هدر موبایل
1397/03/17 17:46:47
سرویس دیگر رسانه‌ها
علوی مطرح کرد:

سند برجام افتخاری برای دیپلماسی و نقطه عطفی در تاریخ ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه عدم توجه به امنیت اقتصادی در سند برجام نقطه ضعف این سند بود، گفت: سند برجام را افتخاری برای دیپلماسی و نقطه عطفی در تاریخ ایران می‌دانم.
سند برجام افتخاری برای دیپلماسی و نقطه عطفی در تاریخ ایران عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه عدم توجه به امنیت اقتصادی در سند برجام نقطه ضعف این سند بود، گفت: سند برجام را افتخاری برای دیپلماسی و نقطه عطفی در تاریخ ایران می‌دانم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102172907175.jpg سند,برجام,افتخاری,برای,دیپلماسی,و,نقطه,عطفی,در,تاریخ,ایران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سید محسن علوی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن تقدیر و تشکر از اطلاع‌رسانی فارس‌نیوز نسبت به سخنرانی خود در جمع مردم شریف شهرستان‌های لامرد و مهر، بدین وسیله پیرو درج خبری با عنوان "با آتش زدن برجام در مجلس موافقم و از مخالفان سرسخت شهر جدید تابناک هستم" خواستار اصلاح این خبر شد.

بسمه تعالی

۱ - با عنایت به درج تصویر اینجانب در کنار جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم خارجه و نیز معرفی اینجانب به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در حاشیه خبر مربوط به ( با آتش زدن پرچم آمریکا مخالفم و از مخالفان سرسخت شهر جدید تابناک هستم) ، تنظیم خبر به گونه‌ای است که به خوانندگان چنین القا می‌کند که مخالف برجام و اقدامات دولت تدبیر و امید در خصوص مذاکرات و سند برجام هستم.

با عنایت به اینکه سخنان اینجانب به صورت گزینشی در خبر منعکس گردیده است لازم به توضیح است در مسائل ملی و منافع ملی باید از نگاه جناحی جدا خودداری نمود و منافع ملی را بر منافع جناحی و سیاسی اولویت بخشید و سیاست‌گذاری‌ها در جهت حمایت از منافع ملی باشد .

همانگونه که سیاست نظام جهت حفظ منافع ملی در دوره مذاکرات هسته‌ای جناب آقای دکتر جلیلی ایستادگی و مقاومت در برابر فشارهای بین‌المللی بود و این سیاست مورد تایید اینجانب است، سیاست نرمش قهرمانانه پس از ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت و مذاکره با ۵+۱ نیز مورد تایید و حمایت بوده و سند برجام را افتخاری برای دیپلماسی و نقطه عطفی در تاریخ ایران می‌دانم که توانست اجماع بین‌المللی علیه ایران را شکسته، اقناع بین‌المللی نسبت به صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران را ایجاد نماید و بهانه را از دست آمریکا بگیرد و امروز که آمریکا از برجام خارج شده است با عدم استقبال جامعه جهانی و در نتیجه تحقیر آمریکا مواجه شود، امروز حمایت از دیپلماسی خارجی و مذاکره‌کنندگان ایرانی جهت حفظ منافع ملی در صحنه بین المللی سیاستگذاری خاص خود را می‌طلبد که زیبنده نیست این موضوع دست مایه بهره برداری جناح ها جهت تخریب دولت و یا تقویت جناحی دیگر قرار گیرد که قطعا چنین اقدامی بر خلاف مصالح ملی می باشد.

اینجانب ضمن تایید و حمایت از برجام و تلاش تیم مذاکره کننده در انعقاد برجام معتقدم ، پیش از برجام ایران در مقابل سه جبهه سیاسی ، نظامی و اقتصادی قرار داشت و برجام سبب خروج از بحران پیش رو و شکست جبهه های سیاسی ، نظامی و اقتصادی گردید ، اگر چه بر این باورم عدم توجه به امنیت اقتصادی در سند برجام نقطه ضعف این سند بوده و آمریکا پس از برجام ، با ناامن سازی فضای اقتصادی در جهت اعمال فشار بر اقتصاد ایران بهره می‌برد .

امروز می‌بینیم که با خروج آمریکا از برجام صرفا در مقابل جبهه اقتصادی قرار گرفته‌ایم و عدم استقبال و همراهی سایر کشورها از خروج آمریکا از برجام سبب شکست سیاسی آمریکا و نیز با از دست دادن بهانه مشروعیت اقدام نظامی علیه ایران سبب شکست نظامی آمریکا شد.

امروز با توجه به خروج آمریکا از برجام ، ضمن توجه به منافع برجام باید منافع ملی را تعریف و سیاست خارجی را تبیین کرد .

به نظر می‌رسد حمایت از منافع ملی تاکید بر خروج از برجام در صورت عدم تضمین منافع ایران از سوی اروپاست و این موضوع تحت هیچ عنوان به معنای زیر سوال بردن مذاکرات و سند برجام پیش از خروج آمریکا از برجام نمی باشد و اقدامات سرداران دیپلماسی در زمان خود جای تقدیر و تشکر دارد .

۲- در خصوص درج خبر مربوط به شهر جدید تابناک چنین عنوان شده است که از مخالفان سرسخت شهر جدید تابناک هستنم.

لازم به توضیح است که احداث شهر جدید تابناک در کمیته شهرسازی با مخالفت اعضا روبرو شد. که اگر پیگیری‌های مجدانه جهت ارجاع پرونده شهر جدید تابناک به شورای عالی شهرسازی و استناد به توجیه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی احداث این شهر جدید در شورای عالی شهرسازی توسط اینجانب و مدیر کل محترم راه و شهرسازی لارستان نبود قطعاً احداث چنین شهرکی با شکست مواجه می‌شد.

از آنجایی که احداث چنین شهرکی در مجاورت سایت انرژی بر لامرد مشروط به احداث حداقل ۳۰ درصد از صنایع پیش بینی شده در این منطقه ویژه اقتصادی است اقدامات بعدی در خصوص این شهرک به سال ۱۴۰۰ موکول شد.

متاسفانه انعکاس خبر تصویب شهر جدید تابناک مشروط بر احداث ۳۰ درصد از صنایع در رسانه‌های شهرستان لامرد ، به گونه‌ای مغرضانه منعکس می‌شود که در پاسخ به رسانه‌های محلی که تسریع در احداث شهر جدید را مطالبه می‌کردند، عنوان نموده‌ام که با احداث چنین شهرکی تا زمانی که اراضی لازم جهت سکونت در شهر لامرد موجود است مخالف است چراکه حضور جمعیت در شهر لامرد سبب ارتقاء امکانات رفاهی و بهداشتی و آموزشی برای لامرد خواهد شد و تعجیل در ساخت شهر جدید بر خلاف منافع مردم است .

متاسفانه این خبر در آن رسانه به گونه‌ای درج شده است که کاملا با این شهرک مخالف هستم که لازم است نسبت به اصلاح آن اقدام شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet