هدر موبایل
1388/06/07 16:59:00
سرویس صحن

دولت دهم در آزمون اعتماد مجلس هشتم

**مجلس شورای اسلامی از فردا یکشنبه هشتم شهریورماه طی سه روز صلاحیت وزرای پیشنهادی رییس جمهور برای عضویت در دولت دهم را بررسی خواهد کرد.

جلسات علنی مجلس برای بررسی رای اعتماد به گزینه‌های پیشنهادی رییس جمهور در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه هشتم، نهم و دهم شهریورماه در دو نوبت صبح و بعد ازظهر برگزار خواهد شد.

بر اساس ماده 188 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، "رییس جمهور ظرف دوهفته پس از انجام مراسم تحلیف و یا بعد از استعفاء یا سقوط دولت، کتبا اسامی هیات وزیران را به همراه شرح حال هریک از وزیران و برنامه دولت تسلیم مجلس می‌نماید. رییس مجلس مکلف است  در اولین فرصت در جلسه علنی اعلام وصول معرفی‌نامه وزیران را اعلام و پس از قرائت دستور تکثیر ان را صادر نماید".

در ساعات پایانی روز چهارشنبه 28 مردادماه، رییس جمهور در نامه‌ای لیست نهایی وزیران پیشنهادی خود را تقدیم مجلس کرد.

متن نامه رییس جمهوری حاوی 21 نام برای 21 وزارتخانه بود که متن آن بدین شرح اعلام شد:

 سوسن کشاورز: وزارت آموزش وپرورش

 رضا تقی‌پور: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 حیدر مصلحی: وزارت اطلاعات

 سیدشمس‌الدین حسینی: وزارت امور اقتصادی و دارایی

 منوچهر متکی: وزارت امور خارجه

 مرضیه وحید دستجردی: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 محمد عباسی: وزارت تعاون

 صادق خلیلیان: وزارت جهاد کشاورزی

حمید بهبهانی: وزارت راه و ترابری

 فاطمه آجرلو: وزارت رفاه و تامین اجتماعی

 علی‌اکبر محرابیان: وزارت صنایع و معادن

 کامران دانشجو: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 سید‌محمد حسینی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 عبدالرضا شیخ‌الاسلامی: وزارت کار و امور اجتماعی

 مصطفی محمد نجار: وزارت کشور

علی نیکزاد: وزارت مسکن

 مسعود میرکاظمی: وزارت نفت

 محمد علی‌آبادی: وزارت نیرو

 مهدی غضنفری: وزارت بازرگانی

 سیدمرتضی بختیاری: وزارت دادگستری 

 احمد وحیدی: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح.

پس از آنکه نامه رییس جمهور مبنی بر معرفی وزرای پیشنهادی در جلسه علنی روز یکشنبه اول شهریور ماه از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول رسمی شد، گزینه‌های پیشنهاد شده با حضور در نشست‌های متعدد کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و مجامع مجلس به تشریح و دفاع از برنامه‌های خود در حوزه در نظر گرفته برای فعالیت‌شان پرداختند.

اگرچه سرنوشت نهایی هریک از وزرای پیشنهادی با رای مخفی نمایندگان در جلسات علنی مجلس  مشخص خواهد شد، ولی برآیند جمع‌بندی‌های این نشست‌ها را شاید بتوان صورت اولیه رای نهایی مجلس هشتم به کابینه دهم دانست.

بر اساس ماده 189 آیین‌نامه داخلی مجلس، "یک هفته پس از معرفی دولت، برای بحث و بررسی خط مشی و اصول کلی برنامه دولت و اخذ رای اعتماد برای هیات وزیران، جلسات مجلس به صورت متوالی تشکیل می‌گردد. با پیشنهاد رییس  و تصویب مجلس، جلسات به صورت صبح و بعد از ظهر برگزار خواهد شد."

بدینگونه از صبح روز هشتم شهریورماه بررسی رای اعتماد به کابینه دهم آغاز خواهد شد و در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر - چنانکه نمایندگان در هفته پیش موافقت کردند - ادامه خواهد یافت.

ماده 190 آیین‌نامه داخلی می‌گوید: "قبل از تشکیل اولین جلسه بررسی برنامه‌های دولت و اخذ رای اعتماد هیات وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط و مشی و اصول کلی و ترکیب هیات وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق هر یک از وزیران به تفکیک برنامه برای هر وزیر در برگه‌های جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت نام می‌نمایند.

هر یک از نمایندگان حق دارد تمام یا قسمتی از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر قرار دهد.

در شروع بحث در مورد هیات وزیران، رئیس جمهور برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفی وزیران از ترکیب هیات وزیران دفاع خواهد نمود. پس از آن مجلس،‌ بررسی برنامه دولت و ترکیب هیات وزیران را با اظهارات پنج نفر از نمایندگان مخالف و پنج نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و هر کدام برای مدت 15 دقیقه انجام خواهد داد.

رئیس جمهور یا کسانی که او تعیین می‌کند به سوالات و اظهارات مخالفان پاسخ می‌دهند. مجموع مدت طق اولیه رئیس جمهور و دفاعیات اخیر دو نیم ساعت خواهد بود.

در پی اظهارات و دفاعیات رئیس جمهور، مجلس، شور در مورد برنامه‌ها و صلاحیت هر یک از وزیران را به صورت جداگانه آغاز خواهد نمود.

در مورد هر وزیر، دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و موافق، هر کدام برای مدت 15 دقیقه فرصت خواهند داشت. پس از آن وزیر و در صورت صلاحدید، رئیس جمهور به مدت سی دقیقه برای دفاع از برنامه و صلاحیت وزیر مطروحه وقت خواهند داشت".

ماده 190 آیین‌نامه داخلی مجلس تصریح دارد: بحث و بررسی برای تک تک وزیران به ترتیب حروف الفبای وزارتخانه به همین شیوه انجام می‌گیرد. رئیس جمهور می‌تواند با استفاده از وقت وزیران در پایان و به طور یک جا از آنان دفاع نماید.

پس از آن برای هر یک از وزیران جداگانه‌ رای‌گیری به عمل می‌آید و شمارش و اعلام نتیجه آرا پس از رای‌گیری برای همه وزرا صورت خواهد گرفت".

بر اسا تبصره 2 ماده 190، "چنانچه مجلس به یک یا چند وزیر رای اعتماد نداد، رئیس جمهور موظف است با رعایت اصل 135 قانون اساسی حداکثر قبل از سه ماه فرد یا افراد دیگری را برای اخذ رای به مجلس معرفی نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet