خبرگزاری خانه ملت

شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1397/04/01 22:18:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رحیمی جهان آبادی:

فرمایشات رهبری باعث می‌شود کمتر زیر بار تعهدات بین‌المللی برویم

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، مجلس باید تلاش کند تا جایی که ممکن است تعهدات لازم در تعاملات بین‌المللی را تامین کند و گره‌ای را که در روابط خارجی ممکن است ایجاد شود از این طریق مدیریت کند.
فرمایشات رهبری باعث می‌شود کمتر زیر بار تعهدات بین‌المللی برویم عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، مجلس باید تلاش کند تا جایی که ممکن است تعهدات لازم در تعاملات بین‌المللی را تامین کند و گره‌ای را که در روابط خارجی ممکن است ایجاد شود از این طریق مدیریت کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201802102353279966.jpg فرمایشات,رهبری,باعث,می‌شود,کمتر,زیر,بار,تعهدات,بین‌المللی,برویم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس در زمینه پیوستن به تعهدات و معاهدات بین‌المللی، بیان کرد: آنچه که رهبری در دیدار خود به آن اشاره فرمودند نگاه به نکات مثبت و منفی این معاهدات بود و ایشان در بخشی از فرمایشات خود به فوایدی که بعضی از این معاهدات بین‌المللی دارند، اشاره کردند و فرمایش ایشان این بود که یک معاهده بین‌المللی آنچه را که ما می‌خواهیم تامین نمی‌کند چرا که طراحی آن در جایی دیگر انجام شده و منافع کشورهای خاصی را در نظر می‌گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: مقام معظم رهبری تاکیدشان بر این بود که اگر نیاز است بر پایه همکاری‌های بین‌المللی تعهداتی داشته باشیم خودمان آن را باید در قالب قانونگذاری در مجلس ایجاد کنیم. البته در حوزه پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم نیز قبلا در مجلس قانونگذاری داشته‌ایم.

نماینده مردم تربت جام در مجلس ادامه داد: مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید داشتند که اگر در فضاهای بین‌المللی نیازی به قانونگذاری است خود مجلس باید این قانون را تصویب کند، زمانی که در محیط‌های بین‌المللی کار می‌کنیم مسلما به تعهدات و محدودسازی‌هایی نیاز داریم البته از کنار این امر منافعی نیز خواهیم برد. مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید داشتند که ما نباید در میدان غربی‌ها بازی کنیم و آنچه را که در زمینه تعامل با سایر کشورها نیاز است، خودمان قانونگذاری کنیم.

وی افزود: سیاست دولت نیز در این سال‌ها بر همین امر بوده است، هم در حوزه تامین مالی تروریسم و هم مقابله با پولشویی، ما قانون‌هایی داریم و در مجلس تصویب شده است. امروز نیز ما باید در مجلس تلاش کنیم تا طبق فرمایشات مقام معظم رهبری تا جایی که امکانپذیر است در قالب قوانین داخلی و مصوبات مجلس در قالب طرح و لوایح دولت، تعهداتی را که لازم است تامین کنیم تا گره‌ای که در روابط خارجی ممکن است به دلیل بعضی از موارد ایجاد شود را مدیریت کنیم.

این عضو کمیسیون حقوقی  و قضایی مجلس تصریح کرد: ما در حوزه FATF و تعاملات بانکی و آنچه که تا به امروز، مجلس بررسی و تصویب کرده‌ به منافع ملی کشور نگاه داشته‌ایم و همواره خطوط قرمز را رعایت کرده‌ایم تا جایی که امکان‌پذیر بوده حق شرط خود را وارد کردیم البته در بعضی از معاهدات امکان تعیین حق شرط وجود ندارد. مجلس همواره تنگناهای حقوقی و امنیتی را که در معاهدات وجود داشته شناسایی کرده و با حفظ منافع ملی، قوانین را تصویب کرده است. به عنوان مثال ما در حوزه مساله گروه‌های تروریستی تعریف را به خود معاهده واگذار نکردیم و گفتیم شورای عالی امنیت ملی ما هر گروهی را که تروریست تشخیص دهد ما تروریسم خواهیم شناخت.

رحیمی جهان آبادی در پایان گفت: فرمایشات رهبری باعث می‌شود تا قانونگذاری داخلی و طرح نمایندگان و یا لوایح دولت در ارجحیت قرار گیرد و ما کمتر زیر بار تعهدات بین‌المللی برویم.

پایان پیام
 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet