هدر موبایل
1397/04/03 07:50:00
سرویس سیاسی
محجوب:

وضع قانون برای اجرای اصل 26 قانون اساسی خلاف اصول قانونگذاری است/ قانون احزاب فعلی اصل را بر جاسوس بودن احزاب قرار داده است

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اصل ۲۶ قانون اساسی نیازی به قانون موضوعه ندارد زیرا به اندازه کافی توضیح داده است، وضع مقررات برای اجرای اصل ۲۶ تخلف از قانونگذاری است.
وضع قانون برای اجرای اصل 26 قانون اساسی خلاف اصول قانونگذاری است/ قانون احزاب فعلی اصل را بر جاسوس بودن احزاب قرار داده است عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اصل 26 قانون اساسی نیازی به قانون موضوعه ندارد زیرا به اندازه کافی توضیح داده است، وضع مقررات برای اجرای اصل 26 تخلف از قانونگذاری است. https://cdn.icana.ir/d/019/201604106951461083.jpg وضع,قانون,برای,اجرای,اصل,26,قانون,اساسی,خلاف,اصول,قانونگذاری,است/,قانون,احزاب,فعلی,اصل,را,بر,جاسوس,بودن,احزاب,قرار,داده,است Icana

علیرضا محجوب در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص لزوم اصلاح قانون احزاب، اظهار داشت: در اصل 26 قانون اساسی احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند و معتقدم شروطی که در این اصل آمده در اساسنامه احزاب قید شود، در آن صورت ضرورتی برای وجود کمیسیون ماده 10 احزاب نیست و هر کسی که از این موارد تخطی کرد، بلافاصله آن تشکیلات را باید به دادگاه معرفی کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اصل 26 قانون اساسی نیازی به قانون موضوعه ندارد زیرا به اندازه کافی توضیح داده است، بیان کرد: وضع مقررات در این زمینه تخلف از قانونگذاری است، گذراندن قانون موضوعه در خصوص اصل 26 قانون اساسی لازم نیست، مگر اینکه برای تفسیر و تشریح باشد؛ تفسیر قانون اساسی نیز با شورای نگهبان است نه با مجلس شورای اسلامی.

وی افزود: برای اجرا نیز در خصو ص اصل 26 قانون اساسی نیاز به قانون نویسی نداریم، زیرا هر آنچه که قانون برای اجرای اصل 27 قانون اساسی وضع می‌شود، موجب تحدید اصل 26 قانون اساسی می‌شود، و اجتماعات محدود می‌شود.

محجوب ادامه داد: در خصوص اصل 26 قانون اساسی نیز معتقدم، قانون احزابی که مجلس تصویب کرده اصل را بر این گذاشته است که احزاب از ابتدا جاسوس هستند. اگر این تصور را از احزاب داریم بهتر است مانند معمر قذافی که در همه جای لیبی نوشته بود هر حزبی ماهیتا خائن است، ما نیز این نگرش را بیان کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی هستند که معتقدند احزاب ماهیتا خائن هستند، باید توجه داشته باشند، خائن در قانون اساسی و قوانین موضوعه جایی ندارند، این نگرش توهین به احزاب است.

وی افزود: اصل 26 قانون اساسی برای جایز شمردن جاسوسی احزاب نیست، بلکه در این اصل از قانون اساسی به احزاب اجازه داده و محدودیت‌هایی را نیز برای آن‌ها تعیین کرده و به کسی اجازه نداده است تا این محدودیت‌ها را در ترازو بگذارد و بسنجد، زیرا اگر این گونه بود تصریح می‌کرد که حدود اصل 26 قانون اساسی را قوانین مصوب مجلس معین می‌کند.

محجوب ادامه داد: در فصل حقوق ملت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نیمی از اصول به قانونگذاری که مجلس شورای اسلامی است، احاله شده و آن اصول نیز قطعا قانون موضوعه می‌خواهد؛ هر چه قانونگذاری در مورد اصل 26 قانون اساسی انجام دهیم، فقط این اصل را تحدید می‌کند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیت احزاب، آزادی و استقلال نمی‌توانند مخل یکدیگر باشند، قانون اساسی صراحتا گفته نمی‌توانیم به بهانه حفظ استقلال، آزادی را محدود کنیم، اکنون کسانی هستند که بدون دلیل، آزادی احزاب را تحدید می‌کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه گفته می‌‍شود، اگر مرجع صدور مجوز برای فعالیت احزاب وجود نداشته باشد و هر حزبی پس از تاسیس امکان فعالیت داشته باشد، ممکن است احزاب متخلف زیادی فعال شوند و سپس مجبور به انحلال تعدادی زیادی حزب شویم، بیان کرد: اگر این استدلال را بپذیریم، نباید هیچ بچه‌ای متولد شود تا هیچ جرم و مجازاتی را شاهد نباشیم، زیرا آن مملکت سکنه‌ای نخواهد داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet