شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1397/03/12 16:03:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شفیعی:

اروپا می خواهد با حفظ برجام با ایران در حوزه های حقوق بشر،موشکی و منطقه ای وارد مذاکره شود

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: این سیاست در قالب رویکرد چماق و هویج است؛ آمریکا می خواهد اروپایی ها ذیل فشاری که آمریکا علیه ایران می آورد با ایران مذاکره کند و به این نوع سیاست دیپلماسی اجبار می گویند.
اروپا می خواهد با حفظ برجام با ایران در حوزه های حقوق بشر،موشکی و منطقه ای وارد مذاکره شود کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: این سیاست در قالب رویکرد چماق و هویج است؛ آمریکا می خواهد اروپایی ها ذیل فشاری که آمریکا علیه ایران می آورد با ایران مذاکره کند و به این نوع سیاست دیپلماسی اجبار می گویند. https://cdn.icana.ir/d/019/201604102378907319.jpg اروپا,می,خواهد,با,حفظ,برجام,با,ایران,در,حوزه,های,حقوق,بشر،موشکی,و,منطقه,ای,وارد,مذاکره,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نوذر شفیعی عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره خروج آمریکا از برجام و تفاوت رویکرد آنها با اروپایی ها نسبت به ایران و برجام، اظهارداشت: واقعیت این است که آمریکا از این قرار داد خارج شده و دوم اینکه برجام برای اروپایی ها خیلی اهمیت دارد،چرا که اروپا برای مناطق پیرامونی خودش از منظر توسعه امنیت حقوق بشر و مسائلی از این دست توجه و اهمیت زیادی قائل است و ایران هم برای آنها خارج از این قاعده نیست. 

وی گفت:مسائل ایران برای اروپا بسیار مهمتر از مسائل ایران برای آمریکا است و برای همین است که رویکرد این دو نسبت به ایران متفاوت است، شاید هر دوی اینها ایران را تهدید تلقی کنند ولی نوع رفتار آنها با ایران متفاوت است. نکته دیگر اینکه اروپا دارای پیوندهای عمیق فرهنگی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی با آمریکا است و لذا به سادگی نمی توان تصور کرد که آنها از آمریکا جدا شده و به سمت ایران سوق پیدا کنند.

شفیعی بیان داشت: به احتمال زیاد نتیجه این می تواند باشد که اروپا تصمیم بگیرد در حوزه شرکت ها و بانک های کوچک و متوسط با ایران کار کند و این تنها گزینه پیش روی آنها است. به نظر من این اتفاق حادث می شود و البته آمریکایی هم سیاست خود را دارند، آنها می خواهند ایران را تحت تحریم های شدید قرار دهند و در عین حال شروط حداکثری برای ایران قائل شوند مثل آن ۱۲ شرطی که پمپئو برای ایران مطرح کرد.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: این سیاست در قالب رویکرد چماق و هویج است؛ آمریکا می خواهد اروپایی ها ذیل فشاری که آمریکا علیه ایران می آورد با ایران مذاکره کند و به این نوع سیاست دیپلماسی اجبار می گویند. اروپا امیدوار است بتواند با حفظ برجام به طور نسبی، با ایران در حوزه های حقوق بشر، موشکی و منطقه ای وارد مذاکره شود و برجام های دیگری را با ایران تجربه کند.

وی ادامه داد: ما باید پیش از اینها اقتصاد خود را از درون قوی می کردیم که تحت تاثیر حوادث مختلف شرایط ما ثابت باقی بماند، چرا که به هر حال ایران در حال حاضر متحمل فشارهای مختلفی است و شاید نتواند همزمان در جبهه های مختلف خارجی با فشارهای نظامی، اقتصادی و سیاسی دست به گریبان شود و بر این مسائل اضافه کنید مشکلات اقتصادی داخلی را که منجر به بروز برخی مشکلات دیگر برای ما شده است.  

شفیعی افزود: شاید در حال حاضر ایران از یک وضعیت مطلوبی برای چانه زنی با اروپایی ها و آمریکایی ها برخوردار نباشد و این نکته را هم مدنظر داشته باشیم که هرگونه عقب نشینی احتمالی از طرف ایران می تواند منجر به عقب نشینی های بعدی هم بشود، بنابراین ما هر شرایطی که پیش روی خود داشته باشیم به نوعی تاوان اشتباهات، سهل انگاری ها و بی تدبیری های گذشته را می دهیم.

به گزارش مهر،کارشناس مسائل بین الملل اظهارداشت: از دید آمریکایی ها شکاف هایی در درون ما وجود دارد و با این برداشت آنها فشارهای خود را بر ما بیشتر می کنند که این مساله نشان دهنده آن است که ما تصویر مناسبی به خارج از خود ارائه ندادیم. بنابراین باید در این مرحله با حفظ وحدت داخلی، توجه به خواسته های مردم، جلوگیری از تبدیل شدن برخی پدیده های کوچک به مشکلات بزرگ و اقدامات دیگری از این دست، تصویری مناسب از خود ارائه دهیم تا بتوانیم در ذیل این اقدامات خلاء های گذشته را جبران کنیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet