هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
فرشادان در نطق میان‌دستور:

رتبه دوم بیکاری کشوری متعلق به کردستان است/ دولتمردان باید حق نامگذاری کردستان توسط رهبری به استان فرهنگی را ادا کنند

سرویس صحن
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سفر به کردستان از آن تحت عنوان استانی فرهنگی یاده کرده‌اند از دولتمردان خواست تا حق این نامگذاری را ادا کنند.
سه‌شنبه 8 خرداد 1397 ساعت 13:03
رتبه دوم بیکاری کشوری متعلق به کردستان است/ دولتمردان باید حق نامگذاری کردستان توسط رهبری به استان فرهنگی را ادا کنند عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سفر به کردستان از آن تحت عنوان استانی فرهنگی یاده کرده‌اند از دولتمردان خواست تا حق این نامگذاری را ادا کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201708104809801136.jpg رتبه,دوم,بیکاری,کشوری,متعلق,به,کردستان,,است/,دولتمردان,باید,حق,نامگذاری,کردستان,توسط,رهبری,به,استان,فرهنگی,را,ادا,کنند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، سید مهدی فرشادان در نشست علنی امروز (سه شنبه 8خردادماه)  مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: ما کردها امید بسته بودیم که در 22 اردیبهشت ماه سال 88 چشم اندازی تازه و روشن پیش روی ما قرار خواهد گرفت و افق های اقتصادی جدیدی برای ما گشوده خواهد شد، خطاب بنده به آن دسته از مسئولان رده بالای دولت است که هنوز بیانات رهبر معظم انقلاب را درک نکرده اند.

نماینده مردم  سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بازخوانی سفر تاریخی رهبر انقلاب به کردستان باید مسئولان کم کار در استان و کشور را شرمنده کند چرا که هدف از این سفر رفع مشکلات مردم با فرهنگ کرد بود و لاغیر اما مسئولان هنوز نتوانسته اند در راستای ایجاد اشتغالزایی، سرمایه تبدیلی و احداث حتی یک کارخانه و سرمایه گذاری در کردستان گام جدی بردارند.

وی خاطرنشان کرد: واژه گناه در زبان کردی برابر با اردیبهشت ماه است و در  این تاریخ رهبر معظم انقلاب  به کردستان سفر کرده اند و آن را یک استان فرهنگی نام نهادند، ما کردها 22 اردیبهشت را نقطه عطفی در تحولات بنیادین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کردستان می دانیم، ولی بسیاری از مدیران اجرایی آن را درک نکردند و به آن پایبند نیستند.

فرشادان اظهار کرد: بر اساس فرموده رهبر نباید اقتصاد کردستان به حاشیه رود اما امروز اقتصاد کردستان فلج است و این حاصل عملکرد کسانی است که فکرشان فلج است.

وی افزود: این استان فرهنگی کلیدواژه گسترده است برای رفع مشکلات کردستان در سطح کلان، بنابراین دولتمردان باید حق این نامگذاری را ادا نمایند.

فرشادان یادآورشد: نمایندگان فرهنگ ها سیاست ها و اجحاف آموزش و پرورش در حق فرهنگیان کردستان انکارناپذیر است به عنوان مثال چرا در سال های 91 و 92 تمام نیروهای خدماتی و  قراردادی  کشور پیمانی می شوند اما در استان کردستان قربانی تبعیض و نا عدالتی دستگاه عریض و طویل آموزش و پرورش می شود ؟

وی گفت: وضعیت نامناسب معیشت  فرهنگیان و معلمان بازنشسته، کمبود اعتبارات اداری، کمبود سرانه دانش آموزی، به روز نبودن مراکز فنی و حرفه ای، فقر آموزشی در روستاها، کمبود رشته های دانشگاهی استان کردستان خود مثنوی 70 من است.

فرشادان عنوان کرد: نمایندگان زبان های 4 استان مرزی آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه و کردستان هنوز از جنگ و آثار ناشی از آن در امان نیستند، کما اینکه در سال  جدید  2 نفر در سقز و 3 نفر در مریوان و کامیاران قربانی مین های به جا مانده از دوران جنگ شده اند.

وی افزود: اما نمایندگان اقوام اگر اراده  جمعی در کار نباشد همچنان ما قربانی مین هستیم و این در حالی است که کشاورزان در مزارع مرزی به آرامش و امنیت نیاز دارند، اراده جمعی برای پاکسازی مین حق استان های مرزی است، در جنگ علیه صدام در خط مقدم بودیم و متاسفانه امروز هم در ردیف اول محرومیت و عقب افتادگی هستیم.

فرشادان بیان کرد: مهم ترین موضوع در حوزه بهداشت که  این روزها تیتر رسانه ها شده است بحث استخدام های غیرقانونی در دانشگاه های علوم پزشکی کردستان است، بنده از وزیر بهداشت درخواست دارم در راستای جلوگیری از پایمال شدن حقوق مردم و تطهیر افکار عمومی طرح تحقیق و تفحص از روند استخدام های این دانشگاه را در دستورکار قرار دهند و هیات حقیقت یابی را برای جلوگیری از حیف و میل وکنترل روند استخدام ها به کردستان اعزام نماید و از دانشگاه علوم پزشکی کردستان بخواهد کلیه مدارک و اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهد.

وی خطاب به وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: سالن 6هزار نفری ورزشگاه سال  84 کلنگ زنی شده است و امروز بعد از گذشت 13 سال ناتمام باقی مانده است و در کردستان خارج از دایره نگاه  وزارتخانه   قرار گرفته است، از وزیر ورزش و جوانان تقاضا دارم تخصیص اعتبارات دیواندره، کامیاران و سقز بازبینی نماید.

فرشادان در بیان مطالبات این استان در حوزه کشاورزی و آب افزود: سپردن مدیریت سدهای کردستان به دیگر استان همچون این است که  کلید منزل خودرا به همسایه بدهیم لطفا وزارت نیرو ساختار مدیریتی خود را بازبینی نماید، مدیریت سدی که در استان کردستان قرار دارد حق ماست، بنابراین اگر وزارت نیرو کوتاهی کند و حقابه ما را ندهد در روز روشن به مردم کردستان ظلم کرده است.

وی تاکید کرد: بارندگی های امسال بیش از 400 میلیارد به کشاورزی این منطقه خسارت وارد کرده است که تنها با حمایت دولت قابل جبران است، بنابراین از دولت و وزارت جهادکشاورزی می‌خواهم ساز و کار حمایت از کشاورزان کردستان را در دستورکار قرار دهد.

وی گفت: کردستان برغم داشتن ذخایر معدنی بیشمار به دلیل نبود صنایع از بیکاری رنج می برد، آمار بیکاری از رتبه دوم کشور برخوردار است، روی سخنم با وزارت راه و شهرسازی است، چرا که در 4 سال گذشته بیش از 1500 نفر در جاده های این استان جان داده اند، بنده در مورد وضعیت فلاکت بار این استان به هیچ عنوان سکوت نخواهم کرد، اگر وزارت راه جوابگو نیست ورشکستگی این وزارتخانه را اعلام کند.

فرشادان خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبارات به شیوه قطره چکانی برای بهبود راه های کردستان نوعی دهن کجی به مردم این استان است که قربانی تصادفات شده اند، حدود 40 سال از عمر انقلاب می گذرد در حالی که کردستان از نظر توسعه راه روستایی آخرین استان کشور است، آیا دوستان در وزارت راه نمیخواهند سخنان نمایندگان کردستان را بشنوند؟ دریغ از احداث یک متر آزادراه، تکمیل راه آهن و راه بین شهری این استان که به قتلگاه انسانی تبدیل شده است، آقای وزیر یا به فکر بهبود وضعیت راه های استان کردستان باشید یا بنده ناچار هستم مجدد به فکر استیضاح شما باشم.

وی خطاب به نمایندگان گفت: روی صحبتم با کسانی است که نمی خواهند کردها را ببینند جز زمان انتخابات، خطاب بنده به شخصیت های سیاسی که بنابر مسائل حزبی کردها را به حاشیه قدرت رانده اند، کسانی که تصور می کنند سیاست نوعی دروغ مقدس است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: وعده های ریاست جمهور هنوز از اذهان مردم ما فراموش نشده است و همچنان پاشنه آشیل ایشان است، اگر دغدغه آن زمان جمع آوری رای بود، کردها در آن روز به توسعه اقتصادی امید بسته بودند.

نماینده مردم  سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، افزود: روی صحبتم با کسانی است که هنوز نتوانسته اند کردستان را درک کنند نمونه ساده آن کسانی که فکر می کنند    اگر یواشکی در تعطیلات عید نوروز و بدون مشورت با نمایندگان مجلس، مدیر کل ثبت احوال کردستان را از استان دیگری بیاورند و نیروهای متخصص و متعهد کردها را به حاشیه برانند، شاهکار کرده اند، در حالی که با دیده واقع بینانه  بنگریم، سخت در اشتباه هستند، چراکه نادیده گرفتن کردها به معنای نادیده گرفتن تمامیت ارضی، و اشتباه بزرگ در ساختار مدیریت و نوعی فرصت سوزی است، چرا نمی خواهید واقعیت مطالبات کردها را ببینید؟آیا زمان آن نرسیه است که نیروهای متخصص کرد در رده های مدیریتی سایر نقاط کشور بکار گرفته شوند؟./

پایان پیام

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر