هدر موبایل
1397/03/13 12:45:22
سرویس اجتماعی
کیخا با یادآوری روز جهانی محیط زیست:

کلید بهبود وضعیت محیط زیست کشور چیست؟/ محیط زیست باید مطالبه گر باشد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بهبود وضعیت محیط زیست را مستلزم تغییر رویکردهای دولت، سازمان محیط زیست و اصلاح رفتار مردم دانست و گفت: سازمان محیط زیست باید مطالبه گر باشد.
کلید بهبود وضعیت محیط زیست کشور چیست؟/ محیط زیست باید مطالبه گر باشد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بهبود وضعیت محیط زیست را مستلزم تغییر رویکردهای دولت، سازمان محیط زیست و اصلاح رفتار مردم دانست و گفت: سازمان محیط زیست باید مطالبه گر باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105528056115.jpg کلید,بهبود,وضعیت,محیط,زیست,کشور,چیست؟/,محیط,زیست,باید,مطالبه,گر,باشد Icana

احمدعلی کیخا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری روزجهانی محیط زیست با بیان اینکه برخی چالش های محیط زیستی درون سازمانی و برخی برون سازمانی است، گفت: به طور کلی تخریب هایی که در حوزه محیط زیست کشور صورت گرفته متاثر از عوامل انسانی و طبیعی است.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه بسیاری از افراد هنوز به وظایف محیط زیستی خود آشنا نیستند، افزود: بر اساس قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه عمومی جامعه است البته ممکن است افراد در دوران کودکی در خانواده، مراکز آموزشی و جامعه آگاهی لازم را برای این کار کسب نکرده و صدا و سیما و رسانه ها به درستی حفظ محیط زیست را برای شهروندان تبیین و به رسالت خود عمل نکرده باشند تا اصلاح رفتار شهروندی را در حفظ محیط زیست داشته باشیم.

کیخا ادامه داد: متاسفانه بارها در شمال و جنوب تهران دیده شده که افراد از خودروی گران قیمت و شیک خود زباله را به بیرون پرتاب کرده و درک نمی کنند که این اقدام توهین به شهروندان و تضییع حقوق آنها و به نوعی تحمیل هزینه های اضافی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اصلاح رفتار مردم را امری ضروری در حفاظت از محیط زیست دانست و گفت: باید الگوی رفتاری مردم نسبت به محیط زیست و طبعیت اصلاح شده و نسبت به ارتقای فرهنگ مردم توجهی جدی داشت تا به ارزش محیط زیست پی برده و حفاظت از آن را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی اصلاح رفتار عملکردی دولت ها و دستگاه ها را در بهبود وضعیت محیط زیست موثر دانست و افزود: بسیاری از تخریب های محیط زیستی توسط اقدامات دستگاه های اجرایی و دولتی انجام می شود و دستگاه ها نیز باید نسبت به اصلاح رفتار خود اقدام کنند.

کیخا ادامه داد: به عنوان مثال بخش عمده ای از مشکلات دریاچه ارومیه ناشی از اقدامات غیرکارشناسی دولت و دستگاه ها است و با ایجاد پلی بر روی دریاچه زمینه تخریب آن را فراهم کردند در کنار این شاهد جاده سازی ها در محل زیست گونه های نادر جانوری مانند یوز ایرانی هستیم.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم، با یادآوری اینکه سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه ندارد که خود را جای دستگاه های اجرایی بگذارد، تصریح کرد: هر چند این دستگاه باید به عنوان نماینده مردم در دولت مطالبه گر باشد و بایدها و نبایدهای محیط زیستی را به دولت گوشزد کند اما متاسفانه در اغلب موارد خود را جای دستگاه های اجرایی می گذارد در حالی که این رویکرد به هیچ درست نیست و محیط زیست باید به طور مداوم دنبال سیاست گذاری در حوزه محیط زیست باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه کارشناسان محیط زیست باید دانش خود را به روز کنند، تصریح کرد: به روز نبودن دانش کارشناسان در برخی موارد باعث شده محیط زیست به محیط ایست تبدیل شود.

کیخا تصریح کرد: اگر قرار باشد روند فعلی ادامه یابد چیزی از محیط زیست باقی نمی ماند بنابراین باید به دنبال تغییر مسیر باشیم تا چرخ روند محیط زیست اصلاح شود؛ در این رابطه بازنگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیست در برنامه ششم مطرح شده و به طور قطع حداقل های قانونی برای انجام امور و پیشبرد اهداف در سازمان محیط زیست وجود دارد و انتظار داریم شاهد اقدامات خوبی باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه ساختار فعلی تحرک لازم را به محیط زیست برای برخود با مسائل پیرامونی را نمی دهد، یادآور شد: این دستگاه از نظر نیروهای متخصص با مشکل مواجه است.

وی با یادآوری بازدید خود از قرق های اختصاصی در استان یزد، افزود: در خارج از مناطق 4 گانه محیط زیست برخی اقدام به کارهای مشارکتی و محافظتی انجام داده بودند اما متاسفانه برخی انتقاداتی به این اقدام شد که می خواهند زمین ها را واگذار کنند اما اگر در حال حاضر مشاهده می کنیم که در این قرق ها وضعیت محیط زیست و پوشش گیاهی بهتر شده است.

وی افزود: متاسفانه برخی با تعصب محیط زیستی مانع از انجام اقداماتی می شوند که از نظر اقتصادی و زیست محیطی مطلوب بوده و جامعه را به تعادل می رساند؛ در خراسان جنوبی تعدادی زیادی حیات وحش وجود دارد اما آب خوردن ندارند و مردم با تمامی گرفتاری ها و مشکلات از آنها حفاظت می کنند.

بودجه محیط زیست تکافوی نیازهای این سازمان را نمی دهد

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم با تاکید بر اینکه بدون تامین نیازهای اعتباری و مالی وظایف و رسالت های محیط زیست محقق نمی شود، گفت: بودجه محیط زیست تکافوی نیازهای این سازمان را نمی دهد و نمی توان با حمایت های مالی و پشتیبان های اندک نسبت به حفظ محیط زیست اقدام کرد بلکه نیاز است اعتبارات محیط زیست به صورت ملی دیده شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر قرار است وضعیت محیط زیست کشور بهبود یابد باید رویکردهای دولت، سازمان حفاظت محیط زیست تغییر یابد و رفتار مردم نیز اصلاح شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet