هدر موبایل
1397/03/27 18:20:02
سرویس اجتماعی
کیان پور:

جنگل های شهرستان بهمئی همچنان در حال سوختن/ 40 تا 50 درصد درختان زاگرس درگیر بیماری زوال بلوط

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با بیان اینکه جنگل های شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال سوختن هستند، گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد درختان زاگرس به بیماری زوال بلوط مبتلا هستند.
جنگل های شهرستان بهمئی همچنان در حال سوختن/ 40 تا 50 درصد درختان زاگرس درگیر بیماری زوال بلوط عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با بیان اینکه جنگل های شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال سوختن هستند، گفت: 40 تا 50 درصد درختان زاگرس به بیماری زوال بلوط مبتلا هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201803102899246504.jpg جنگل,های,شهرستان,بهمئی,همچنان,در,حال,سوختن/,40,تا,50,درصد,درختان,زاگرس,درگیر,بیماری,زوال,بلوط Icana

مجید کیان پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه جنگل های زاگرس در آستانه نابودی قرار دارند، گفت: متاسفانه وسعت جنگل های زاگرس به دلیل بیماری زوال بلوط و آتش سوزی در حال کاهش است و ریزگردها نیز حیات آنها را در معرض تهدید قرار داده است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، جنگل های زاگرس را با ارزش ترین ذخایر جنگلی بلوط در دنیا دانست و افزود: با توجه به بارش های بهاره و افزایش پوشش مراتع نه تنها جنگل های زاگرس بلکه تمامی پوشش گیاهی کشور در معرض آتش سوزی قرار دارند بنابراین لازم است تامین تجهیزات و امکانات پیشرفته در دستور کار دستگاه های متولی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون جنگل های بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال سوختن هستند، گفت: حجم بالای آتش سوزی در جنگل های کشور زنگ خطری جدی برای وزارت جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و سازمان مدیریت بحران به شمار می رود که باید با برنامه ریزی مناسب از آتش سوزی جنگل ها و مراتع پیشگیری و در صورت وقوع با اتخاذ تدابیر ویژه از گسترش آتش به سایر مناطق جلوگیری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه بیش از یک میلیون و 200 هزار هکتار از مساحت استان لرستان  پوشیده از جنگل است، گفت: عدم تامین حقابه تالاب ها و  تثبیت شن های روان در کشورهای همسایه نقش موثری در شیوع ریزگردها و به تبع آن وضعیت نامناسب بلوط ها و جنگل های زاگرس دارند به گونه ای که در برخی موارد غلظت ریزگردها به 50 برابر حد مجاز می رسد که نیاز است با شناسایی کانون های انتشار ریزگرد از طریق سازمان ملل و دیپلماسی مناسب این کشورها را مجاب به کشت نهال و مالچ پاشی کرد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه 40 تا 50 درصد درختان زاگرس در مقابل گرد و غبار و ریزگرد مقاوم نیستند و گرفتار بیماری زوال بلوط هستند، صریح کرد: به علت انتشار ریزگردها بیماری زوال بلوط درختان زاگرس را تهدید می کند.

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با تاکید بر لزوم مقابله با بیماری زوال بلوط، ادامه داد: بیماری زوال بلوط باید جدی گرفته شود و نیاز است وزارت جهاد کشاورزی با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از شیوع این بیماری جلوگیری کند به گونه ای که این بیماری کمترین آسیب را به درختان وارد کند.

وی با تاکید بر اینکه جنگل های زاگرس باید احیا شوند و منابع مورد نیاز برای تحقق آن باید تامین شود، گفت: متاسفانه جنگل های زاگرس رو به زوال هستند و شاهد اقدامات مناسبی برای بهبود وضعیت آنها نیستیم.

نماینده مردم دورد و ازنا در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه با کمبود بالگرد اطفای حریق در کشور روبرو هستیم، گفت: سازمان جنگل ها بالگرد مالکیتی برای مهار آتش سوزی جنگل ها ندارد و از سویی امکانات و تجهیزات این دستگاه جوابگوی حفاظت از جنگل های کشور نیست در حالی که سالانه بخش زیادی از جنگل ها کشور طعمه حریق می شوند برای حفاظت از جنگل ها و مراتع کشور می طلبد خرید بالگرد اختصاصی اطفای حریق برای سازمان جنگل ها مورد توجه قرار گیرد ./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet