هدر موبایل
1397/03/29 18:56:30
سرویس اقتصادی
در فراکسیون تولید واشتغال مجلس مطرح شد:

طرح اشتغال فراگیر سازمان میراث فرهنگی امکان ایجاد 173 هزار شغل را فراهم می کند

فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با حضور ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل جلسه داد.
طرح اشتغال فراگیر سازمان میراث فرهنگی امکان ایجاد 173 هزار شغل را فراهم می کند فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با حضور ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل جلسه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201806105430767800.jpg طرح,اشتغال,فراگیر,سازمان,میراث,فرهنگی,امکان,ایجاد,173,هزار,شغل,را,فراهم,می,کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، فراکسیون تولید و اشتغال مجلس امروز (سه شنبه، 29 خردادماه) با ریاست غلامرضا کاتب تشکیل جلسه داد که میهمان جلسه رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود.

پروانه مافی نماینده مردم تهران در این جلسه اظهار داشت: آمارهای ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی مطلوب است،اما این سازمان باید توضیح دهد که در زمینه مهاجرت های معکوس چه اقداماتی را انجام داده است.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در لواسان بزرگ افرادی هستند که به نماینده مجلس مراجعه می کنند و از توانایی خود برای احداث 100 واحد بومگردی خبر می دهند؛ولی سازمان میراث فرهنگی راهنمایی لازم را ارائه نمی دهد.

شهباز حسن پوربیگلری نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت:باید در بخش صنایع دستی توزیع عادلانه ثروت انجام شود و از فعالان این عرصه به خوبی حمایت شود.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه خیرین در سیرجان صندوق حمایت از کارآفرینان را ایجاد کرده اند که می توانند از صنایع دستی و گردشگری دراین منطقه به خوبی حمایت کنند،گفت:این موضوع را به صورت پایلوت می توانیم در سیرجان اجرا کنیم و آمادگی وجود دارد تا از همه فعالان صنایع دستی حمایت شود.

شهاب الدین بی مقدار نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است که زمانی که وام یا امکاناتی را برای اشتغال تصویب می کنیم به نتیجه آن توجهی نداریم، گفت: یکی از لوازم توسعه مناطق گردشگری حل مسائل فرهنگی است، یکی از اساسی ترین موانع گردشگری این است که هزینه ای بابت تبلیغ جاذبه های گردشگری ایران در عرصه بین المللی انجام نمی شود. متاسفانه در این شرایط پرس تی وی از کشورهای آفریقایی مستندهای جذاب پخش می کند ولی در مورد ایران چنین برنامه ای مشاهده نمی شود.

سیداحسن علوی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می رسد دولت برای میراث فرهنگی اولویتی قائل نیست،گفت:تغییر سریع مدیران در سازمان میراث فرهنگی نشان می دهد که دولت اولویتی برای میراث فرهنگی قائل است، یکی از سوالات ما این است که آیا نقشه جامع گردشگری تهیه شده یا افق گردشگری برای آینده مشخص نیست.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس قانون برنامه ششم باید هر استان 50 روستای تاریخی را معرفی می کرد، گفت:در استان کردستان روستای پالنگان مورد اقبال گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته،ولی هیچ امکاناتی در آن جا وجود ندارد و سازمان میراث فرهنگی نیز کمکی نکرده است.

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید از صنایع دستی حمایت شده و موضوع بیمه آن ها تعیین تکلیف شود.

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت:باید موانعی که برای گردشگران خارجی جذابیت حضور در ایران را کاهش می دهد برطرف کنیم و زمینه را برای افزایش میزان ورود توریسم خارجی در ایران مهیا کنیم.

غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون اشتغال و تولیدمجلس درجمع بندی جلسه اظهارداشت:در جلسه آینده فراکسیون با رئیس سازمان برنامه و بودجه و مدیران بانک ها باید در خصوص نرخ سود بانکی در حوزه گردشگری بحث کنیم تا مشکلات این حوزه برطرف شود.

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد:باید راهکاری برای ایجاد مشوق های صادراتی و معافیت مالیاتی درخصوص کالاهای صادراتی  پیدا کنیم،همچنین صندوق خیریه حمایت از اشتغال درحوزه گردشگری و صنایع دستی به صورت مردمی می تواند کمک کننده باشد که توسعه این امر در شهرستان ها می تواند منجر به ارائه وام های قرض الحسنه شود.

عضو شورای نظارت بر صدا و سیما با بیان اینکه باید مستندهایی در خصوص جاذبه های گردشگری ایران تهیه شود، گفت: تلاش می کنیم تا شبکه های تلویزیونی به ویژه پرس تی وی این مستندها را پخش کند،همچنین می توان مستندهای تهیه شده در سازمان میراث فرهنگی را در صدا و سیما پخش کرد.

وی افزود: تلاش می کنیم تا جلسه ای را با رئیس سازمان صدا و سیما در زمینه حمایت این سازمان از اشتغال و تولید برگزار کنیم که البته اقداماتی مانند راه اندازی شبکه ایران کالا نتایج مثبتی داشته است.

 

علی اصغر مونسان

 

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در جلسه فراکسیون اشتغال و تولید اظهار داشت: در سال 96 میزان اشتغال ایجاد شده در حوزه صنایع دستی 104 درصد نسبت به سال 95 افزایش داشته که این میزان حدود 400 هزار شغل بوده است.

وی افزود: در سال 97 هدفگذاری کرده ایم تا 34 هزار مجوز در حوزه صنایع دستی صادر شود که دراین صورت میزان اشتغال ایجاد شده افزایش می یابد، تاکنون در سه ماهه اول سال 97، 20 درصد از برنامه ششم جلوتر هستیم.

مونسان با بیان اینکه از سال 89 تا 93 بیمه فعالان صنایع دستی اجرا می شد که در سال 93 این روند قطع شد و از آن زمان تاکنون حدود 30 هزار نفر ریزش داشته ایم،بیان کرد: تلاش می شود تا با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه بیمه فعالان صنایع دستی از سر گرفته شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه میانگین بازدید از موزه ملی 2400 نفر بود که درسال جاری این میزان به 16 هزار نفر رسید،گفت:همچنین با کشورهای ارمنستان،کره جنوبی و هلند نمایشگاه مشترکی برگزار شد که هیچگونه هزینه ای را ایران پرداخت نکرد.

وی افزود: یکی از اقداماتی که در دستورکار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته مرمت ساختمان های قدیمی و تخریب شده است که همین امر سبب جذب گردشگر می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ضمن تشکر از همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت:من مدیر نشسته نیستم و همواره درمیدان عمل آماده هستم و تلاش می کنم تا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعتمادها را به خود جلب کند.

مونسان با بیان اینکه آمادگی کامل برای ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع دستی را داریم، گفت: طرح اشتغال فراگیر برای ایجاد 173 هزار شغل را تهیه کرده ایم که می توان با تامین منابع لازم اشتغال های پایدار را ایجاد کرد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet