شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/08/07 12:14:00
سرویس سیاسی

ابوترابی فرد: هویت آسیا به هویت فرهنگی بستگی دارد

حجت الاسلام ابوترابی فرد رئیس شورای سیاستگذاری مجمع مجالس آسیایی ،با اشاره به قدمت قاره آسیا هویت این قاره کهن را بسته به هویت فرهنگی آن خواند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فرد در دیدار با سفرای کشورهای آسیایی ابراز امیدواری کرد تا با تلاش کشورهای آسیایی و برگزاری موفق دومین مجمع مجامع آسیایی در ماه نوامبر شاهد گام های بلند به سوی افقی روشن برای این قاره کهن در هزاره سوم باشیم.

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در خصوص فعالیت های این مجمع گفت: 10 سند با عناوین، پیمان دوستی آسیا - سند آیین نامه داخلی مجمع - سند توسعه اقتصادی دول آسیا - سند برنامه عمل، حفظ و تنوع فرهنگی در آسیا - سند برنامه عمل استفاده از جهانی شدن و مبارزه با چالش های آن - سند تشکیل بازار یکپارچه انرژی - سند مبارزه با فقر در آسیا - سند مبارزه با فساد اداری و سند حقوق زنان مورد بررسی قرار گرفت.

ابوترابی هشت سند از سندهای یاد شده را مورد بررسی و تصویب کمیته های سه گانه مجمع و در دستور کار مجمع عمومی مجالس آسیایی خواند.

وی تصریح کرد: امید می رود با برنامه ریزی دقیق این نهاد نوپا اما مقتدر، کار آمد و پویا بتواند زمینه همگرایی دول و ملل آسیایی را فراهم بیاورد.

وی تاکید کرد: به طور جدی بر این باور هستیم که هزاره سوم متعلق به قاره کهن آسیا است و این دول و پارلمان های کشورهای آسیایی هستند که می توانند با برنامه ریزی و نگاهی بلند به افقی روشن راه را برای ملت این قاره هموار سازند و اراده ملت و پارلمان ایران نیز بر آن است که از این نهاد بالنده برای زمینه اتحاد و همگرایی دول و ملل و همسویی پارلمان های آسیا بالاترین بهره را ببریم و برای رسیدن به آرمان های بلند ملل آسیا گام برداریم.

وی در توضیح سندهای به تصویب رسیده این مجمع گفت: امیدوارم ملل آسیا گام های موثری برای نهادینه شدن صلح و دوستی بردارند.

ابوترابی همچنین افزود: مساله انرژی نقش اساسی در توسعه دارد و توسعه همکاری های اقتصادی از اهداف کوتاه و بلند مدت پارلمان های آسیا است و برای موفقیت بایستی ارتباطی قانونمند بین آن برقرار کرد.

رئیس شورای سیاستگذاری مجمع مجالس آسیایی، فقر امروز آسیا را حاصل استعمار گذشته خواند و برای برطرف شدن آن همسویی و همگرایی را دو عامل اساسی برشمرد.

وی همچنین فساد اداری را بحث روز دنیا خواند و رسیدن به هدف های بلند را مستلزم برداشتن گام های صحیح دستگاه های اجرایی عنوان کرد.

ابوترابی در مورد سند جهانی سازی گفت: ما به آثار مثبت این حرکت چشم دوخته ایم و براستفاده بایسته آن و شناخت آسیب های این ایده راه هایی ارائه داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: دبیرخانه مجمع موظف گردیده است تا در این حوزه ها به مطالعه و تحقیق بپردازد و راهکارهای عملی و نقشه راه را برای رسیدن به جایگاه مناسب قاره آسیا ارائه کند.

ابوترابی فرد از سفرای کشورهای اسلامی خواست تا با رایزنی با روسای پارلمان های کشورهای مطبوع خویش حضور این روسا را در دومین جلسه این مجمع در تهران فراهم آورند.

وی در پایان گفت: اگر استعمارگران جنگ و فقر برای آسیا به ارمغان آوردند ما تلاش می کنیم تا صلح و آرامش را به ارمغان بیاوریم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet