هدر موبایل
1397/03/09 08:13:00
سرویس فرهنگی
فتحی هشدار داد:

تخلف دو وزارتخانه در اجرا نکردن قانون ممانعت از خرید و فروش پایان‌نامه‌های دانشگاهی

عضو کمیسیون قضایی مجلس با انتقاد از عدم اجرای قانون ممانعت از خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌های علمی و پژوهشی از سوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت، این امر را تخلف قانونی دانست.
تخلف دو وزارتخانه در اجرا نکردن قانون ممانعت از خرید و فروش پایان‌نامه‌های دانشگاهی عضو کمیسیون قضایی مجلس با انتقاد از عدم اجرای قانون ممانعت از خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌های علمی و پژوهشی از سوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت، این امر را تخلف قانونی دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201605100547991395.jpg تخلف,دو,وزارتخانه,در,اجرا,نکردن,قانون,ممانعت,از,خرید,و,فروش,پایان‌نامه‌های,دانشگاهی Icana

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه‌ملتبا بیان اینکه قانون ممانعت از خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌های علمی و پژوهشی، سال گذشته در کمیسیون قضایی و حقوقی به عنوان کمیسیون اصلی و در کمیسیون آموزش و تحقیقات به عنوان کمیسیون فرعی به تصویب رسید، یادآور شد: این طرح پس از تصویب در کمیسیون‌ها در صحن علنی مجلس نیز رأی مثبت آورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این طرح مجازات سنگینی برای فروشندگان و خریداران مقالات علمی پژوهشی و پایان نامه‌های دانشگاهی در نظر گرفته شده است، افزود: وزارتخانه علوم و بهداشت درمان و آموزش پزشکی آیین نامه اجرایی این قانون را تنظیم کنند.

فتحی با انتقاد از اینکه امروز بعد از گذشت حدود یکسال از تصویب این طرح مهم هنوز آیین نامه اجرایی طرح از سوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت تدوین نشده است، ادامه داد: در حال حاضر متأسفانه شاهد فروش غیرمجاز مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویی آن هم به صورت علنی در خیابان انقلاب هستیم.

وی با بیان اینکه قانون مذکور، قانونی در جهت حمایت از پژوهش و پژهشگر است، افزود: چرا ما نباید از حق مالکیت معنوی پژوهش و پژوهشگر دفاع کنیم.

عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: در حال حاضر عده‌ای با پلاکادر و اتیکت پایان‌نامه‌های دانشجویی، مقالات علمی و پژوهشی و مقالات ((ISI را در ازای اخذ وجه در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند و هیچ نهاد نظارتی با این آنها برخوردی نمی‌کند.

وی تصریح کرد: در قانون ممانعت از خرید و فروش مقالات و پایان‌نامه‌های علمی و پژوهشی مجازات کیفری و هم مجازات انتظامی برای افراد متخلف در نظر گرفته شده است و این مجازات برای دانشجو، استاد تشویق کننده دانشجو در این مسیر حتی اگر استاد دانشگاه باشد و فروشنده مقالات در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس یادآور شد: در طرح مذکور مصوب مجلس مهلتی سه ماهه به دستگاه‌های اجرایی مخاطب طرح یعنی دو وزارتخانه علوم و بهداشت برای تدوین آیین نامه‌های اجرایی آن داده شد که با توجه به پایان یافتن این مهلت قانونی قاعدتا این وزارتخانه‌ها مرتکب تخلف شده‌اند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet