هدر موبایل
1397/03/05 12:51:59
سرویس اجتماعی
قاضی زاده هاشمی هشدار داد:

خرید و فروش غیرقانونی و محدود اعضا بدن در کشور/ اسرائیل مسئول سازماندهی تجارت اعضای بدن در دنیا

عضو هیات رییسه مجلس گفت: خرید و فروش اعضا در کشور به صورت محدود صورت می گیرد.
خرید و فروش غیرقانونی و محدود اعضا بدن در کشور/ اسرائیل مسئول سازماندهی تجارت اعضای بدن در دنیا عضو هیات رییسه مجلس گفت: خرید و فروش اعضا در کشور به صورت محدود صورت می گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805104790878286.jpg خرید,و,فروش,غیرقانونی,و,محدود,اعضا,بدن,در,کشور/,اسرائیل,مسئول,سازماندهی,تجارت,اعضای,بدن,در,دنیا Icana

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه اهدای عضو موضوعی فرهنگی است و رشد مناسبی داشته است، گفت: جشنواره های نفس با هدف ترویج پیوند در حال برگزاری است و به طور نسبی موفق عمل کرده همچنین تلاش صدا و سیما و رسانه ها و تولید سریال های مناسب از سوی رسانه ملی نیز در گسترش فرهنگ اهدای عضو موثر بوده اما هنوز در این حوزه راه طولانی در پیش داریم.

رژیم صهیونیستی مسئول سازماندهی خرید و فروش اعضای بدن در دنیا

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با فعالیت دلالان اعضای بدن، ادامه داد: برخی کشورها مانند اسرائیل در دنیا این موضوع را سازماندهی می کنند البته در کشورهای جهان سوم و توسعه نیافته مانند کشورهای آفریقایی و بخشی از مناطق پاکستان و هند این موضوع اتفاق می افتد؛ در ایران اما خرید و فروش اعضای بدن محدود است.

وی افزود: بحثی وجود داشت که سامانه ای ایجاد شود تا به صورت سازماندهی شده این کار مدیریت شود تا کار به دلالی نکشد اما با توجه به غیرقانونی اعلام شدن پیوند عضو ایرانی به خارجی تا حد زیادی خرید و فروش اعضای بدن کاهش پیدا کرد در واقع در گذشته دلالان برای افراد خارجی فعالیت می کردند.

حجم پیوندها به اندازه ای نیست که قابل نظارت نباشد

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: با توجه به اینکه حجم پیوندها به اندازه ای نیست که قابل نظارت نباشد بنابراین اگر سیستم نظارت قوی بر روی این موضوع داشته باشد به راحتی قابل مدیریت است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه مرگ مغزی ها بر اثر سوانح و حوادث یا سکته های مغزی اتفاق می افتد، گفت: اگر به دنبال حل پیوند اعضا در کشور هستیم باید به سمت استفاده پیوند از فرد زنده حرکت کرد هر چند این موضوع مخالفان و موافقان جدی در کشور دارد البته اگر حتی از تمامی افراد مرگ مغزی نیز پیوند داشته باشیم باز هم جوابگو نیست.

اهدای عضو از فرد زنده از نظر شرعی بلااشکال است

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با بیان اینکه اهدای عضو از فرد زنده از نظر شرعی بلااشکال است، گفت: برخی کشورها حتی اهدای عضو از فرد مرگ مغزی را قبول ندارند اما به طور تقریبی ایران تنها کشوری است که به صورت دواطلبانه و با اجازه فرد از فرد زنده اهدای عضو را دارد که باعث شده از لحاظ سرانه جمعیت یکی از پیشروترین کشورها در حوزه پیوند باشیم.

ایران از لحاظ آماری جزو برترین و سرآمدترین کشورها در حوزه پیوند اعضا به ویژه کلیه، کبد و قرنیه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه ایران از لحاظ آماری جزو برترین و سرآمدترین کشورها در حوزه پیوند اعضا به ویژه کلیه، کبد و قرنیه است، تصریح کرد: وضعیت مناسب پیوند در کشور به گونه ای بود که افرادی از کشورهای همسایه یا سایر کشورها برای پیوند به کشور وارد می شدند که وزارت بهداشت مجبور شد طی بخشنامه ای پیوند عضو به اتباع خارجی را ممنوع کند.

وی ادامه داد: زیرا این موضوع  در حال تبدیل به معضلی بود که خرید و فروش اعضا بین ایرانی و خارجی شکل بگیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه بیماری دیابت و بیماری های وابسته به آن در کشور در حال توسعه است، تصریح کرد: این موضوع باعث شده که نارسایی های کلیه و کبد و چشم افزایش و همچنین روز به روز نیاز به پیوند عضو افزایش یابد البته برای دیابت درمان قطعی وجود ندارد.

بیماری کبد چرب در کشور غوغا می کند

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با هشدار نسبت به اینکه بیماری کبد چرب در کشور غوغا می کند، گفت: این بیماری کبد را تهدید می کند و منجر به نارسایی کبد می شود و بیماران به پیوند نیاز پیدا می کنند بنابراین یا باید نیاز به پیوند را کاهش داد و یا اجازه داد پیوند عضو از افراد زنده تحقق یابد البته باید این موضوع مدیریت شود./

خبرنگار:گل زری سادات فرخنده بخش

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet