خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/03/19 17:48:57
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی:

روسیه به گروه 7 باز نمی‌گردد/ انزوای آمریکا در G7

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس معتقد است از آنجایی که گروه ۷ یک وجهه کاملا غربی دارد، روسیه تمایلی به حضور در این گروه ثروتمند ندارد.
روسیه به گروه 7 باز نمی‌گردد/ انزوای آمریکا در G7 عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس معتقد است از آنجایی که گروه 7 یک وجهه کاملا غربی دارد، روسیه تمایلی به حضور در این گروه ثروتمند ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702104905833377.jpg روسیه,به,گروه,7,باز,نمی‌گردد/,انزوای,آمریکا,در,G7 Icana

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به تلاش ترامپ برای عضویت مجدد روسیه در گروه 7 گفت: در ابتدا فقط کشورهای صنعتی عضو گروه هفت بودند که بعد از فروپاشی شوروی، روسیه نیز به این گروه  پیوست و گروه نام گروه 8 را به خود گرفت که زمان ریاست جمهوری اوباما بعد از اشغال شبه جزیره کریمه از سوی روسیه، اعضای گروه، روسیه را اخراج کردند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: گروه 7 امروز تصمیمات اقتصادی مهمی در سراسر دنیا صورت می دهد و نسبت به شورای امنیت یک گروه غیررسمی است با این حال مهم ترین تصمیمات جهان در این گروه گرفته می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه هنوز مسأله کریمه و اشغال آن حل نشده است که کشورهای عضو گروه 7 به بازگشت روسیه به این گروه رضایت دهند، عنوان کرد: اکنون حتی بر سر ماندن آمریکا در گروه 7 نیز حرف هایی وجود دارد از این رو این کشور نمی تواند با شرایطی که خود آن دارد، روسیه را هم به این گروه اضافه کند.

رحیمی جهان آبادی ترکیب فعلی گروه 7 را به نفع اروپایی ها دانست و افزود: عدم رعایت آمریکایی ها نسبت به تعهدنامه های بین المللی و خروج از چند توافقنامه مهم از جمله منع تولید گازهای گلخانه ای، مقررات محیط زیست و برجام باعث شده که اروپایی ها دید خوبی نسبت به این کشور نداشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه تصریح کرد: در این بین کشورهای غربی نیز به راحتی با روسیه کنار نخواهند آمد و البته خود این کشور نیز علاقه چندانی به حضور در این گروه که جمعی کاملا غربی دارد، ندارد.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت گروه 20 در عرصه بین الملل، خاطرنشان کرد: کشورهای دارای رشد و توانایی در این گروه حضور دارند که روس ها نیز در آن هستند از این رو ترجیح می دهند در گروهی این چنینی باشند که طرفداران بیشتری دارند تا گروه 7 که گروهی سراسر کشورهای غربی است.

رحیمی جهان آبادی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها اخیرا به شدت به اقتصاد بین الملل به خصوص اروپا و خاورمیانه ضربه زده اند، عنوان کرد: پیش از دوران ترامپ اقداماتی در حوزه اقتصادی در کشورهای اروپایی شکل گرفته بود که بعد از روی کار آمدن وی، هرچه کشورهای منطقه، اروپایی و متحدان آمریکا رشته بودند پنبه شد و خساراتی برای کشورها به بار آمد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا خود به عنوان یکی از اعضای گروه 7 دارای مشکل است لذا نمی تواند واسطه بازگشت روس ها شود اما باید به این نکته توجه کرد که روابط آمریکا و اروپا آنچنان پیچیده شده که این کشور حاضر است روسیه را به این جمع اضافه کند تا بتواند مانع غلبه کشورهای اروپایی به خود شود./

گفت وگو از مهدیه قربانی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet