حلول ماه ربیع الاول
1397/03/13 08:30:17
سرویس اجتماعی
کمالی پور توضیح داد:

قانون دائمی آیین دادرسی کیفری چیست؟/عدم تدوین 72 آیین نامه در طول اجرای آزمایشی قانون

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، از وجود نواقص و نقاط ضعف در قانون آیین دادرسی کیفری درخصوص الکترونیکی شدن حبس ها خبر داد.
قانون دائمی آیین دادرسی کیفری چیست؟/عدم تدوین 72 آیین نامه در طول اجرای آزمایشی قانون عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، از وجود نواقص و نقاط ضعف در قانون آیین دادرسی کیفری درخصوص الکترونیکی شدن حبس ها خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201611100328201041.jpg قانون,دائمی,آیین,دادرسی,کیفری,چیست؟/عدم,تدوین,72,آیین,نامه,در,طول,اجرای,آزمایشی,قانون Icana

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تصویب دائمی شدن قانون آیین دادرسی کیفری در صحن علنی مجلس، گفت: هرقانونی تا پایان زمان تعیین شده قابلیت اجرا داشته و پیش از آن کارایی لازم را جهت اجرا نخواهد داشت، بنابراین قانون آیین دادرسی کیفری هم جزو همین قوانین بوده و با توجه به پایان مدت اجرای آزمایشی آن باید هرچه سریعتر قانون به شکل دائمی تصویب می شد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی افزود: بی توجهی به دائمی شدن قانون برای سال جاری به طورحتم سبب ایجاد نوعی خلاء قانونی می شد، بنابراین با توجه به اینکه این قانون مربوط به نحوه، شکل رسیدگی و مجموعه مقررات دادگاه ها درمسیر رسیدگی های کیفری است؛ بنابراین توجه به قانون آیین دادرسی کیفری یکی از موارد ضروری روز جامعه است.

وی با تاکید براینکه قانون آیین دادرسی کیفری باید هرچه سریعتر دائمی می شد، تصریح کرد: البته این قانون دارای نواقصی است که باید در اسرع وقت در دستورکار بررسی برای رفع نقاط ضعف قرار گیرد، به عنوان مثال بزرگترین ضعف قانون آیین دادرسی کیفری درخصوص تخصصی شدن محاکم، الکترونیکی شدن رسیدگی ها و برگزاری دادگاه و استفاده از شرایطی برای حبس های الکترونیکی است.

کمالی پور با اشاره به اینکه قانون آیین دادرسی کیفری یکی از قوانین آرمانی درجامعه و تصویب آن مطابق شرایط روز دنیا است، گفت:  متاسفانه درصد اعظمی از قانون به لحاظ وجود برخی مشکلات عملیاتی و اجرایی نشده است، زیرا اجرایی شدن قانون منوط به 72 آیین نامه شده است که که هیچکدام از آیین نامه ها درمدت اجرای آزمایشی قانون نوشته نشده است؛ از این رو باید کل مواد قانون واکاوی شده و درنهایت علت عدم اجرای قانون  مشخص شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه دولت لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری را به مجلس ارسال نکرد، افزود: تنها نمایندگان به دلیل اتمام زمان اجرای آزمایشی قانون با تدوین طرحی قانون را به شکل دائمی تصویب کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet