هدر موبایل
1397/03/22 12:40:43
سرویس صحن
با موافقت نمایندگان و جهت تامین نظر شورای نگهبان صورت گرفت؛

اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس با موافقت نمایندگان تصویب شد.
اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس با موافقت نمایندگان تصویب شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201706103401636150.jpg اصلاح,موادی,از,قانون,آیین,نامه,داخلی,مجلس,شورای,اسلامی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 6 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی با طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعاده شده از شورای نگهبان با 125 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این گزارش سید علی ادیانی در تذکری شفاهی با اشاره به اینکه طرح مذکور برای تصویب به دو سوم رأی نیاز دارد، گفت: هیات رئیسه مجلس باید این موضوع را بررسی کند.

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تصویب این طرح نیازی به دو سوم رأی ندارد، زیرا در گذشته برای آن رأی گیری شده اما مجدداً این موضوع در هیات رئیسه بررسی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، طبق اصلاح صورت گرفته در ماده6، تبصره 1 ماده 30 قانون، شعبه موظف است عدم رسیدگی شورای نگهبان به موضوع اعتراض یا حادث شدن آن بعد از اعلام نهایی صحت انتخابات را احراز نماید.

همچنین، در ماده 7، فراز دوم 31 قانون، اصلاحی مبنی بر اینکه  اعتبارنامه‌هایی که مورد اعتراض قرار گرفته است، حداکثر ظرف مدت پنج روز کاری توسط شعبه رسیدگی می‌شود. در صورتی که نظر شعبه تایید اعتبارنامه باشد، گزارش تایید آن به مجلس ارائه می گردد و چنانچه نظر شعبه، رد اعتبارنامه باشد، گزارش آن از طریق هیات رییسه مجلس به کمیسیون تحقیق ارجاع می‌شود تا گزارش رسیدگی به اعتبارنامه را جهت تصمیم‌گیری به مجلس ارائه کند.

متن ماده 35 قانون موضوع ماده 10 نیز به این شرح اصلاح شد که بر این اساس چنانچه کمیسیون تحقیق اعتبارنامه رد شده از سوی شعبه را رسیدگی کند و نظر به تایید اعتبارنامه باشد، گزارش آن در مجلس قرائت می‌شود و رییس مجلس تصویب آن را اعلام می‌کند و در صورتی که نظر کمیسیون مبنی بر رد اعتبارنامه باشد، گزارش آن حداکثر به مدت 15 دقیقه در مجلس مطرح و ادله رد اعتبارنامه ارائه می‌شود. نماینده‌ای که اعتبارنامه‌اش توسط کمیسیون رد شده است حداکثر به مدت 30 دقیقه فرصت دارد تا از خود دفاع کند، ضمن اینکه می‌تواند بخشی از وقت خود را حداکثر به دو نفر از نمایندگان واگذار کند و سپس گزارش کمیسیون تحقیق به رای گذاشته می‌شود چنانچه رد اعتبارنامه به تصویب مجلس نرسد، رییس جلسه تصویب آن را اعلام می‌کند.

همچنین تبصره 2 ماده 35 موضوع ماده 10 نیز حذف شد.

در ادامه این بررسی، ماده 38 قانون موضوع ماده 12 نیز اصلاح شد که بر این اساس در هر مرحله رای‌گیری برای اعتبارنامه مورد اعتراض، مخفی و با ورقه مخصوص انجام می‌شود.

همچنین ماده 14 موضوع اصلاح ماده 48 قانون نیز حذف شد.

در پایان نیز یک تبصره به شرح زیر به ماده 192 مکرر2 الحاقی اضافه شد که عبارت است از اینکه در صورتی که گزارش کمیسیون بیش از یک ماده داشته باشد برای هر یک از مواد به تفکیک رای‌گیری به عمل می‌آید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet