هدر موبایل
1397/04/01 10:22:34
سرویس سیاسی
کاتب مطرح کرد:

تنقیح قوانین، اصلاح نظارت و روند بررسی طرح و لوایح در دستور کار کمیسیون تدوین آیین نامه مجلس

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به محور فرمایشات رهبری در دیدار با نمایندگان، گفت: تنقیح قوانین، تعیین اولویت‌ها، اصلاح نظارت بر اجرای قوانین و اصلاح روند بررسی طرح و لوایح در دستور کار کمیسیون تدوین آیین نامه مجلس قرار گرفته است.
تنقیح قوانین، اصلاح نظارت و روند بررسی طرح و لوایح در دستور کار کمیسیون تدوین آیین نامه مجلس رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به محور فرمایشات رهبری در دیدار با نمایندگان، گفت: تنقیح قوانین، تعیین اولویت‌ها، اصلاح نظارت بر اجرای قوانین و اصلاح روند بررسی طرح و لوایح در دستور کار کمیسیون تدوین آیین نامه مجلس قرار گرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608101945647859.jpg تنقیح,قوانین،,اصلاح,نظارت,و,روند,بررسی,طرح,و,لوایح,در,دستور,کار,کمیسیون,تدوین,آیین,نامه,مجلس Icana

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در واکنش به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی و تاکید ایشان بر تنقیح قوانین، گفت: معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی از چندی پیش موضوع تنقیح قوانین را در دستور کار خود قرار داده است البته دولت هم باید همراهی لازم با مجلس را داشته باشد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: پیش از این هم طبق آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی معاونت قوانین مجلس را با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و دولت مکلف کردیم تا نسبت به تنقیح قوانین متضاد، قوانین مانع کسب و کار و قوانینی که منجر به کاهش بهبود کسب و کار شده، اقدام کنند.

وی افزود: قوانین متعدد سبب برداشت‌های متعدد در کشور می‍‌‌شود، همین برداشت‌های متعدد از قوانین منجر به پرداخت حقوق متعارف و متفاوت نجومی به برخی از مدیران نیز شده بود، بنابراین این قوانین باید شناسایی و حذف شوند تا قوانین مادر به خود خود باقی بمانند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس نیز پنج محوری که مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار دادند را در دستور کار آتی خود قرار داده است، نخست تنقیح قوانین که در قانون فعلی تدوین آیین نامه به آن اشاره شده و برای سرعت‌بخشی پیگیری‌هایی خواهیم کرد، در ارتباط با نظارت بر اجرای قوانین با هدف شفافیت نیز به اصلاح آیین نامه داخلی مجلس خواهیم پرداخت تا فرایند نظارت دقیق‌تر و نحوه برخورد مشخص و بازدارنده شود.

کاتب یادآور شد: از سوی دیگر برای حضور به موقع و فعال نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی نیز اصلاحاتی در دستور قرار خواهیم داد و در نشستی با هماهنگی روسای کمیسیون‌ها راهکارها را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهیم داد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: رهبری همچنین اصلاح روند رسیدگی به طرح و لوایح را مورد تاکید قرار دادند لذا طبق ماده 153 آیین نامه داخلی مجلس و سایر مواد، روند رسیدگی طرح و لوایح با هدف ارتقاء کیفیت را مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی تصریح کرد: موضوع اولویت‌بندی مصالح نیز مورد توجه جدی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی است، فرایند تعیین اولویت باید بازیابی و بررسی شود، به همین جهت کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس هفته آینده نسبت به اخذ نظرات فراکسیون‌های سه گانه و کمیسیون‌های تخصصی مجلس در این زمینه‌ها اقدام خواهد کرد زیرا این پنج محور موجب افزایش اقتدار و انضباط مجلس شورای اسلامی می‌شود.

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گفت: بر اساس یک اولویت خواسته‌های مقام معظم رهبری را جامه عمل خواهیم پوشاند، در همین راستا از نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات، روسای کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها استفاده خواهیم کرد و جمع‌بندی این نظرات را در قالب گزارشی به صحن علنی ارایه می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی به «تازه گردانی و تنقیح قوانین»، «حذف برخی قوانین گذشته که فلسفه وجودی و منطق تصویب خود را از دست داده اند»، «رفع برخی قوانین متضاد و مشکل آفرین از جمله برای تسهیل در فضای کسب و کار»، اشاره کردند و گفتند: «قانونگذاری در جهت اولویت مهم کشور یعنی حل معضلات اقتصادی» دستور کار دیگری است.

گفتنی است؛ ایشان همچنین با انتقاد از اجرا نشدن یا تأخیر در اجرای قوانین در برخی دستگاهها تأکید کردند: قانون برای اجرا تصویب می‌شود و مجلس اجرای قوانین را پیگیری و مطالبه جدی کند. از سوی دیگر «حضور به موقع و کامل در کمیسیونها و صحن علنی مجلس»، «پرهیز کامل از سفرهای خارجی غیر ضرور» و «پرهیز از اشرافی‌گری» توصیه های دیگر رهبر انقلاب به نمایندگان بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet