خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/03/30 09:51:40
سرویس صحن
موافق و مخالف یک فوریت طرح ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی

سلیمی: لزوم شفافیت حقوق مدیران و رانت 110 هزار میلیاردی در بازار ارز/ کولیوند: شفافیت مالی در فرصت برگزاری مجامع شرکت ها بهترین زمان است

موافق و مخالف یک فوریت طرح ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی به بیان دلایل خود برای نظرشان پرداختند.
سلیمی: لزوم شفافیت حقوق مدیران و رانت 110 هزار میلیاردی در بازار ارز/ کولیوند: شفافیت مالی در فرصت برگزاری مجامع شرکت ها بهترین زمان است موافق و مخالف یک فوریت طرح ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی به بیان دلایل خود برای نظرشان پرداختند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610105113076362.jpg سلیمی:,لزوم,شفافیت,حقوق,مدیران,و,رانت,110,هزار,میلیاردی,در,بازار,ارز/,کولیوند:,شفافیت,مالی,در,فرصت,برگزاری,مجامع,شرکت,ها,بهترین,زمان,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 30 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی یک فوریت طرح الحاق بند (ز) به بند 5 ماده 6 قانون اصلاح موادی به قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مبنی بر ارتقای شفافیت صورت های مالی نهادهای عمومی غیردولتی در مخالفت با یک فوریت این طرح گفت: از نظر شکلی در مقدمه طرح توجیه و دلایل فوریت مطرح نشده و از سوی دیگر اشاره ای هم به دلایل توجیهی توسط پیشنهاد دهنده طرح نشده است، لذا این موضوع مغایر آیین نامه داخلی است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس ماده 142 آیین نامه داخلی نیز، طرح یا لوایح باید دارای یک موضوع باشد که درخصوص طرح مذکور این موضوع رعایت نشده است.

سلیمی با بیان اینکه در مقدمه طرح بحث ارتقای شفافیت مطرح شده، افزود: این در حالی است که از شفافیت در سایر قوانین و قراردادها نیز به نحوه چشمگیر استفاده نمی شود. در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه برای ارتقای شفافیت به ثبت حقوق و دستمزد و مزایای مدیران و مقامات در سامانه ای تاکید شده که هنوز این سامانه راه اندازی نشده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: از در اختیار قرار دادن قراردادهایی چون توتال یا خرید هواپیما به نمایندگان به دلیل محرمانه بودن خودداری می شود که این نیز خلاف شفافیت است. در وضعیت کنونی شاهد رانت 110 هزار میلیاردی در بازار ارز هستیم که این نیز مغایر شفافیت است، بنابراین بهتر است پیش از این طرح به شفافیت در سایر قراردادها و قوانین پرداخته شود.

محمدجواد کولیوند در موافقت با یک فوریت طرح مذکور گفت: یکی از مباحث جدی اقتصاد و نقدینگی در جامعه مربوط به بخش خصوصی و نهادهای عمومی و غیردولتی است، هر چند شفافیت در مباحث حقوق و دستمزد و قراردادهای نفتی و... لازم است، اما این طرح با موارد مذکور منافاتی ندارد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: صورت های مالی شرکت های عمومی غیردولتی شفافیت ندارد و طبق گزارش ارائه شده به کمیسیون ویژه از 320 شرکت عمومی غیردولتی تنها 14 شرکت صورت مالی خود را به بورس ارائه کرده اند، لذا با توجه به برگزاری مجامع عمومی این شرکت ها، فرصت مناسبی برای تعیین تکلیف این قانون است.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی افزود: در این فرصت زمانی باید درآمد، جابجایی نقدینگی و منابع شرکت های مذکور شفاف شود، بنابراین اصل شفافیت و اصل نظارت مجلس در این طرح مورد توجه جدی قرار گرفته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet