شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/03/27 16:13:02
سرویس اجتماعی
ابراهیمی با یادآوری روز جهانی بیابان زدایی:

قرار گرفتن 61 درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک/پیشی گرفتن آمار بیابان زایی از بیابان زدایی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی، سوء مدیریت و عدم انجام اقدامات به موقع بیابان زایی بر بیابان زدایی پیشی گرفته است.
قرار گرفتن 61 درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک/پیشی گرفتن آمار بیابان زایی از بیابان زدایی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی، سوء مدیریت و عدم انجام اقدامات به موقع بیابان زایی بر بیابان زدایی پیشی گرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608104179771372.jpg قرار,گرفتن,61,درصد,از,مساحت,کشور,در,اقلیم,خشک/پیشی,گرفتن,آمار,بیابان,زایی,از,بیابان,زدایی Icana

علی ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری روز جهانی بیابان زدایی با انتقاد از اینکه بخشی از مساحت ایران در معرض بیابان زایی قرار دارد و این پدیده بحران بزرگ زیست محیطی برای کشور به شمار می رود، گفت: به دلیل شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک جنگل ها و مراتع به طور مداوم در معرض خطر قرار دارند و به گونه ای 61 درصد مساحت کشور در اقلیم خشک قرار گرفته که در این رابطه توسعه بی رویه کشاورزی مقطعی در برخی مناطق منجر به کاهش سطح پوشش گیاهی و مراتع و در نهایت گسترش پدیده بیابان زایی شده است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، افزود: هر چند باید اقدامات موثر برای پیشگیری از این پدیده در دستور کار دستگاه های مسئول قرار می گرفت، به روش های مختلف با پدیده بیابان زایی مقابله می کردیم و بیابان زدایی را به صورت مستمر ادامه می دادیم اما متاسفانه به دلیل کمبود منابع مالی، سوء مدیریت و عدم انجام اقدامات به موقع بیابان زایی  از بیابان زدایی پیشی گرفته و اقدام اساسی و پایداری برای حفظ منابع جنگلی صورت نگرفته.

وی بی توجهی به کنترل پدیده بیابان زایی را علت  شیوع ریزگردها دانست و ادامه داد: بی توجهی به حفاظت از مراتع و جنگل ها باعث کاهش سطح مراتع و جنگل ها در نهایت تبدیل آنها به بیابان شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، فرسایش خاک را از عوامل بیابان زایی دانست و گفت: نباید اجازه می دادیم سطح برداشت آب در مناطق غربی و شمال غربی به گونه ای باشد که منجر به خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها شود.

ابراهیمی افزود: هر چند ایران در حوزه بیابان زایی جزو کشورهای حساس و شکننده است اما متاسفانه اقدامات صورت گرفته برای این پدیده متناسب با شرایط اقلیمی نبوده است.

نماینده مردم شازند در مجلس دهم، با بیان اینکه مقابله با بیابان زایی در لایحه حفاظت از خاک که توسط کمیسیون کشاورزی تصویب و در دستور بررسی صحن علنی قرار دارد پیش بینی شده است، گفت: عواملی مانند تخریب پوشش گیاهی، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و عدم رعایت حقابه تالاب ها و دریاچه ها در گسترش بیابان زایی موثر است و متاسفانه نه تنها در بیابان زدایی جزو کشورهای موفق محسوب نمی شویم بلکه شاهد گسترش پدیده شوم بیابان زایی نیز هستیم و این زنگ خطری جدی است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، حفظ بافت جنگلی در مناطق غربی و جنوب غربی باید در دستور کار دستگاه ها قرار گیرد، یادآور شد: برای پیشگیری از بیابان زایی حقابه تالاب ها برای حفظ رطوبت خاک باید رعایت شود، برداشت از آب های زیرزمینی کاهش یابد، کاشت درخت و توسعه جنگل در مناطق شمالی مورد توجه قرار گیرد و همچنین کاشت درختان مقاوم در برابر گرما و کم آبی، جلوگیری از آتش سوزی مراتع، چرای بی رویه دام، ایجاد موانعی برای جلوگیری از حرکت شن های روان در سیستان و بلوچستان باید در دستور کار قرار گیرد و به طور قطع هر اندازه که در انجام این اقدامات تعلل شود کنترل پدیده بیابان زایی بسیار مشکل خواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet