هدر موبایل
1397/03/21 15:02:45
سرویس سیاسی
میرزایی نیکو:

همه ابعاد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی/ تامین امنیت معترضین و مخاطبان تجمع‌کننده‌ها ضروری است

عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، گفت: در لایحه تجمعات اعتراضات مردمی جایگاه اعتراضات، روش حضور در تجمعات و نحوه جمع‌بندی، اعتراضات صنفی، سیاسی و اجتماعی به طور مجزا تعریف و مشخص شده است.
همه ابعاد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی/ تامین امنیت معترضین و مخاطبان تجمع‌کننده‌ها ضروری است عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، گفت: در لایحه تجمعات اعتراضات مردمی جایگاه اعتراضات، روش حضور در تجمعات و نحوه جمع‌بندی، اعتراضات صنفی، سیاسی و اجتماعی به طور مجزا تعریف و مشخص شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201605103662099225.jpg همه,ابعاد,لایحه,تجمعات,اعتراضات,مردمی/,تامین,امنیت,معترضین,و,مخاطبان,تجمع‌کننده‌ها,ضروری,است Icana

قاسم میرزایی نیکو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح آخرین وضعیت و مفاد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی، گفت: معاونت سیاسی وزارت کشور بعد از برگزاری تجمعات و اعتراضات گسترده مردمی در دی ماه سال 96 با هدف ساماندهی اعتراضات و تعیین اماکن مشخص برای برگزاری تجمعات لایحه تجمعات اعتراضات مردمی را تهیه و پیشنهاد کرد.

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: لایحه تجمعات اعتراضات مردمی دارای ابعاد مختلفی است، این لایحه جایگاه اعتراضات، روش حضور در تجمعات و نحوه جمع‌بندی، اعتراضات صنفی، سیاسی و اجتماعی را به طور مجزا و مفصل تعریف و مشخص کرده است.

پیشنهاد شرایط خروج از فضای شکننده جامعه در جریان اعتراضات

وی افزود: کمیسیون ماده 10 احزاب نیز پیشنهادهایی در مورد لایحه تجمعات اعتراضات مردمی دارد که در اولین جلسه آتی قرار است به این موضوعات پرداخته شود، در حقیقت در جریان تصمیمات و بررسی اصلاح قانون احزاب که طی سه ماه اخیر جلسات منظمی داشتیم، در مورد تجمعات نیز پیشنهادهایی مطرح شد که بر اساس آنها راه‌حل‌ها که می‌تواند فضای جامعه را از شرایط شکننده خارج کند، تجمیع و ارایه شود.

لزوم رسیدگی و نحوه برخورد با توهین کنندگان‌‌ به اشخاص ملی در لایحه تجمعات اعتراضات مردمی

میرزایی نیکو یادآور شد: در صورتی که قرار به تدوین چارچوب و مقررات برای تجمعات در کشور باشد، در لایحه مذکور باید محورهایی جهت جلوگیری از توهین به اشخاص ملی و بروز تخلفات در جریات اعتراضات مورد توجه قرار گیرد، توهین به رئیس‌جمهور، وزیر و رئیس قوه‌ای‌ یا مسئول دیگر انتخاب شده درست نیست، بنابراین نحوه رسیدگی به توهین‌هایی همچون توهین به آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در راهپیمایی روز قدس و دختر آقای هاشمی رفسنجانی در گذشته باید مشخص شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر تعیین اماکنی برای برگزاری تجمعات، تصریح کرد: تعیین فضاهای مشخص برای برگزاری تجمعات با چارچوب معین تصمیم بسیار منطقی است که در لایحه تجمعات اعتراضات مردمی نیز به طور تکمیلی باید مورد توجه قرار گیرد.

امنیت معترضین و مخاطبان تجمع‌کننده‌ها باید در فضاهای تعیین شده تامین شود

 عضو کمیسیون ماده 10 احزاب، یادآور شد: این فضاها باید از نفوذ بیگانگان و سودجویان عاری باشد، همچنین فضاهای حفاظت شده‌ای باشد که علاوه بر تامین امنیت معترضان از بروز خشونت علیه سایرین هم جلوگیری کند، در حقیقت هر چه به ست دموکراسی پیش رویم، وضعیت اعتراضات مردم و تجمعات شفاف‌تر و روشن‌تر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ لایحه تجمعات اعتراضات مردمی پس از تجمعات دی ماه سال 96 در دستور کار وزارت کشور قرار گرفت و به گفته قدرتعلی حشمتیان نائب رئیس خانه احزاب ایران نخستین جلسه کارشناسی تدوین این لایحه نیز در آخرین روزهای سال گذشته برگزار شد.

بر این اساس؛ هیات دولت روز گذشته (20 خرداد ماه) با هدف ساماندهی برگزاری تجمعات، درخصوص پیش‌بینی و تعیین محل‌های مناسب برای این اقدام تصمیم‌گیری کرد و بر این اساس، ورزشگاه‌های دستجردی، تختی، معتمدی، آزادی و شهید شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، شهر و ضلع شمالی مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در کلانشهر تهران تعیین شدند.

گفتنی است: همچنین در سایر شهرها، شوراهای تأمین برای شهرهای با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر، یک محل و با جمعیت بیش از آن، دو محل را با لحاظ شرایط ایجابی و سلبی از قبیل قابل دسترس و داخل محیط شهری بودن و متناسب بودن وسعت محل اجتماع، با جمعیت تعیین کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet