خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/03/01 17:03:39
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی مطرح کرد؛

ائتلاف جریانات سیاسی عراق؛ از اجتناب ناپذیری تا شکنندگی

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است علیرغم اینکه ائتلاف جریانات سیاسی برای انتخاب نخست وزیر در عراق اجتناب ناپذیر است، شکنندگی میان گروه‌ها حتمی خواهد بود تاجایی‌که ممکن است دولت عراق را به سمت سقوط ببرد.
ائتلاف جریانات سیاسی عراق؛ از اجتناب ناپذیری تا شکنندگی عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است علیرغم اینکه ائتلاف جریانات سیاسی برای انتخاب نخست وزیر در عراق اجتناب ناپذیر است، شکنندگی میان گروه‌ها حتمی خواهد بود تاجایی‌که ممکن است دولت عراق را به سمت سقوط ببرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102330892098.jpg ائتلاف,جریانات,سیاسی,عراق؛,از,اجتناب,ناپذیری,تا,شکنندگی Icana

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت سیاسی کنونی عراق بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی و آماده شدن برای تشکیل دولت جدید، گفت: درصد مشارکت مردم عراق در انتخابات پارلمانی این کشور زیر 45 درصد بود که نشان دهنده عدم استقبال مردمی به علت برخی نارضایتی ها از روند کاری دولت و بروز برخی فسادها در سیستم است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه هیچ کدام از ائتلاف های عراق پیروز قطعی نشده است، عنوان کرد: جریان سائرون که 54 کرسی کسب کرده است پیروز نیست صرفا در رتبه نخست قرار دارد و با 7 کرسی پایین تر جریان الفتح و بعد از آن النصر و الحکمه قرار دارند لذا پیروزی در انتخاباتی این کشور وجود نداشت بلکه صرفا رتبه بندی وجود داشت.

وی افزود: از آنجایی که لازم است 150 رأی برای نخست وزیر کسب شود پس ناگزیر باید حداقل 4 گروه با هم ائتلاف کنند تا نخست وزیر رأی لازم را کسب کند از این رو به نظر می رسد کسی که لابی قوی تری برای جلب اعتماد سایر ائتلاف ها داشته باشد می تواند دولت تشکیل دهد.

جمالی نوبندگانی بر همین اساس تصریح کرد: از آنجایی که حداقل 4 یا 5 گروه سیاسی می خواهند ائتلاف تشکیل دهند این ائتلاف قطعا شکننده خواهد بود چرا که احتمال استیضاح نخست وزیر قابل پیش بینی است.

با بیان اینکه ائتلاف میان جریانات سیاسی عراق اجتناب ناپذیر است، عنوان کرد: شکنندگی میان ائتلاف ها بالاخره وجود دارد چرا که قطعا نخست وزیر آینده نمی تواند نظرات تمام جریانات سیاسی عراق را اعمال کند از این رو ممکن است به سمت استیضاح برود و ممکن است با خروج یکی از این جریانات از ائتلاف ممکن است دولت عراق را به سمت سقوط ببرند./

گفت و گو از ریحانه ورزنه

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet