پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/03/07 11:30:00
سرویس سیاسی
جنیدی در گفت و گو با خانه ملت:

امکان طرح دعوا خسارت دیدگان از اقدامات دولت آمریکا در دادگاه های ایران وجود دارد

معاون حقوقی رییس جمهور گفت: خسارت دیدگان از اعمال و اقدامات دولت آمریکا در دادگاه های ایران طرح دعوا کنند.
امکان طرح دعوا خسارت دیدگان از اقدامات دولت آمریکا در دادگاه های ایران وجود دارد معاون حقوقی رییس جمهور گفت: خسارت دیدگان از اعمال و اقدامات دولت آمریکا در دادگاه های ایران طرح دعوا کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201711109446095522.jpg امکان,طرح,دعوا,خسارت,دیدگان,از,اقدامات,دولت,آمریکا,در,دادگاه,های,ایران,وجود,دارد Icana

لعیا جنیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درباره شکایاتی که علیه جمهوری اسلامی ایران در دادگاه های آمریکا مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: در آمریکا قانونی مصوب شده که امکان طرح دعوا علیه دولت ایران را می دهد که البته از نظر اصول حقوق بین الملل به ویژه اصل مصونیت قضایی دولت  این کار صحیح و مطابق قاعده نیست.

معاون حقوقی رییس جمهور ادامه داد: به هر حال براساس قوانین داخلی فعلی ایالات متحده آمریکا، دادگاه های آمریکا صلاحیت دارند تا درخصوص ایران و برخی کشورهای دیگر، به شکایات کسانی که مدعی هستند از اعمال دولت ایران خسارت و زیان دیده اند، رسیدگی کنند.

وی افزود: در ایران نیز بعد از اتخاذ قوانین فوق در آمریکا، قانونی مصوب شده که اجازه می دهد خسارت دیدگان از اعمال و اقدامات دولت آمریکا در دادگاه های ایران طرح دعوا کنند و تا آنجا که اطلاع دارم برخی از زیان دیدگانی که شکایت کرده اند موفق شده اند که از دادگاه حکم بگیرند به ویژه در مورد خسارات ناشی از تحریم های آمریکا. در این میان شرکت ها و بانک ها بیشتر متضرر شده اند و شکایاتی طرح کردند که رسیدگی شده یا در دست رسیدگی است.

معاون حقوقی رییس جمهور یادآور شد:در همه جای دنیا چارچوب حقوق دادرسی براین اساس است که شخص ذی نفع و در بحث ما شخص زیان دیده می تواند از بابت موضوع  یا عملی که موجب ورود خسارت بر او شده در دادگاه صالح طرح دعوا  کند. لذا معاونت حقوقی در جریان دادرسی حضور ندارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet