شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی
1397/04/02 16:02:40
سرویس سیاسی
جمالی نوبندگانی مطرح کرد:

بررسی شکایات سیف، ابتکار و وزیر بهداشت و قوه قضاییه در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با اشاره به پرونده‌های بررسی و در حال بررسی در این هیات، گفت: آقای سیف، خانم ابتکار، وزیر بهداشت، دفتر ریاست جمهوری، قوه قضاییه شکایات خود از برخی نماینده‌ها را به هیات ارایه کردند.
بررسی شکایات سیف، ابتکار و وزیر بهداشت و قوه قضاییه در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با اشاره به پرونده‌های بررسی و در حال بررسی در این هیات، گفت: آقای سیف، خانم ابتکار، وزیر بهداشت، دفتر ریاست جمهوری، قوه قضاییه شکایات خود از برخی نماینده‌ها را به هیات ارایه کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201805108698096349.jpg بررسی,شکایات,سیف،,ابتکار,و,وزیر,بهداشت,و,قوه,قضاییه,در,هیات,نظارت,بر,رفتار,نمایندگان Icana

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص آخرین موضوعات در حال بررسی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، گفت: مقام معظم رهبری نظارت بر رفتار نمایندگان را مهمتر از نظارت بر سایر دستگاه‌ها دانستند، در واقع اگر نماینده‌ای شئونات خود را رعایت کند و مشکلی نداشته باشد می‌تواند بر سایر دشتگاه‌ها نظارت کافی و موثری داشته باشد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در صورتی که نماینده‌ای خدای نکرده ضعفی داشته باشد، قطعا نمی‌تواند ناظری خوبی بر دستگاه‌های اجرایی باشد البته در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ده‌ها پرونده را بررسی کردیم.

جمالی نوبندگانی در توضیح نوع پرونده شکایات از نمایندگان، افزود: برخی شکایات از دفتر ریاست جمهوری، برخی وزرا، استانداران، فرمانداران و سازمان حفاظت محیط زیست و برخی شکایات از سوی قوه قضاییه، دادستان‌ها در اعتراض به نطق نمایندگان و در تعدادی هم شاهد شکایت نماینده‌ها از یکدیگر به هیات ارجاع شده است که اکثر آنها به خاطر نطق‌ها یا مصاحبه این افراد است.

وی افزود: برخی شکایات مردم عادی به عنوان شخص حقیق از نماینده‌ها داشتند، مشکلی که در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان وجود دارد اینکه طبق تفسیر برخی اعضا اینکه تا شکایتی علیه نماینده واصل نشود اجازه ورود به مسائل مربوط به نمایندگان و نظارت بر رفتار آنها ندارد اما در برخی مواقع ممکن است رفتاری را شاهد باشیم در صورتی که هیچ شکایتی هم به هیات واصل نشود لذا این موضوع باید در هیات رئیسه یا کمیسیون‌ تدوین آیین نامه داخلی مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: نمایندگانی که شکایت زیادی از آنها شده عموما در دسته پرونده‌های است که شکایت از سایر قوا به هیات واصل شده است، اینکه در برخی رسانه‌ها گفته شده ده‌ها پرونده عیله نماینده‌ها وجود دارد به معنای وجود پرونده علیه 10 نماینده نیست، ممکن است 5 یا 10 شکایت از یک نماینده شده باشد بنابرای تعداد پرونده‌ها در هیات نظارت به معنای تعداد نماینده که از آنها شکایت شده نیست.

وی در ادامه به برخی از پرونده‌های بررسی شده و در حال بررسی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، گفت: شکایت آقای سیف رئیس بانک مرکزی، شکایت وزیر بهداشت و درمان مبنی بر سوال یکی از نمایندگان از وی، شکایت خانم ابتکار از یکی از نماینده‌ها و شکایاتی از دفتر ریاست‌جمهوری که عموما شکایات واصله از سوی قوه مجریه مربوط به زمان انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغ از برخی نامزدها است، برخی پرونده‌ها را تشکیل می‌دهد.

جمالی نوبندگانی افزود: شکایت قوه قضاییه از محمود صادقی بوده به خاطر اظهار نظراتشان درباره دستگاه قضایی به هیات رسیده است، شکاینی دیگر از قوه قضاییه از یکی از نمایندگان موافق دولت به هیات نظارت رسید با این محتوا که نماینده مذکور در فضای عمومی به تبلیغ از کاندیدای خاص ریاست جمهوری پرداخته است.

وی افزود: در مواردی که از قوه قضاییه به هیات ارجاع می‌شود حکمی صادر نمی‌کنیم بلکه هیات تنها به بررسی پرونده می‌پردازد و تعیین می‌کند موضوع جزء وظایف و شئونات نمایندگی بوده یا خیر. در صورتی که موضوع خارج از وظایف و شئون نماینده باشد، قوه قضاییه می‌تواند به بررسی میئله وورد کند.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با توجه به اینکه نماینده‌ها می‌تواند در مورد تمام مسائل کشور اظهارنظر کند، نباید در هیات نظارت بر رفتار نماینده‌ها طوری برخورد کنیم که نماینده دچار خودسانسوری شود. در حقیقت نمایندگان می‌توانند ضمن پایبندی به وظایف نمایندگی، با اتکاء به مستندات و رعایت قوانین موضوعات را مطرح کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet