هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
با موافقت نمایندگان؛

موافقت مجلس با بررسی اولویت‌دار طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی

سرویس صحن
نمایندگان مردم در خانه ملت با در اولویت قرار گرفتن بررسی طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی موافقت کردند.
سه‌شنبه 8 خرداد 1397 ساعت 10:50
موافقت مجلس با بررسی اولویت‌دار طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی نمایندگان مردم در خانه ملت با در اولویت قرار گرفتن بررسی طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی موافقت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/43446.jpg موافقت,مجلس,با,بررسی,اولویت‌دار,طرح,دائمی,شدن,قوانین,آیین,دادرسی,کیفری,و,مجازات,اسلامی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز(سه‌شنبه، 8 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت‌دار طرح دائمی شدن قانون مجازات اسلامی با 184 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 247 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند.

نمایندگان همچنین با بررسی اولویت دار طرح دائمی شدن قانون آیین دادرسی کیفری با 181  رأی موافق، 12 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 247 نفر موافقت کردند.

الهیار ملکشاهی در خصوص بررسی اولویت دار طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی دردستور کار صحن علنی  گفت: با توجه به اینکه این طرح درباره امنیت قضایی و دادرسی عادلانه است در مورخ 4/12/92 به تصویب مجلس رسید و بعد از تأیید شورای نگهبان به قوه قضائیه ابلاغ شد که پس از تأمین زیرساخت‌ها از مورخ 1/4/94 برای مدت 3 سال و به طور آزمایشی اجرایی شد بنابراین در تاریخ 1/4/97 مدت زمان این طرح پایان می‌پذیرد لذا بعد از آن دعاوی فاقد قانون تحاکم خواهند بود و دادگاه‌ها و نیروی انتظامی بدون هیچ دستوری خواهند بود بنابراین باید دائمی کردن این قانونسریعا در دستور کار قرار گیرد. این طرح بر اساس اصل 85 و با موافقت دو سوم اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به تصویب رسیده است و وقتی در صحن به تصویب برسد شورای نگهبان تمام مواد آن را بررسی و تأیید کرده است لذا با اولویت قرار گرفتن آن در دستور کار مجلس، قوه قضائیه دست خالی نخواهد بود.

علیرضا سلیمی در مخالفت با این طرح گفت: موارد ضروری مانند این طرح با رعایت اصل 72 قانون اساسی باید در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و سپس وارد صحن شوند لذا نباید این طرح در اولویت قرار گیرد بلکه بعد از بررسی‌های کارشناسانه وارد صحن علنی شود.

سید محمدجواد ابطحی در موافقت با بررسی اولویت دار طرح دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی افزود: به دلیل اینکه در تاریخ 1/4/97 دست قوه قضائیه خالی می‌ماند ضرورت بر این است که این طرح دائمی شده و دعاوی بتوانند با فراغ بال و دست باز احقاق حقوق مردم را انجام دهند و قوانینی که بر اساس اصل85 تصویب می‌شوند کمتر ارجاعی به کمیسیون هستند و ضرورت این طرح باید در اولویت قرار گیرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر