هدر موبایل
1397/03/18 14:23:07
سرویس اجتماعی
اولادقباد در گفت و گوی تفصیلی با خانه ملت:

افت کیفیت آب بحران بزرگ جهانی/ ایران در معرض انقراض گونه های نادر، شیوع ریزگردها و بحران تالاب ها / شناسایی 2 میلیون گونه زنده در کره زمین

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس مخاطرات و چالش های محیطی زیستی کشور را بر شمرد.
افت کیفیت آب بحران بزرگ جهانی/ ایران در معرض انقراض گونه های نادر، شیوع ریزگردها و بحران تالاب ها / شناسایی 2 میلیون گونه زنده در کره زمین عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس مخاطرات و چالش های محیطی زیستی کشور را بر شمرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607100920482628.jpg افت,کیفیت,آب,بحران,بزرگ,جهانی/,ایران,در,معرض,انقراض,گونه,های,نادر،,شیوع,ریزگردها,و,بحران,تالاب,ها,/,شناسایی,2,میلیون,گونه,زنده,در,کره,زمین Icana

خبرگزاری خانه ملت - گل زری فرخنده بخش؛ فریده اولادقباد در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تشریح مهمترین چالش های محیط زیست و ارائه راهکارهایی برای حفاظت از محیط زیست و افزایش آگاهی مردم، گفت: متاسفانه طی سال های گذشته با دست اندازی بی رویه به طبیعت شاهد احداث سدهای غیرکارشناسی، خشکی تالاب ها و رودخانه ها، توسعه شهرنشینی، بحران آب، قطع بی رویه درختان و نابودی جنگل ها، انقراض نسل گونه های گیاهی و جانوری، شیوع ریزگردها و توفان های نمکی بودیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: در این رابطه آشنایی حداکثری جامعه با ارزش های تنوع زیستی، افزایش آگاهی عمومی از وضعیت و اثرات نابودی محیط زیست، برنامه ریزی دقیق جهت آموزش حفاظت از تنوع زیستی به عنوان یک درس پایه ای در مقاطع مختلف تحصیلی، توجه به نقش دانش بومی در جوامع محلی و موسسات ذی صلاح در ارتباط با حفاظت و استفاده پایدار از منابع تنوع زیستی به منظور مشارکت موثر آنها در توسعه منطقه ای و ملی، شناسایی، پایش و نظارت بر کمیت گونه های جانوری و گیاهی، مدیریت مخاطرات و ارتقای سطح آگاهی رسانی در تولیدات و واردات موجودات تغییر شکل یافته ژنتیکی و اجرای تعهدات بین المللی مرتبط با آنها می تواند در بهبود محیط زیست موثر واقع شود.

مشروح گفت وگوی تفصیلی خانه ملت با عضوهیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی را در ادامه مطالعه کنید.

فریده اولادقباد در گفت و گو با خانه ملت، با یادآوری روز جهانی محیط زیست با بیان اینکه این روز از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم، حفاظت از محیط زیست و اتخاذ تدابیر ویژه از سوی سیاستگذاران برای اخذ تصمیماتی جهت رویارویی با تخریب محیط زیست نامگذاری شده است، گفت: تشکیل نخستین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد در سال 1972 درباره انسان و محیط زیست منجر به نامگذاری روز 5 ژوئن به نام روز جهانی محیط زیست شد که بر اساس آن مردم، دولت ها، نهادها و مسئولان موظف به رعایت مسائل زیست محیطی و تلاش برای حفظ محیط زیست سالم شدند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بسیاری از کشورهای دنیا در این روز به اشکال مختلف توجه مردم را به چالش های محیط زیستی و عوامل تخریب محیط زیست و منابع طبیعی جلب می کنند، افزود: در ایران نیز مقاله نویسی در مدارس با محوریت محیط زیست مانند آلودگی هوا، فرسایش خاک و کمیت و کیفیت آب مورد توجه قرار می گیرد.

محدودیت منابع و رشد روز افزون جمعیت و تغییر الگوهای ماده و انرژی موجب افزایش فشار وارده به محیط زیست و منابع طبیعی شده است

وی با انتقاد از اینکه محدودیت منابع و رشد روز افزون جمعیت و تغییر الگوهای ماده و انرژی افزایش فشار وارده به محیط زیست و منابع طبیعی را به دنبال داشته است، گفت: رصد و پایش وضعیت محیط زیست می تواند ضمن آگاهی بخشی ما را در راستای اخذ تصمیمات اصولی تر و صحیح تر یاری کند.

منابع آب به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر آلودگی های ناشی از فعالیت های انسانی و عوامل طبیعی قرار دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه نقش کلیدی آب در تداوم و پایداری حیات در کره زمین حائز اهمیت است، تصریح کرد: منابع آب به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر آلودگی های ناشی از فعالیت های انسانی و عوامل طبیعی قرار دارد که منجر به افت کیفیت آب در دسترس می شود و پایش کیفی مداوم آب به منظور ارتقای سلامت جامعه و تضمین کیفیت محصولاتی که تولید آنان به آب وابسته است امری ضروری است.

توجه به نقش کلیدی آب یکی از ابعاد مهم محیط زیست/ افت کیفیت آب مشکل و بحران بزرگ جهانی است

اولادقباد توجه به نقش کلیدی آب را یکی از ابعاد مهم محیط زیست دانست و ادامه داد: اغلب کشورهای دنیا به ویژه ایران با بحران آب مواجه است و افت کیفیت آب مشکل و بحران بزرگ جهانی است که نیاز به ارزیابی مداوم و تجدیدنظر در سیاست های منابع آب در تمامی سطوح از آب های بین المللی تا برون مرزی دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، از بی توجهی به دریاها و اقیانوس ها انتقاد کرد و افزود: دریاها و اقیانوس ها به دلیل وجود منابع تامین انرژی به ویژه سوخت های فسیلی، نفت و گاز وتامین مواد غذایی و پروتئینی و حمل ونقل دریایی از پتانسیل و ارزش اقتصادی بالایی برخوردار هستند.

ایران حدود هزار و 722 کیلومتر خط ساحلی در خلیج فارس و دریای عمان و همچنین 850 کیلومتر خط ساحلی در دریای خزر دارد

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران حدود هزار و 722 کیلومتر خط ساحلی در خلیج فارس و دریای عمان و همچنین 850 کیلومتر خط ساحلی در دریای خزر دارد، یادآور شد: ارزش اقتصادی بالای این مناطق در کنار فن آوری های جدید منجر به افزایش بهره برداری از این منابع شده است ما اقدامات محیط زیستی دراین دو حوزه متناسب با افزایش بهره برداری از منابع نبوده است.

 تغییرات سریع محیط زیستی و کاهش ژن ها، گونه ها و تنوع زیستی

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر شاهد تغییرات سریع محیط زیستی یعنی کاهش ژن ها، گونه ها و تنوع زیستی هستیم، گفت: تنوع زیستی پایه و اساس حیات زمین و دارای ارزش ها و کارکردهای زیادی است.

تنوع زیستی، بستر و زیرساختار حیات را حفظ و به هنرها الهام می بخشد

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری اینکه تنوع زیستی، بستر و زیرساختار حیات را حفظ و به هنرها الهام می بخشد، تصریح کرد: از سویی موجب تقویت و پیشرفت اقتصاد کشور و  حفظ سیاره می شود و مفهومی است که در سه سطح گونه، ژن و اکوسیستم مطرح می شود.

شناسایی و نامگذاری 2 میلیون گونه زنده در کره زمین

اولادقباد با یادآوری شناسایی و نامگذاری 2 میلیون گونه زنده در کره زمین، ادامه داد: تنوع زیستی کنوانسیونی تحت عنوان تنوع زیستی دارد که در ژوئن سال 1992 امضا و در سال 1995 برای کشورهای عضو لازم الاجرا شد؛ البته تاکنون 196 کشور عضو این پیمان بین المللی شده اند که طیف وسیعی از موضوعات مربوط به تنوع زیستی را در بر می گیرد و اهداف سه گانه ای یعنی حفاظت از محیط زیست، استفاده پایدار از منابع و تقسیم عادلانه  منابع  را دارد که بسیار مهم است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، افزود: ایران نیز بر اساس قانون الحاق مورخ 6 خرداد 75 مجلس شورای اسلامی که به تایید شورای نگهبان رسید عضو این کنوانسیون شد.

دست اندازی بی رویه به طبیعت و احداث سدهای غیرکارشناسی و قطع بی رویه درختان و نابودی جنگل ها

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با تشریح مهمترین چالش های محیط زیست و ارائه راهکارهایی برای حفاظت از محیط زیست و افزایش آگاهی مردم، ادامه داد: متاسفانه طی سال های گذشته با دست اندازی بی رویه به طبیعت شاهد احداث سدهای غیرکارشناسی، خشکی تالاب ها و رودخانه ها، توسعه شهرنشینی، قطع بی رویه درختان و نابودی جنگل ها، انقراض نسل گونه های گیاهی و جانوری، شیوع ریزگردها و توفان های نمکی بودیم؛ در این رابطه آشنایی حداکثری جامعه با ارزش های تنوع زیستی، افزایش آگاهی عمومی از وضعیت و اثرات نابودی محیط زیست، برنامه ریزی دقیق جهت آموزش حفاظت از تنوع زیستی به عنوان یک درس پایه ای در مقاطع مختلف تحصیلی، توجه به نقش دانش بومی در جوامع محلی و موسسات ذی صلاح در ارتباط با حفاظت و استفاده پایدار از منابع تنوع زیستی به منظور مشارکت موثر آنها در توسعه منطقه ای و ملی، شناسایی، پایش و نظارت بر کمیت گونه های جانوری و گیاهی، مدیریت مخاطرات و ارتقای سطح آگاهی رسانی در تولیدات و واردات موجودات تغییر شکل یافته ژنتیکی و اجرای تعهدات بین المللی مرتبط با آنها می تواند در بهبود محیط زیست موثر واقع شود.

لزوم مهار و کنترل شکار/محدود کردن تولید و واردات سلاح های شکاری در اولویت قرار گیرد

وی با تاکید بر لزوم مهار و کنترل شکار، گفت: باید قوانین و مقررات مناسبی در این باره وضع شود و نظارت مناسبی بر اجرای آنها انجام شود و از سویی مجامع قضایی نیز همکاری لازم را داشته باشند از سویی مدیریت سلاح و مهمات شکاری با محدود کردن تولید و واردات اسلحه شکاری و جمع آوری سلاح های غیرمجاز نیز باید در اولویت قرار گیرد.

ارتقای تجهیزات و تقویت نیروهای حفاظت برای حراست بهتر از محیط زیست/ افزایش تعداد محیط بانان ضروری است

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه ارتقای تجهیزات و تقویت نیروهای حفاظت برای حراست بهتر از محیط زیست باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: افزایش تعداد محیط بانان و آموزش و بهبود شرایط و وضعیت آنان امری ضروری است؛ محیط بانان به عنوان حافظان محیط زیست محسوب می شوند و باید به رفع مشکلات اقتصادی، معیشتی و قضایی آنها توجه ویژه شود.

ضرورت اجرای دقیق برنامه های آمایش سرزمینی

اولادقباد با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق برنامه های آمایش سرزمینی، ادامه داد: با توجه به افزایش تقاضا برای تغییر کاربری ها از جمله گردشگری، شهرسازی، گسترش صنایع باید برنامه آمایش سرزمینی در اولویت قرار گیرد؛ در این رابطه نیاز است به صورت بی رویه مجوزها صادر نشود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، تدوین و اجرای برنامه های مقابله با مخاطرات زیست محیطی در مناطق تحت مدیریت و زیست بوم های حساس و شکننده به منظور آمادگی، پیشگیری، مقابله، احیا و بازتوانی ناشی از وقوع مخاطراتی مانند خشکسالی و اثرات تغییر اقلیم در مناطق، وقوع پدیده ریزگرد، آتش سوزی، بیماری های حیات وحش و سیل را امری ضروری دانست.

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به طور قطع اگر تدوین و اجرای برنامه های مورد نظر برای مقابله با مخاطرات زیست محیطی در دستور کار قرار نگیرد وضعیت محیط زیست بحرانی تر خواهد شد.

وی افزود: البته منشاء بخشی از مخاطرات زیست محیطی و ریزگردها در کشورهای همسایه مانند عراق، عربستان، یمن و امارات قرار دارد و بخشی نیز به دلیل دست اندازی به طبعیت منشا داخلی دارد. 

لزوم جلوگیری از روند رو به گسترش تخریب تالاب ها

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر لزوم جلوگیری از روند رو به گسترش تخریب تالاب ها، گفت: باید مانع از تبدیل آنها به منابع تولید ریزگرد و آلاینده ها از طریق تعیین و تخریب نیاز آبی رودخانه های دائمی و تالاب های مهم کشور شد؛ در شرایط کنونی که مقابله با منشاء ریزگردهای برون مرزی ناممکن و حداقل مشکل است دستگاه ها و سازمان های مسئول به منظور کاهش تبعات این پدیده می توانند اقدامات کوتاه، میان و بلندمدت را انجام دهند.

تخصیص 150 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با یادآوری تخصیص 150 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردها، گفت: کارشناسان بر این باورند که در کوتاه مدت  با استفاده از دخیره آب پشت سدها و مارک سازگار با محیط زیست و در بلندمدت با احیای تالاب ها و گسترش فضای سبز می توان گرد و خاک محلی را کنترل کرد.

برای جلوگیری از کاهش تلفات مسیرهای ویژه ای برای تردد حیات وحش به عنوان اقدامات کوتاه مدت در دستور کار قرار گیرد

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تعیین و تامین نیاز آبی محیط زیستی رودخانه های دائمی و تالاب های مهم کشور بر اساس کارکردهای اکولوژیکی و تبیین راهکار و اقدامات عملی جهت کاهش تصادفات جاده ای وحوش نیز باید در دستور کار قرار گیرد، ادامه داد: جاده ها و حجم بالای تردد در آنها و تصادفات مهمترین عامل از بین رفتن  وحوشی مانند یوز ایرانی است و می طلبد با در نظر گرفتن محدویت های سرعت و تردد خودروهای سنگین و احداث مسیرهای ویژه ای برای تردد حیات وحش به عنوان اقدامات کوتاه مدت برای جلوگیری از کاهش تلفات در دستور کار قرار گیرد./

پایان پیام         

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet