شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1397/04/01 11:47:51
سرویس سیاسی
کمالی‌پور مطرح کرد:

عدم کنترل زندان‌ها به دلیل افزایش جمعیت کیفری به نسبت فضاهای موجود

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس، معتقد است: جمعیت کیفری بسیار سبب عدم کنترل و نظارت بر زندان‌ها شده لذا کاهش عناوین مجرمانه باید در اولویت قانونگذاری و احکام قضات قرار گیرد.
عدم کنترل زندان‌ها به دلیل افزایش جمعیت کیفری به نسبت فضاهای موجود عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس، معتقد است: جمعیت کیفری بسیار سبب عدم کنترل و نظارت بر زندان‌ها شده لذا کاهش عناوین مجرمانه باید در اولویت قانونگذاری و احکام قضات قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607103082445198.jpg عدم,کنترل,زندان‌ها,به,دلیل,افزایش,جمعیت,کیفری,به,نسبت,فضاهای,موجود Icana

یحیی کمالی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص اظهارات دادستان کل مبنی بر عدم کنترل بر زندان‌های کشور، گفت: عده‌ای که هنجارشکنی کرده و مرتکب جرمی شدند باید در زندان با بازدارندگی رو به رو و نتیجه آن بازگشت به جامعه است، تعذیب مجرم و بازگشت به جامعه فلسفه وجودی زندان ها است؛ اما هم‌اکنون نه تنها چنینی برداشتی نمی‌شود بلکه شاهدیم افرادی که به زندان می‌روند، امکان تعدد بازگشت آنها به زندان افزایش می‌یابد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه افرادی که به یک جرم در زندان فرستاده شدند با جرایم متعدد محیط زندان آشنا و به آنها مرتکب می‌شوند، زندان‌های ما از اصول اولیه که برای آنها تبیین شده فاصله گرفته و نه تنها بازدارندگی ندارد بلکه افراد دچار تخلفات و مشکلاتی هم در زمان حضور در زندان و هم بعد از آن می‌شوند.

وی با بیان اشاره به سرانه جمعیت کیفری کشور نسبت به سایر کشورها، گفت: تصمیم قضات برای فرستادن مجرمان به زندان از یک سو و بی‌توجهی به جرایم جایگزین و عناوین متعدد مجرمان از طرف دیگر سبب شده تا شاهد جمعیت کثیری در زندان‌های کشور باشیم.

کمالی‌پور ادامه داد: با این وضعیت قضات باید به سمت رعایت مجازات جایگزین حبس رفته و در مجلس نسبت به حذف و کاهش عناوین مجرمانه در برخی حوزه‌ها توجه جدی شود. زیرا این شرایط به قوه قضاییه آسیب می‌رساند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم اکنون فرستان مجرمان به زندان که آخرین عنوان مجرمانه است، در اولویت قرار گرفته است در صورتی که راه‌های دیگر هم وجود دارد، متاسفانه هزار و 500 زندانی در زندان‌هایی که برای 200 نفر تعبیه شده جایی دادیم که این وضعیت یقینا  امکان کنترل و نظارت را خدشه دار می‌کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: دستگاه‌های متولی برای کاهش جمعیت کیفری باید تدابیری بیندیشند، در غیر این صورت زندان‌ها به کانونی برای یادگیری جرایم متعدد تبدیل می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، در توضیح اینکه گاهی اوقات از درون زندانها فیلمی گرفته و در فضای مجازی منتشر می‌کنند، گفته است که « در کنترل زندانها آنطور که باید کنترل لازم را نداریم البته کمبودهایی در زندانها هست. الان اعتباراتی که به سازمان زندان‌ها داده می‌شود در حدی نیست که بتواند نیازهای زندان‌ها را تامین کند. چطور می‌شود که یک دستگاه موبایل را  توانسته‌اند وارد زندان کنند؟ لذا این بخش ناشی از ضعف خودمان در مدیریت زندان‌هاست»./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet