هدر موبایل
1397/03/31 11:35:41
سرویس سیاسی
برزگر در واکنش به نامه ظریف به وزیر خارجه آمریکا؛

احترام به خطوط قرمز و مطالبات مردم ایران تنها شرط مذاکره با آمریکا است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به رفتارهای خصمانه آمریکا، گفت: آمریکا برای مذاکره با ایران باید به تمام خطوط قرمز و مطالبات ملت احترام بگذارد.
احترام به خطوط قرمز و مطالبات مردم ایران تنها شرط مذاکره با آمریکا است عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به رفتارهای خصمانه آمریکا، گفت: آمریکا برای مذاکره با ایران باید به تمام خطوط قرمز و مطالبات ملت احترام بگذارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606104892053267.jpg احترام,به,خطوط,قرمز,و,مطالبات,مردم,ایران,تنها,شرط,مذاکره,با,آمریکا,است Icana

شهروز برزگر کلشانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به نامه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به ادعای چندی پیش «مایک پامپئو» و خواسته‌های ۱۲گانه او از ایران و تهیه فهرستی از مطالبات ایران از آمریکا، گفت: آمریایی‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بارها نسبت به بدعهدی عیله ایران دست به اقداماتی زدند زیرا آنها از ایجاد کشوری قدرتمند در غرب آسیا هراسانند.

ریشه بدرفتاری آمریکا با ایران قبل از پیروزی انقلاب است

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: رفتارهای آمریکایی‌ها در برخورد با محمدرضا شاه پهلوی بعد از اینکه از حکومت ایران خلع شد، نمونه‌ای از رفتار آنها با دوستان خود است، آمریکا حتی اجازه نداد محمدرضا شاه در خاک آمریکا بماند هرچند وی سینه چاک آمریکا در منطقه بود و امتیازات بسیاری به آنها داده بود.

وی افزود: آمریکایی‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز فکر کردند، می‌توانند مجدد به خاک ایران دست اندازی کنند؛ اما فهمیدند انقلاب در میان توده‌های مردم رسوخ کرده است، از این رو جنگ تحمیلی علیه ایران را دامن زدند تا مردم و کشور از آرمان‌های انقلاب دور بمانند. در رابطه با 8 سال جنگ تحمیلی دو دیگاه وجود داشت؛ نخست آنکه آیا می‌توان به غرب اعتماد کرد یا خیر که این دیدگاه شکست خورد و سبب شد بنی‌صدر از کشور فرار کند، دیدگاه دوم ایستادگی ما را در برابر جهان بود که موجب آزموده شدن جمهوری اسلامی شد.

دستیابی ایران به فناوری موشکی برای دفاع از ملت و مرزهای سرزمینی

برزگر یادآور شد: با تکیه به تجربیات 8 سال جنگ تحمیلی، ما به فناوری ساخت موشک برای دفاع از شهروندان خود دست پیدا کردیم زیرا در  هشت  سال جنگ که آمریکا صدام حسین همه امکانات را در اختیار رژیم بعثی عراق گذاشت، صدمه و خسارات زیادی را متحمل شدیم. آمریکایی‌ها بعد از جنگ هم در حوزه‌ها و کنوانسیون‌های مختلف دست به تحریم ایران در عرصه بین الملل زدند و هر کاری توانستند علیه ایران انجام دادند. زمانی که ما در دوره اصلاحات بحث از گفتگوی ملل و تمدن را مطرح می‌کردیم، آمریکایی‌ها به دنبال کشورها برای جنگ و خونریزی بودند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی برای دفاع از ملت خود به فناوری موشک‌های نقطه زن دسترسی پیدا کرد، گفت: ایران به فناوری موشکی دست یافت تا از کیان خود در چارچوب مرزهای جغرافیایی دفاع کند، آمریکا و غربی‌ها به خوبی به سیاست خارجی ایران واقف هستند از همین جهت هم به ایران هراسی در منطقه دامن زده تا از کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان بهره‌برداری کنند.

ایران خواستار صلح و ثبات در منطقه و جهان

وی ادامه داد: این در حالی است که اسرائیل تهدید اصلی منطقه و جهان است؛ اما آمریکا برای دیده نشدن و چشم پوشی کشورها از اقدامات رژیم صهیونیستی، به ایران هراسی در منطقه دامن زد، این در حالی است که با بررسی ساختار و تمدن و فرهنگ غنی ایران هم می‌فهمند ایران خواستار ثبات و صلح در منطقه است. از همین جهت هم در موضوع داعش در منطقه با مشاوره نظامی به سوریه و عراق از بروز بسیاری مشکلات و سرازیر شدن داعش به اروپا جلوگیری کردیم.

اهداف و برداشت‌های اقتصادی زمینه اصلی تمام اقدامات ترامپ در منطقه و جهان

برزگر با تاکید بر اینکه ترامپ همه چیز را در بُعد اقتصادی مورد تحلیل قرار می‌دهد، افزود: این سیاست در کوتاه مدت جواب می دهد؛ اما در بلند مدت موجب دامن‌گیر کردن آمریکا در عرصه بین الملل خواهد شد. از سوی دیگر بدعهدی سلسله وار آمریکا در روابط دو طرفه و چند جانبه مثل برجام آینده آمریکا را به خطر می‌اندازد.

نامه ظریف به پامپئو پاسخ زیاده‌خواهی‌های ترامپ/ آمریکا باید به همه خطوط قرمز و مطالبات مردم احترام بگذارد

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: نامه ظریف در این شرایط پاسخی به زیاده‌خواهی ترامپ و آمریکا و روشن کردن خط مشی ایران است ، جمهوری اسلامی چندین مرتبه شاهد بدعهدی آمریکا بوده و به هیچ عنوان قائل به مذاکره در حوزه خطوط قرمز خود مانند مسائل دفاعی، حاکمیتی و استقلال خود نیست و تاکید داریم که آمریکا هم باید به این خطوط و مطالبات مردم احترام بگذارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکا باید به دنبال مجازات و تحریم کشورهایی رود که بمب اتمی دارند و دارای سلاح کشتار جمعی هستند یا دست به تهدید مردم مظلوم و کشورهای دیگر می‌زنند. جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و سیاست خارجی ایران هم برای همگان روشن است، ایران خواستار صلح و صمیمت بوده زیرا این رسالت واقعی آن است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به ادعای چندی پیش «مایک پامپئو» و خواسته‌های ۱۲گانه او از ایران فهرستی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر و تأکید کرد کشوری که برجامِ مورد تأیید شورای امنیت را زیرپا می‌گذارد، نباید از ایران انتظار مذاکره مجدد داشته باشد.

گفتنی است؛ ظریف در این نامه تاکید کرده که در سطح منطقه‌ای بر خلاف آمریکا و سیاست خارجی آن، ایران بر اساس قانون اساسی خود با هرگونه سلطه‌گری و سلطه پذیری مخالف است و براین باور است که دوران سلطه جهانی و منطقه‌ای به‌سر آمده است و تلاش در این مسیر برای هر قدرتی بیهوده است. از این رو جمهوری اسلامی ایران بهترین راه برای حل بحران‌های منطقه‌ای و دستیابی به منطقه قوی‌تر را تشکیل «مجمع گفتگوی منطقه‌ای در خلیج فارس» می داند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet