هدر موبایل
1397/04/02 14:05:43
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محسن رهامی:

ما انقلابی بودیم و به فراخور شرایط و زمان اصلاح طلب شدیم/ در سیاست حرف مرد یکی نیست/ معیارهای جریان خط امام در همسان سازی این جریان با اصلاحات گم می‌شود

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت:اصلاحات یک دیالوگ است در حالی که انقلاب یک مونولوگ است. متاسفانه گاهی اصلاح طلبان کاری انقلابی انجام می دهند و متصورند می توانند این دو موضوع را باهم تجمیع کنند در حالی که این اتفاق نشدنی است.
ما انقلابی بودیم و به فراخور شرایط و زمان اصلاح طلب شدیم/ در سیاست حرف مرد یکی نیست/ معیارهای جریان خط امام در همسان سازی این جریان با اصلاحات گم می‌شود عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت:اصلاحات یک دیالوگ است در حالی که انقلاب یک مونولوگ است. متاسفانه گاهی اصلاح طلبان کاری انقلابی انجام می دهند و متصورند می توانند این دو موضوع را باهم تجمیع کنند در حالی که این اتفاق نشدنی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201711108065964394.jpg ما,انقلابی,بودیم,و,به,فراخور,شرایط,و,زمان,اصلاح,طلب,شدیم/,در,سیاست,حرف,مرد,یکی,نیست/,معیارهای,جریان,خط,امام,در,همسان,سازی,این,جریان,با,اصلاحات,گم,می‌شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ اصلاح طلبان و اصولگریان اختلاف نظرهای بسیاری دارند اما هر دو جریان در بسیاری از موارد برای اثبات درستی نظر خود به جمله و سخنی از امام خمینی (ره) استناد می‌کنند. هر دو در صدد این هستند که ثابت کنند راهشان راه ایشان است . اصولگرایان هنوز هم خود را انقلابی نامیده و تکلیف را معلوم کرده‌اند اما اصلاح طلبان در بسیاری از موضوعات ، خاصه در حوزه های اجتماعی مثل مسائل زنان و جوانان امام(ره) را اصلاح طلب معرفی می‌کنند. محسن رهامی عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اما با این نگاه متفاوت است. او ضمن برشمردن تفاوت‌های انقلابی‌گری و اصلاح طلبی تاکید می‌کند که هم امام انقلابی بود و هم اصلاح طلبان امروز در ابتدای انقلاب انقلابی بودند. به گفته او خط امامی های اول انقلاب به فراخور زمان و شرایط و برای اصلاح امور به شیوه کم‌هزینه تر تغییر رویه داده و اصلاح طلب شدند. 

*در روزهای آغازین انقلاب جریان موسوم به جریان چپ بسیار به حضرت امام نزدیک بود. با گذشت زمان جریان چپ رفته رفته نام خود را به اصلاح طلب تغییر داد. آیا تفاوتی میان جریان چپ ابتدای انقلاب با اصلاح طلبان امروز وجود دارد؟

جریان اصلاح طلب امروز عینا دیدگاه های جریان خط امام و جریان چپ را ندارد اما به یکدیگر شبیه هستند. جریان چپ در ابتدای انقلاب یک جریان عقدیتی سیاسی و ایدئولوژیک بود. این جریان براساس قرائت حضرت امام از مسایل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از احکام اسلام شکل گرفت اما آنچه سبب تشکیل جریان اصلاحات شد، صرفا موضوعات سیاسی بود. گرچه این جریان از نظر ایدئولوژیک به جریان چپ نزدیک است اما دربسیاری از مسایل، ایدئولوژی جریان چپ یا همان جریان خط امام را نمی پذیرد.  به عنوان نمونه ابتدای انقلاب حضرت امام دیدگاه های خاصی در برخی موضوعات داشتند اما نهضت آزادی و جبهه ملی حاضر به پذیرش این دیدگاه ها نبود اما وجه مشابه و اشتراکات زیاد میان این جریان های سیاسی سبب شد تا شورای هماهنگی نیرو های خط امام تشکیل و احزاب مختلف که اشتراکاتی با جریان خط امام داشتند با این جریان تشکیل جلسه دهند. همین اتفاق سال ها بعد در قالب جریان اصلاحات رخ داد بدین ترتیب که احزاب و تشکل های مختلف تحت عنوان جبهه اصلاحات به واسطه اشتراکاتی که با یکدیگر دارند، تشکیل جلسه می دهند. برخی از تشکل ها و احزاب اصلاح طلب امروزی مواضع ایدئولوژیک و دیدگاه های عقیدتی حضرت امام را حفظ کرده اند و برخی خیر. بنابراین همسان سازی دو جریان خط امام و اصلاحات سبب گم شدن معیار های اساسی تشکیل جریان خط امام می شود.

* برخی معتقدند امام خمینی(ره) اصلاح طلب بود. به نظر شما آیا ایشان مواضع اصلاح طلبانه داشتند؟

بله. بسیاری از اصولی که جریان اصلاحات امروز به آن  پایبند است توسط حضرت امام مطرح شده و پیش از حضرت امام در زمان مشروطه علمای بزرگ نیز دیدگاه اصلاح طلبانه داشتند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشت آن است که امام امور را نه از طریق اصلاحات بلکه از طریق انقلاب قصد سامان دادن داشتند و این بسیار موضوع مهمی است. امام معتقد به انقلاب بود و همواره بر این موضع خود تاکید داشت. به عنوان نمونه می توان تسخیر لانه جاسوسی را مطرح کرد. در آن اتفاق امام نه تنها از دانشجویان حمایت بلکه از این اتفاق به عنوان انقلاب دوم یاد کرد در حالی که از نظر مواضع اصلاح طلبانه این عمل صد در صد مخالف آرمان های جریان اصلاحات است.  جریان اصلاحات در سال های اخیر از بالارفتن دیوار سفارت انگلیس و آتش زدن سفارت عربستان حمایت نکرده زیرا این اتفاقات را مخالف اصلاحات می داند. اصلاحات یک امر در چارچوب قوانین کشور است.

* به نظر شما مقایسه تسخیر لانه جاسوسی با حمله به سفارت عربستان درست است؟ برای مقایسه باید شرایط، زمان و اقتضاعات را در نظر گرفت.

موضوع زمان و شرایط نیست. این اتفاقات مواضع اصولی است. اصل برهم زدن قواعد مهم است نه سفارت. اصولا برهم زدن قوانین بین المللی در اصلاحات جایی ندارد اما در انقلاب معنا دارد.

* درحال حاضر شما اصلاح طلب هستید یا نیروی خط امامی؟

در اوایل انقلاب به عنوان نیروی خط امام شناخته می شدیم و امروز به عنوان اصلاح طلب شناخته می شویم. برخی متصور هستند ما با همان تفکر ابتدایی خود به این دوران رسیده ایم که این اشتباه است. به عنوان مثال ما اگر به مواضع کشوری اعتراض داریم، روش اصلاحات آن است که در ابتدا تذکرات لازم داده شده و در صورت عدم توجه مهلتی برای خروج نیروهای آن کشور تعیین می شود. هدف اصلاحات کاهش هزینه است در حالی که در انقلاب کاهش هزینه ملاک نیست. بالاترین هزینه ها بر کشور را همواره امور انقلابی تحمیل کرده است.

* تفاوت یک انقلابی با یک اصلاح طلب چیست؟

فرد انقلابی به ماموریت فعلی فکر می‌کند. حضرت امام(ره) می گفتند که ما مامور به تلاشیم نه نتیجه در حالی که یکی از مهم ترین محور های اصلاحات نتیجه حاصل از اصلاحات است که بدست می آید.

*بنابراین اصلاح طلبی و انقلابی گری با یکدیگر متفاوت است؟

بله. ما نباید انقلابی گری با اصلاحات را یکسان سازی کنیم. این دو جریان باید با مشخصه های خود بررسی شوند. اصلاح طلب نمی تواند انقلابی باشد. انقلابی به دنبال برهم ریختن قواعد و بالا بردن هزینه برای کشور است. در انقلاب قواعد و اصول را کنار میزنیم اما اصلاحات امری تدریجی و بلند مدت است. اصلاحات مبتنی بر تعامل و گفت و گو است. اصلاحات یک دیالوگ است در حالی که انقلاب یک مونولوگ است. متاسفانه گاهی اصلاح طلبان کاری انقلابی انجام می دهند و متصورند می توانند این دو موضوع را باهم تجمیع کنند در حالی که این اتفاق نشدنی است. برخی از افراد که امروز قبای اصلاح طلبی بر تن دارند و از طرفی نمی خواهند بپذیرند  از دیدگاه امام عدول کرده اند، می گویند امام(ره) اصلاح طلب بود در حالی که باید بگویند ما روزی انقلابی بودیم و به فراخور شرایط امروز اصلاح طلب شده ایم و این اصلا حرف بدی نیست. در سیاست نمی توان گفت حرف مرد یکی است.

*به نظر شما در شرایط فعلی کشور به کدام توصیه امام خمینی باید توجه ویژه ای داشت؟

امام همواره به عدالت اجتماعی و افراد سطح پایین جامعه یا به تعبیر ایشان پا برهنگان توجه ویژه داشتند. امروز نیز ما باید به این قشر توجه ویژه داشته باشی. ایشان تاکید داشتند کشور به دست اشراف اداره نشود. ایشان تلاش داشتند حکومت و رهبریت به یک ارگان پر هزینه تبدیل نشود به همین دلیل خودشان در یک منزل اجاره ای زندگی می کردند. توجه به ساده زیستی، کاهش هزینه اداره جامعه، عدالت محوری و مردم محوری از توصیه های حضرت امام بود که امروز باید به آن توجه بیشتری داشت./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet