ولادت حضرت امام رضا (ع)
1397/03/23 12:21:49
سرویس صحن
موافقان کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

میزان قاچاق کالا و ارز دو برابر درآمد صنعت خودروسازی کشور است

نمایندگان موافق لایحه اصلاح مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر این عقیده هستند که قاچاق کالا و ارز بزرگترین ضربه را به بخش تولید داخلی و اشتغالزایی وارد می کند.
میزان قاچاق کالا و ارز دو برابر درآمد صنعت خودروسازی کشور است نمایندگان موافق لایحه اصلاح مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر این عقیده هستند که قاچاق کالا و ارز بزرگترین ضربه را به بخش تولید داخلی و اشتغالزایی وارد می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201706103370519088.jpg میزان,قاچاق,کالا,و,ارز,دو,برابر,درآمد,صنعت,خودروسازی,کشور,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد حسن نژاد در نشست علنی امروز (چهارشنبه 23 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در موافقت با این لایحه گفت: با در نظرگرفتن عدد 12 میلیارد دلار، 15 میلیارد دلار یا 25 میلیارد دلار به عنوان آمارهای ارائه شده از میزان قاچاق می توان میانگین گرفت که با دلار 6 هزار تومانی حداقل سالی 100 هزار میلیارد تومان قاچاق داریم. 100 هزار میلیارد تومان یعنی 4 میلیون پراید و 2 میلیون پژو پارس. در واقع تمامی مملکت شاکی و ناراضی هستند برای آنکه ایران خودرو و سایپا کار کنند.

نماینده مردم مرند و جلفا با بیان اینکه تا این حد به مردم ضرر می زنیم در حالی که میزان قاچاق در کشور ما دو برابر کل صنعت خودروسازی است، افزود: با در نظر گرفتن این عدد متوجه می شویم قاچاق چه ضررهایی برای مملکت دارد، در واقع سالی 100 هزار میلیارد تومان قاچاق یعنی 100 هزار میلیارد تومان تولید در کشور انجام نمی شود و 100 هزار نفر به این دلیل از اشتغال باز می مانند.

وی با بیان اینکه افراد واردکننده محصولات قاچاق بیمه و عوارض نمی دهند و این به معنای تعطیلی تولید داخلی است، ادامه داد: به یقین با این حجم از قاچاق، هرگز اقتصاد مقاومتی عملیاتی نخواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اعمال قانون رجیستری، قاچاق موبایل را تقریباً به صفر رساند، گفت: می توان از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز بهره برداری های بیشتری داشت و اتفاق رخ داده برای موبایل این مهم را به خوبی ثابت می کند.

همچنین رحیم زارع در موافقت با لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه این قانون از سال 94 اجرایی شده است، اما با این وجود همچنان خلأهایی در آن دیده می شود، گفت: نمایندگان مجلس تلاش کردند برای دستیابی به اهداف ستاد مبارزه با قاچاق و اهداف خود در اقتصاد مقاومتی این خلأها را رفع و رجوع کنند، به همین دلیل جلسات متعددی برای اصلاح قانون در کمیسیون اقتصادی برگزار شد.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی، عدم تعریف ارز و برگزاری جلسات ستاد که رئیس جمهور تاکنون حتی یک بار در آن حضور نداشته و نماینده ویژه نیز نفرستاده است را از جمله دغدغه های نمایندگان مطرح کرد و افزود: امسال به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، حمایت از تولید داخلی را بر مبنای مبارزه با قاچاق و این قانون قرار داده ایم، چرا که در این صورت ضمانت های اجرایی قوی تری پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در بحث قاچاق، قانونی درخصوص فضای مجازی وجود نداشت، اما امروز این قانون ایجاد و کامل شده است، گفت: از همکاران می خواهم جهت رفع خلأهایی که در این قانون برای بهره برداری پایدار، شکوفایی اقتصادی و حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست های برنامه ششم و... وجود دارد، به اصلاح این قانون رأی موافق دهند.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: مبلغ قاچاق ما حتی نباید 12.6 درصد باشد، چرا که این مبلغ بسیار بالاست و اگر بتوان آن را به نفع تولید چرخاند، می توان ایجاد اشتغال کرد.

در ادامه تقی کبیری با بیان اینکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به روز نبوده و ایرادات متعددی داشت، گفت: با توجه به این مشکلات کمیسیون اقتصادی به بحث این قانون وارد شد و جلسات متعددی برای اصلاح این قانون برگزار کرد.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر چه بر سر اعدادی همچون 15 میلیارد دلار، 12 میلیارد دلار و یا 25 میلیارد دلار در رابطه با آمار قاچاق اختلاف نظر وجود دارد، اما این آمارهای هر چقدر که باشد مشکلی را حل نخواهند کرد، چرا که بخشی از مشکلات در حوزه قانونگذاری و بخشی دیگر در حوزه اجرایی است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اعتقاد بر اینکه مشکلات را می توان با بحث و گفت و گو حل کرد اما اگر اصل قانون اصلاح نشود، این مشکلات بر قوت خود باقی می مانند، افزود: اصلاحات صورت گرفته با توجه به ضرورت ها و نیازهای روز بوده است، لذا با توجه به برخی خلأهای قانونی در حوزه قاچاق کالا و ارز از نمایندگان می خواهم به اصلاح قانون مذکور رأی موافق دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet