هدر موبایل
1397/04/02 14:21:46
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عطریانفر:

بحران‌ها خارج از اراده و دخالت دولت است / باید جلوی ریشه‌های به هم زدن تعادل روحی و آرامش دولت گرفته شود

از کسانی که بزرگ‌تر این چهره‌ها هستند، باید خواست و به آنان گوشزد کرد که دود این شیوه مقابله‌جویی، بیش از آنکه به چشم رقیب پیروز آنان برود، به چشم مردم خواهد رفت. کسانی که خیرخواه مردم هستند، باید این روند را ابطال کنند.
بحران‌ها خارج از اراده و دخالت دولت است / باید جلوی ریشه‌های به هم زدن تعادل روحی و آرامش دولت گرفته شود از کسانی که بزرگ‌تر این چهره‌ها هستند، باید خواست و به آنان گوشزد کرد که دود این شیوه مقابله‌جویی، بیش از آنکه به چشم رقیب پیروز آنان برود، به چشم مردم خواهد رفت. کسانی که خیرخواه مردم هستند، باید این روند را ابطال کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201803107287571344.jpg بحران‌ها,خارج,از,اراده,و,دخالت,دولت,است,/,باید,جلوی,ریشه‌های,به,هم,زدن,تعادل,روحی,و,آرامش,دولت,گرفته,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایران؛ محتویات کتاب جدیدی که علیه حسن روحانی در فضای مجازی منتشر شده، آنقدر بی پایه و اساس هست که به تعبیر عباس سلیمی نمین از چهره‌های اصولگرا از کنار آن باید گذشت، اما اگر  روند مخالف‌خوانی‌ها و طرح و برنامه‌های مختلف علیه دولت یازدهم و دوازدهم را کنار هم قرار دهیم، چه بسا به گمانه‌هایی مشکوکی می‌رسیم که می‌طلبد جدی‌تر به آن نگاه کرد.

تلاش‌های بی وقفه برای ناکارآمد جلوه دادن دولت، زمزمه‌های تشکیل دولت نظامی، شبیه‌سازی‌ها با ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور جمهوری اسلامی که فرجامش عزل توسط مجلس بود، حمله خودسرانه به رئیس جمهوری و برخی دیگر از اعضای دولت در حاشیه راهپیمایی روز قدس، خائن خواندن وزیر امور خارجه کشور و... نمونه‌هایی است که در چند سال گذشته به صورت آشکار بروز و ظهور داشته است.

حالا اما کتاب «حسن روحانی در یک نگاه» که ظاهراً اجازه چاپ نگرفته و به صورت «پی دی اف» در فضای مجازی منتشر شده است، حکایتگر زوایای پنهان و البته امنیتی یک پروژه دیگر علیه رئیس جمهوری مستقر است. کتابی که اتفاقاً از سوی جدی‌ترین مخالفان دولت همچون حمید رسایی بازنشر هم داده می‌شود و یادآور کتاب جنجالی «شنود اشباح» به قلم رضا گلپور علیه سید محمد خاتمی و دولت اوست. 

کامران غضنفری نویسنده این کتاب، اگر چه برای افکار عمومی چهره شناخته شده‌ای نیست، اما برای جریان‌های تندرو اصولگرا آدم ناشناخته‌ای نیست. او سابقه همکاری با نشریه 9 دی را در کارنامه خود دارد و نویسنده کتاب «رازهای قطعنامه» است؛ کتابی که تلاش می‌کند شکست‌های جنگی ایران در سال 67، ورود امریکا به جنگ و در نهایت پذیرش قطعنامه از سوی امام(ره) را ناشی از توطئه کسانی بداند که در همان زمان، جزو سران کشور و مورد وثوق امام(ره) بودند.

غضنفری که رسانه‌های اصولگرا بارها درباره این کتاب و ادعاهای عجیب و غریبش با او گفت‌وگو و مطالبش را بازنشر کردند، در کتاب «حسن روحانی در یک نگاه» ادعاهای عجیبی را درباره رئیس جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کند که احتمال همکاری با ساواک، مجتهد نبودن و در نهایت زمینه سازی برای براندازی جمهوری اسلامی به نیابت از امریکا را شامل می‌شود. او همچنین از نمایندگان مجلس خواسته است که طرح عدم کفایت رئیس جمهوری را پیگیری کنند. 

نکته قابل تأمل اینکه با وجود انتشار این اتهامات درشت، خبری از برخورد احتمالی با وی منتشر نشده است. اگر چه معاونت حقوقی رئیس جمهوری هم واکنشی به این کتاب نداشته، اما جای مدعی‌العموم هم در این ماجرا هنوز خالی است. سال 81 وقتی کتاب «شنود اشباح» منتشر شد، برخی جریان‌های همسو با نویسنده از تخریب رقیب خرسند بودند، اما چند سال بعد وقتی گفته شد نویسنده به اتهامات امنیتی بازداشت شده است، مدیر مسئول روزنامه کیهان هم از وی تبری جست و به فارس گفت که گلپور بعد از انتشار «شنود اشباح»، عازم  لبنان بوده و در همین سفر نسبت به ارتباط احتمالی وی با موساد تردید پیدا شده است.» حالا به نظر می‌رسد غضنفری هم در کتاب جدید خود در بیان اتهامات بی پایه و اساس در همان مسیر نویسنده شنود اشباح گام برداشته است.

محمد عطریانفر:اصولگرایان در برابر تخریب‌ها موضع بگیرند

با توجه به کتاب موهومی که فردی گمنام علیه رئیس دولت نوشته و در فضای مجازی بازنشر می‌شود و ارسال پیامک‌های انبوه تهدیدآمیز به نمایندگان  ، فضای سیاسی علیه دولت و جریان هوادار او را چطور رصد می‌کنید؟

مخالفان، رقبای انتخاباتی و جبهه سیاسی علیه آقای روحانی، برخی از مخالفت‌های خود را در دوره رقابت‌های انتخاباتی بروز دادند و ما هم این مخالفت‌ها را دیدیم. پذیرفته هم بود که در فضای رقابت‌های سیاسی، مخالفت‌هایی هم بشود اما دیگر مرسوم است که پس از انتخابات، رقبا به شخص پیروز تبریک می‌گویند و ظرفیت‌های خود را در جهت تحقق منافع ملی در اختیار رقیب پیروز قرار می‌دهند، اما این وضعیت برای آقای روحانی شکل نگرفت و شاهدیم روز به روز ایشان را تخریب می‌کنند. متأسفانه این یک بیماری است که عرصه سیاسی ما به آن دچار شده است. از این رو برخی از هر فرصتی برای ضربه زدن به آقای روحانی استفاده می‌کنند. آنان تصور می‌کنند به رقیب خود ضربه می‌زنند، درصورتی که دیگر بحث رقیب مطرح نیست بلکه از این طریق، منافع ملی کشور دچار آسیب می‌شود.
 

گستره این تخریب‌ها را چطور می‌بینید؟ آیا آشکار و سیاسی است یا اینکه عمق هم گرفته است؟
فکر نمی‌کنم چندان عمیق باشد و حد نهایی آن هم در همین رسانه‌ها است. به هر حال از   کسانی که بزرگ‌تر این چهره‌ها هستند، باید خواست و به آنان گوشزد کرد که دود این شیوه مقابله‌جویی، بیش از آنکه به چشم رقیب پیروز آنان برود، به چشم مردم خواهد رفت. کسانی که خیرخواه مردم هستند، باید این روند را ابطال کنند و به این عناصر متذکر شوند که دست از این نوع برخوردها بردارند.
 

آقای سلیمی نمین معتقد است که این صداها از جنس اصولگرایان نیست، بلکه از جنس افرادی مانند آقای عباسی است که اصلاً نباید به آنان اهمیت داد و قاطبه اصولگرایان معتقد به همراهی با آقای روحانی هستند.
ما از تعبیر آقای سلیمی نمین استقبال می‌کنیم، اما یک انتظار منطقی هم داریم و آن، اینکه عزیزانی که با آقای سلیمی نمین همفکر هستند، این موضع خود را بیان و با صدای رسا اعلام کنند مبنی بر اینکه نقدهای شکننده و مخالفت‌های ضدملی، هیچ گونه نسبتی با جریان اصولگرایی ندارد. اگر این کار را بکنند، مایه استقبال و شوق دوستان طرفدار آقای روحانی خواهد بود.
 

آقای سلیمی نمین معتقد است که اصولگرایان مخالفت خود را با این تخریب‌ها به صراحت بیان کردند. آیا چنین نهی و انذاری را رصد کردید؟
من ندیدم، اما اگر همین فرمایش آقای سلیمی نمین عرضه و در رسانه‌ها مطرح شود، قابل اعتنا خواهد بود. ما این موضع آقای سلیمی نمین را می‌پذیریم و اگر اجازه دهد که همین دیدگاه ایشان علنی شود، مایه تشکر ما است.
 

آقای سلیمی نمین معتقد است برجسته کردن کتاب موهوم، اتفاقاً کار کارگزاران و با هدف متشنج کردن فضا است و ما اصولگرایان به مواردی از این دست بها نمی‌دهیم.
کسی نمی‌خواهد به این افراد، به این مطالب یا ادعاها بها بدهد اما وقتی چنین کتابی نوشته شده و از طریق شبکه‌ها نشر داده می‌شود، طبیعی است که جریان حامی دولت هم واکنش نشان می‌دهد. به هر حال باید بپذیریم که آقای عباسی و رفقای مشابه ایشان، ریشه در جریان اصولگرایی دارند، بنابراین این انتظار منطقی است که این آقایان، این افراد را کنترل کنند و اجازه ندهند مسائل تخریبی منتشر شود. وقتی منتشر می‌شود، خارج از اراده جریان‌های سیاسی است و باید نسبت به آن موضع گیری شده، نقد شود و جلوی تأثیرات آن گرفته شود.
 

با توجه به حجم تخریب‌ها، امروز چه وضعیتی را برای دولت تصور می‌کنید؟
دولت با همه همت خود برای حل مسائل مردم تلاش می‌کند، اما مشکلات اقتصادی و بسیاری از بحران‌های ایجاد شده خارج از اراده و دخالت دولت است؛ بخش بزرگی از آن ناشی از شرایط پس از برجام است که امریکایی‌ها به وجود آوردند و بخش دیگری نیز ناشی از نابسامانی‌ها و از بین رفتن زیرساخت‌ها و ثروت ملی است که در دولت قبل از دولت روحانی به این کشور لطمه زده شد. حل این مسائل زمان می‌برد و دولت هم با همه ظرفیت و حیثیت خود تلاش می‌کند. در این شرایط باید توصیه کنیم که این جو روانی که مخالفان، ولو تندروهایی که متعلق به حوزه سیاسی اصولگرا هستند، حداقل این جو روانی باید متوقف شود تا دولت با آرامش روحی و یک آرامش ذهنی همه وقت خود را صرف حل مشکلات مردم کند.
 

این آرامش اکنون وجود دارد؟
این آرامش اکنون وجود ندارد و باید جلوی ریشه‌های به هم زدن تعادل روحی و آرامش دولت گرفته شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet