خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/03/30 12:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اسفندیارپور:

امسال بیش از 13 میلیون تُن گندم در کشور برداشت می شود

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود امسال برداشت گندم از مزارع و گندمزارهای کشور به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تُن برسد.
امسال بیش از 13 میلیون تُن گندم در کشور برداشت می شود مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود امسال برداشت گندم از مزارع و گندمزارهای کشور به 13 میلیون و 300 هزار تُن برسد. https://cdn.icana.ir/d/019/46935.jpg امسال,بیش,از,13,میلیون,تُن,گندم,در,کشور,برداشت,می,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، اسماعیل اسفندیارپور اظهار داشت: در سال زراعی جاری پنج میلیون و 800 هزار هکتار از مزارع کشور به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدار، 2 میلیون هکتار آن به صورت آبی و مابقی به صورت دیم کشت شده است.

وی افزود: سطح زیر کشت گندم کشور در مقایسه با سال قبل 1.5 درصد کاهش داشته اما بارش های مناسب بهاره باعث شد میزان پیش بینی تولید و برداشت گندم افزایش یابد.

اسفندیارپور تاکید کرد: امسال بارندگی ها در مقایسه با میانگین بلند مدت 26 درصد و در مقایسه با سال قبل 22 درصد کاهش داشت اما بارندگی های فروردین و اردیبهشت تا حدودی این کاهش را جبران کرد و در محصول گندم باعث افزایش تولید شد.

وی یادآور شد: برداشت گندم از اوایل فروردین در نواحی گرمسیر و جنوبی کشور آغاز شده و هم اکنون برداشت در اقلیم معتدل و نوار خزر در دست انجام است و در تیرماه برداشت در اقلیم سرد و استان های آذربایجان های غربی و شرقی، همدان، زنجان و کردستان انجام می شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به خرید تضمینی گندم گفت: با شروع فصل برداشت، خرید تضمینی گندم در کشور آغاز شده و تاکنون سه میلیون و 400 هزار تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.

وی گفت: پس از خرید گندم و ثبت در سامانه 50 درصد بهای آن به کشاورزان پرداخت می شود و مابقی نیز بتدریج به حساب کشاورزان گندمکار واریز خواهد شد.

اسفندیارپور با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی گندم را به شواری اقتصادی داده اما این شورا تصمیمی برای افزایش نگرفت، افزود: براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال هر کیلوگرم گندم معمولی با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم خالص بدون دانه شکسته 13 هزار و 300 ریال (1330 تومان) خریداری می شود.

وی پیش بینی کرد در مجموع بیش از 70 درصد گندم تولیدی کشور خریداری و برای تهیه آرد و بذر سال زراعی آینده مورد استفاده قرار گیرد.

وی یادآور شد: تاکنون بیش از 180 هزار تُن بذر مرغوب تهیه و برای کاشت در مهر ماه در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و بتدریج با شروع برداشت در سایر اقلیم ها (معتدل و سرد) بذر مورد نیاز از ارقام پربازده و سازگار به شرایط آب و هوایی تهیه و توزیع می شود.

سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر سال 1395، همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet