمایشگاه کتاب

بازدید معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی از غرفه کتابخانه مجلس  

همچنین رضامراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی از غرفه کتابخانه مجلس بازدید کرد. دکتر صحرایی استاد گروه زبانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی و صاحب تألیفات به‌ویژه در زمینه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان است.

نمایندگان نمایشگاه کتاب

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet