هدر موبایل
1397/03/27 13:50:34
سرویس سیاسی
پورمختار:

تمام ایرانیان مقیم خارج مجرم نیستند/ پیگیری تحقق اطمینان قضایی و روانی برای بازگشت این افراد

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه تمام ایرانیان مقیم خارج از کشور مجرم نیستند، گفت: شرایط بازگشت این افراد باید تسهیل شود لذا پیگیر تصویب قانون برای تحقق عفو عمومی این افراد هستیم.
تمام ایرانیان مقیم خارج مجرم نیستند/ پیگیری تحقق اطمینان قضایی و روانی برای بازگشت این افراد عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه تمام ایرانیان مقیم خارج از کشور مجرم نیستند، گفت: شرایط بازگشت این افراد باید تسهیل شود لذا پیگیر تصویب قانون برای تحقق عفو عمومی این افراد هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/120524.jpg تمام,,ایرانیان,مقیم,خارج,مجرم,نیستند/,پیگیری,تحقق,اطمینان,قضایی,و,روانی,برای,بازگشت,این,افراد Icana

محمدعلی پورمختار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح طرح دو فوریتی برای عفو مجرمان و محکومان امنیتی-سیاسی، گفت: یکی از ابعاد طرح مربوط به تعبیه شرایط بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور است، ایرانیانی که بعضا جرایم سیاسی یا امنیتی مرتکب شده‌اند. بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور مجرم نیستند؛ اما در عین حال تعداد کثیری از این افراد نگران بازگشت به ایران و آوردن سرمایه به کشور و ادامه زندگی هستند، زیرا برخی از این افراد غیرقانونی از کشور خارج شده اما این افراد مانند منافقین جرمی را مرتکب نشدند.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این افراد دستشان به خونی آلوده نشده و با اصول نظام جمهوری اسلامی معارضه نکردند، در واقع اقدامات این افراد خارج از چارچوب‌های مجرمانه است. بنابراین در طرحی موضوع عفو این افراد مورد نظر قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که جرم‌هایی چون قتل و اقدامات مسلحانه علیه نظام مرتکب شدند از این عفو مستثنی هستند، افزود:  این افراد به محض بازگشت محاکمه می‌شوند، اما نگاه طرح مربوط به افرادی است که بدون ارتکاب به جرمی از کشور خارج شده و به جهت ترس و ابعاد روانی و نگرانی‌ها امکان بازگشت به کشور نداشته اند.

پورمختار معتقد است: برخی ایرانیان مقیم خارج از کشور از سرمایه‌های مناسب برخوردارند که طرح مذکور زمینه بازگشت این سرمایه‌ها به کشور را فراهم می‌کند، در واقع طرح در راستای صدور مجوز قانونی برای عفو افرادی که شاید تنها مرتکب جرایم کوچک شده باشند، است تا اطمینان قضایی و روانی برای برگشت به ایران پیدا کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در صورت تصویب این طرح و تایید شورای نگهبان، قانون موثری خواهیم داشت کما اینکه مقام معظم رهبری بارها فرمودند که افراد مخالف نظام هم در رای‌گیری‌ها و انتخابات شرکت کنند، لذا در این میان افرادی هم علاقمند به فعالیت در کشور خود هستند که با تصویب این قانون شرایط بازگشت و به کار گیری این افراد تسهیل خواهد شد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: چندی پیش قوه قضاییه نیز اعلام کرد که هیچ منع قانونی برای بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور به ایران نیست؛ اما تبدیل این موضوع به مصوبه قانونی شرایط بازگشت را تسهیل و الزاماتی را برای مجموعه قضایی کشور ایجاد می‌کند کما اینکه اطمینان خاطر هم برای افراد مشمول ایجاد می‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet