پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/03/28 13:17:12
سرویس سیاسی
سلیمی تشریح کرد:

آیا بر اساس کنوانسیون وین اعمال حق شرط در FATF امکان‌پذیر است؟

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس اعتقاد دارد بر اساس ماده ۵ کنوانسیون وین در نظر گرفتن حق شرط برای پذیرش FATF نباید مخالف داشته باشد و این در حالیست که آمریکا اولین مخالف با شروط ایران است.
آیا بر اساس کنوانسیون وین اعمال حق شرط در FATF امکان‌پذیر است؟ عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس اعتقاد دارد بر اساس ماده 5 کنوانسیون وین در نظر گرفتن حق شرط برای پذیرش FATF نباید مخالف داشته باشد و این در حالیست که آمریکا اولین مخالف با شروط ایران است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105228525463.jpg آیا,بر,اساس,کنوانسیون,وین,اعمال,حق,شرط,در,FATF,امکان‌پذیر,است؟ Icana

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با ارزیابی پذیرش FATF از سوی کشورمان، گفت: به هیچ عنوان پذیرش FATF  به صلاح کشور نیست زیرا اختلاف نظرهای بسیاری نسبت به مفاد این نهاد و ارزش های کشورمان وجود دارد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: بر اساس مفاد FATF، کلیه اطلاعات مالی و پولی کشورمان باید به طور شفاف به غربی ها ارائه شود که این موضوع می تواند دستمایه سوء استفاده قرار بگیرد و بر اساس آنها تحریم های بیشتری علیه کشورمان اعمل شود.

وی با اشاره به اینکه تعریف در مورد تروریست از دیگر مناقشه های مطرح در خصوص پذیرش FATF است، ادامه داد: به عنوان مثال حزب الله لبنان یا انصارالله یمن در لیست گروه های تروریستی سازمان ملل قرار ندارند اما ایالات متحده آنها را گروه های تروریستی می داند؛ این مهم در حالیست که کشورمان از این گروه ها به عنوان مجموعه ها و نهضت های آزادی بخش و محور مقاومت یاد می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه حق شرط در مواجه با FATF پذیرفته شده نیست و کارایی ندارد، تصریح کرد: بر اساس ماده 5 کنوانسیون وین حق شرط زمانی پذیرفته می شود که هیچ کشوری نسبت به آن اعتراض و مخالفت نکند و این در حالیست که آمریکا بخاطر خصومت با کشورمان حتما اعتراض خواهد کرد.

سلیمی افزود: هم اکنون کشورمان در لیست سیاه FATF قرار ندارد و در صورت پذیرش از آن خارج می شود اما برای تحقق چنین موضوعی باید اجماع بین کشورهای عضو FATF صورت بگیرد که این مهم نیز محل اختلاف کشورها قرار دارد؛ در واقع مضرات و آسیب های پذیرش FATF  قطعی بوده اما فواید آن احتمالی است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فضای سیاسی کشور نسبت به مواجه با FATF احساسی شده و برخی اجازه نمی دهند واقعیت ها بازگو شود، خاطرنشان کرد: بنابراین باید اذعان کرد که هیچ اعتمادی نسبت به تحقق وعده های پذیرش FATF نیست زیرا برجام نمونه ای واقعی از خلف وعده های غرب است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet