هدر موبایل
1388/06/08 17:35:00
سرویس صحن

متن کامل سخنان سیدمحمدرضا میرتاج الدینی

**"سیدمحمدرضا میرتاج الدینی" در موافقت با کابینه پیشنهادی رییس جمهور سخن گفت.

متن کامل سخنان نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو به این شرح است:

در وقتی که در اختیار دارم می‌خواهم به برخی از اشکالات مخالفین پاسخ بگویم اما قبل از ورو به بحث دو نکته را یادآور می‌شود.

یک موافقت اینجانب از کابینه به صورت موجبه جزییه است و نه موجبه کلیه، یعنی به خاطر موافقت با اکثریت وزرای پیشنهادی می‌باشد همچنین به خاطر موافقت با برخی برنامه‌های دولت در اکثر زمینه‌ها که حتی به اعتراف مخالفین در راستای چشم انداز 20 ساله و منطبق با سیاست‌های کلان نظام می‌باشد.

دوم با حمایت و موافقت با وزرا، موافقت و حمایت مشروط است، تا زمانی که سیاست‌های نظام اسلامی و رهنمودهای رهبری اعلام شده ملتزم و متعهد هستند قطعا هر کجا و در هر مورد از این صراط مستقیم منحرف شود جزء اولین مخالفین خواهیم بود.

اما بررسی رویکرد فرهنگی این دولت و پاسخ به برخی از اظهارات آقای مطهری، تردیدی در این نیست که با روی کار آمدن دولت نهم فضای فرهنگی کشورمان دگرگون شد. جهت گیری‌های فرهنگی، توجه به مسایل ارزشی، دینی، رواج گفتمان انقلاب و عدالت در جامعه برجسته شد نیروهای ارزشمدار ولایی، متعهد و متدین، فرهنگی و ایثارگر در مجموعه دولت و بدنه آن در سطوح مختلف مدیریتی در سراسر کشور امکان بروز و ظهور پیدا کردند که در گذشته امکان و مجالی برای آنها نبود.

ارتقاء جهت گیری‌های ارزشی در مسایل فرهنگی بسی روشن است حال با این پیشینه من از همکار گرامی جناب آقای مطهری بسیار گلایه مندم که چگونه می‌گویید در این دوره به انحطاط فرهنگی افتاده‌ایم من هر چند بعضی از انتقادات ایشان را به جا می‌دانم ولی با بعضی از موارد از جمله در مسایل فرهنگی به بیراهه رفتند و از جاده انصاف خارج شدند.

این حرفتان را اصلاح کنید من حاضرم با شما در یک نشست جداگانه این مباحث را مباحثه کنیم در آنچه شما در نطق خود بدان اشاره کردید به فرض صحت آن را در کجا و در چه دوره‌ای باید جستجو کنیم آیا زمانی که رهبر فرزانه انقلاب از تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی سخن می‌گفتند در دولت اصلاحات گوش شنوایی بود؟

شما اگر درباره عملکرد فرهنگی دولت نهم داوری می‌کنید باید به کلیت آن نگاه کنید و معدل شاخص‌های مختلف را در نظر بگیرید در عرصه مطبوعات، نشر کتاب‌های داستانی و رمان، تولیدات هنری، عرصه نرم‌افزاری و تولیدات فرهنگی و قرانی و جشنواره‌های ارزشمند فراوان در این زمینه آیا وزرای فرهنگی دولت نهم با وزرای قبل از خود قابل مقایسه است.

آقای صفار هرندی و سیدمحمد حسینی هر دو از چهره‌های فرهنگی و ارزشی هستند در این دولت دیگری اعتنایی با بعضا اهانت به مقدسات در مطبوعات مثل گذشته جریان پیدا نکرد. فیلم‌های تولیدی آن چنانی که مورد تشویق بیگانگان قرار می‌گرفتند و فرهنگ و هویت جامعه اسلامی را مورد هدف قرار داده بودند کاهش یافت.

آیا می‌توانی سبقه فرهنگی را در این دوره با گذشته مقایسه کنید و دولت را به انحطاط فرهنگی متهم می‌کنید.

وزیر جدید فرهنگ یعنی برادرمان آقای حسینی را همه به تقوا و تعهد انقلابی بودن می‌شناسند. ایشان 65 راهبرد فرهنگی در راستای نهادینه کردن و تحقق ارزش‌های انقلاب اسلامی بر پایه مکتب فکری و فرهنگی و سیاسی امام راحل در برنامه اشان اعلام کرده‌اند.

توجه به ارزش‌های اسالمی و دیدگاه‌های فرهنگی و ارزشی اصیل در برنامه ایشان موج می‌زند بیایید با انصاف داوری کنیم. چند درصد از این توجهات فرهنگی با رویکرد ارزشی در دولت گذشته یافت می‌شد.

مخالفین برنامه‌های دولت را به کلی گویی و کپی برداری از سیاست‌های کلان نظام متهم کردند در مقابل انسجام دولت علامت سوال گذاشتند.

اولا منسجم بودن کابینه و همسو بودن آن با سیاست‌های کلان نظام یک امتیاز است و نه یک نقطه ضعف قطعا مخالفین محترم نباید چنین انتظاری داشته باشند که دولت کسانی را داخل کابینه قرار دهد که با برنامه‌های دولت مخالفند و اعتقادی به آنها ندارند بسی روشن است در این صورت همه وقت و ظرفیت دولت به جای اینکه در راستای هم افزایی و حل مشکلات مردم و خدمت به مردم شود صرف اختلاف نظرها و درگیری‌های داخلی خواهد شد.

از سوی دیگر جای بسی تعجب است که یکی از اشکلات مخالفین محترم این بود که برنامه‌های وزرا کپی برداری شده از سیاست‌های کلان نظام و سند چشم انداز 20 ساله و برنامه پنج ساله است در حالی که از عمده اشکالات مخالفین در خارج از مجلس نسبت به دولت اینست که دولت در خارج از سیاست‌های کلان نظام و برنامه پنجم عمل می‌کند و در راستای چشم انداز 20 ساله حرکت نمی‌کند و این تعارض آشکار است.

اگر مخالفین محترم برنامه‌های وزرا را از این جهت بررسی کنند، خواهند دید برنامه‌های راهبردی برای رسیدن به چشم انداز 20 ساله بسیار در آن وجود دارد و قطعا خردتر و ریز‌تر از آن امکان پذیر نیست.

بعضی از مخالفین محترم گفتند پس عدالت در کجای برنامه‌‌های دولت است سوال می‌کنم آیا برنامه‌ها را مطالعه کرده‌اید یا از غیب سخن می‌گویید. خودتان کلی گویی می‌کنید و دولت را به کلی گویی متهم می‌کنید. رطب خورده کی منع رطب کند.

معتقدم اساسی ترین نماد تحقق و عینیت بخشی به عدالت اقتصادی در جامعه از برنامه‌های دولت و در هدفمند کردن یارانه‌ها نهفته است طرحی که دیگران شعارش را دادند و دولت اصولگرا آن را اجرایی کرده است، طرحی که همه کارشناسان و اقتصاد دانان از همه جناح‌ها عبور از آن را ضروری می‌دانسته و می‌دانند ولی هیچ دولتی بعد از دولت زمان جنگ اجرا یا جرات نزدیک شدن به آن را پیدا نکرد.

حال دولت نهم و دهم عزم خود را جزم کرده است تا آن را پیاده کند اصلاحات واقعی اقتصادی در عرصه‌های مختلف را این دولت شروع کرد.

مدیریت سوخت و حامل‌های انرژی هم در دولت نهم بود و هم در برنامه‌های وزرای آمده است کارتی کردن بنزین و گازوئیل.

شما می‌دانید که اگر این کار نبود و اجرای درست سهمیه بندی بنزین در کشور نبود اکنون باید برای واردات بنزین بین 10-8 میلیارد دلار باید هزینه می‌کردیم یعنی یک ششم درآمدهای نفتی را به واردات بنزین اختصاص می‌دادیم.

دوم هدفمند کردن یارانه‌ها، در حال حاضر 70 درصد یارانه‌ها به 30 درصد جامعه اختصاص دارد و دهک دهم جامعه طبق گزارش مرکز پژوهش‌ها که پردرآمدترین قشر جامعه هستند 36 برابر از دهک اول جامعه بیشتر از این یارانه‌ها بهره‌مند می‌شوند و استفاده می‌کنند و این یک بی‌عدالتی محض است که مولای ما امیرالمومنین می‌فرماید «اگر این مال مال خودم بود بالسویه بین مردم تقسیم می‌کردم چه رسد به اینکه بیت المال است؟»

اصلاح سیستم بانکی کشور، سیستم گمرکی مالیاتی در جهت عدالت مالیاتی و دیگر برنامه‌ها.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet