هدر موبایل
1397/04/01 19:08:29
سرویس اجتماعی
جلودارزاده:

صدور شناسنامه برای کودکان بی‌هویت حق انتخاب تابعیت در بزرگسالی را از آنان سلب می‌کند/ وزارت خارجه برای رفع مشکلات ورود کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه وزارت خارجه می تواند با مذاکره مسئله صدور شناسنامه و تابعیت کودکان بی‌هویت را برطرف کند ، گفت: صدور شناسنامه برای کودکان بی هویت پیش از ۱۸ سالگی حق انتخاب تابعیت در بزرگسالی را از آن سلب می کند.
صدور شناسنامه برای کودکان بی‌هویت حق انتخاب تابعیت در بزرگسالی را از آنان سلب می‌کند/ وزارت خارجه برای رفع مشکلات ورود کند عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه وزارت خارجه می تواند با مذاکره مسئله صدور شناسنامه و تابعیت کودکان بی‌هویت را برطرف کند ، گفت: صدور شناسنامه برای کودکان بی هویت پیش از 18 سالگی حق انتخاب تابعیت در بزرگسالی را از آن سلب می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605107998476549.jpg صدور,شناسنامه,برای,کودکان,بی‌هویت,حق,انتخاب,تابعیت,در,بزرگسالی,را,از,آنان,سلب,,می‌کند/,وزارت,خارجه,برای,رفع,مشکلات,ورود,کند Icana

سهیلا جلودارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص مشکلات کودکان بی‌هویت، گفت: با توجه به بررسی ها و کارشناسی های صورت گرفته به نظر می رسد بهتر است این کودکان پس از سن 18 سالگی تابعیت مورد نظر خود را انتخاب کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورتی که کودکان بی هویت تابعیت ایرانی را دریافت کنند نمی‌توانند در بزرگسالی تابعیت افغانستان را به عنوان تابعیت دوم دریافت کنند حتی اگر پدر آنها افغانی باشند؛ افراد بی هویت باید انتخاب کنند که می خواهند تابعیت ایران یا افغانستان را داشته باشند و این مسئله یکی از موانع صدور شناسنامه برای کودکان بی هویت است.

جلودارزاده بیان کرد: در صورتی که برای کودکان با پدر غیرایرانی شناسنامه صادر شود این افراد در بزرگسالی نمی تواند تابعیت کشور پدر خود را انتخاب کند به همین دلیل براساس قانون مدنی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی برای کودکان بی هویت کارت هویت موقت صادر می شود.

وی با بیان اینکه وزارت امور خارجه می تواند با رایزنی و مذاکره با کشورهایی که بیشتری فراوانی را دارند مسئله صدور شناسنامه و تابعیت کودکان بی هویت را برطرف کند، خاطرنشان کرد: کودکان بی هویت نمی توانند از حقوق شهروندی استفاده کنند و بسیاری از خدمات را در یافت نمی کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان افزود: کنسولگری امور خارجه، وزارت اطلاعات، سپاه و وزارت کشور باید مسائل موجود در این حوزه را با حضور مجلس حل کنند تا در صورت لزوم برای موارد خاص شناسنامه با نام مادر صادر شود./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet