هدر موبایل
1397/03/09 12:27:44
سرویس صحن
موافقان کلیات طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای:

تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی بودجه 96، فرآیند اجرایی شدن بودجه را فراهم می‌کند

نمایندگان موافق کلیات طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بودجه ۹۶ کل کشور نظرات خود را بیان کردند.
تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی بودجه 96، فرآیند اجرایی شدن بودجه را فراهم می‌کند نمایندگان موافق کلیات طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بودجه 96 کل کشور نظرات خود را بیان کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/43398.jpg تمدید,مهلت,جذب,اعتبارات,تملک,دارایی,بودجه,96،,فرآیند,اجرایی,شدن,بودجه,را,فراهم,می‌کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدحسین نقوی حسینی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 9 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بودجه 96 کل کشور گفت: در سنوات اخیر در اختصاص بودجه‌ها، اوراق و اسناد خزانه مطرح شده است، این اوراق و اسناد خزانه دارای تشریفات است.

نماینده مردم ورامین ، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این تشریفات زمان‌گیر در اختصاص ردیف‌ها است به همین جهت استان‌ها و شهرستان‌ها محروم می‌شوند و تا آنها به این تشریفات عمل کنند و موافقتنامه‌ها را مبادله کنند بسیار برای آنها زمانبر است.

وی افزود: طبق قانون دستگاه‌ها باید ظرف 3 ماه اول سال موافقتنامه‌ها را مبادله کنند ولی چون تشریفات آنها زمانبر است دستگاه‌ها نمی‌توانند موافقتنامه‌های خود را مبادله کنند و برای آنها زمانبر خواهد بود بنابراین پیشنهاد می‌شود که دستگاه‌ها در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف بتوانند موافقتنامه‌های خود را مبادله کرده و از آنها استفاده کنند.

نقوی حسینی ادامه داد: این طرح می‌تواند از نظر مالی به دستگاه‌ها کمک کند یعنی اگر به دستگاه‌ها فرصت ندهیم آنها مجبور می‌شوند که اسناد صوری تهیه کنند و اعتبارات را در مسیرهای غیرواقعی هزینه کنند و سندسازی کنند تا به خزانه برنگردد لذا اگر مجلس به دستگاه‌ها فرصت دهد می‌تواند مهلت خوبی برای آنها باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: متأسفانه برخی استان‌ها دچار عوارض غیرمترقبه شده‌اند به طور مثال استان کرمان که دچار زلزله شد مهلت کافی برای ارائه کار مالی خود را نداشت بنابراین مستدعی است که به دستگاه‌ها فرصت کافی برای ارائه کار خود داده شود.

احد آزادیخواه در موافقت با این طرح گفت: دو نکته را باید ذکر کرد؛ در فرآیند بودجه ابلاغ دیر انجام می‌شود اما اینکه مقصر کیست از آن می‌گذریم ولی بالاخره بودجه دیر به دستگاه اجرایی می‌رسد و نکته دیگر این است که اگر این طرح دوفوریتی را امروز تصویب نکنیم بدین معنا نیست که ارقام موجود در بودجه به خزانه نباید برگردد ولی این کار باعث نیمه کاره ماندن بسیاری از پروژه‌ها شده است و اگر این دو ماه اضافه نشود می‌تواند ضرر برساند لذا باید این اسناد و وجوه به خزانه بازگردد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کمیسیون بودجه که بودجه را تصویب و در صحن ارائه می‌کند می‌خواهد به دستگاه‌ها مهلت دهد که بتوانند کار مالی خود را به خوبی انجام دهند لذا از دوستان تقاضا می‌شود که با این طرح موافقت کنند تا دستگاه‌ها مهلت کافی را جهت انجام کار مالی خود و ارائه آن داشته باشند.

علی اکبر کریمی در موافقت با این طرح گفت: باید مسائل واقعی در فرآیند بودجه را مورد توجه قرار دهیم، بخشی از اعتبارات عمرانی به صورت اوراق ارائه می‌شود و فرآیند پرداخت صورت می‌گیرد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه انطباقی در خصوص این اوراق و پیمانکاران وجود ندارد و دستگاه‌ها درگیر تشریفات برگزاری این مناقصات هستند و پیمانکاران جهت حضور در این مناقصات شرکت نمی‌کنند که باعث تأخیر در فرآیند انتخاب پیمانکار و اجرای پروژه می شود.

وی ادامه داد: بنابراین باید با مهلت دادن به مسئولین اجرایی فرآیند اجرایی شدن بودجه فراهم شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: مشکل دیگر الزام دستگاه‌ها برای اجرای مناقصات در قالب شکل و سامانه‌ای است که ما در قانون تصویب کردیم که باعث کندی در کار شده است در حالی که وجود این سامانه ضروری است ولی سبب شده است که در کار تأخیر ایجاد شود لذا باید به دستگاه‌ها مهلت داده شود که بتوانند این کندی را جبران کنند.

وی در خاتمه گفت: اگر این طرح تصویب نشود و مهلت کافی به مسئولین اجرایی داده نشود مبالغ به خزانه در صورت انجام نشده پروژه بازمی‌گردد و این شایسته نیست لذا از همکاران خواهشمندم که به تصویب این طرح رأی مثبت دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet