هدر موبایل
1397/04/02 16:27:29
سرویس فرهنگی
سعیدی انتقاد کرد:

نتیجه انفعال دولت و وزارت فرهنگ در سال‌های گذشته؛ ثبت مشاهیر ایرانی به نام برخی کشورهای همسایه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نتیجه انفعال دولت و وزارت فرهنگ در سال‌های گذشته را ثبت مشاهیر ایرانی به نام برخی کشورهای همسایه دانست.
نتیجه انفعال دولت و وزارت فرهنگ در سال‌های گذشته؛ ثبت مشاهیر ایرانی به نام برخی کشورهای همسایه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نتیجه انفعال دولت و وزارت فرهنگ در سال‌های گذشته را ثبت مشاهیر ایرانی به نام برخی کشورهای همسایه دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201702103761868095.jpg نتیجه,انفعال,دولت,و,وزارت,فرهنگ,در,سال‌های,گذشته؛,ثبت,مشاهیر,ایرانی,به,نام,برخی,کشورهای,همسایه Icana

محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص در نوبت بودن مشاهیر ایرانی برای ثبت‌جهانی در یونسکو گفت: مشاهیر ایرانی که معرفی کننده تمدن ناب ایرانی هستند، باید با نام ایران ثبت‌جهانی شوند و اگر غفلتی در این خصوص از جانب مسئولین مربوطه رخ دهد، به هیچ‌وجه قابل اغماض نیست.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد:  متاسفانه در سال‌های گذشته برخی کشورهای همسایه، مشاهیر کشور ما رابا نام کشور خود ثبت جهانی کرده‌اند و باتوجه به انفعالی که از جانب دولت و وزارت فرهنگ در این خصوص مشاهد می‌شد، کمیسیون فرهنگی به این مسئله ورود کرد و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آمد.

وی ادامه داد: نباید در ثبت جهانی مشاهیر ایرانی تعللی صورت بگیرد؛ به طور مثال کشور ترکیه، حضرت مولانا را به نام خود ثبت کرد؛ درحالیکه این شاعر نامی ایرانی از مریدان شمس تبریزی بود و در ایران رشد و زندگی کرده‌ است و از همه مهمتر تمام اشعار این شاعر پرافتخار ایرانی، به زبان فارسی است و حتی یک بیت شعر ترکی از این شاعر سروده نشده است ولی انفعال مسئولین مربوطه، باعث شد که این شاعر به نام کشور ترکیه در یونسکو ثبت‌جهانی شود و تمامی برکات و منافع این ثبت به نفع کشور ترکیه مصادره شود.

این نماینده مجلس در دوره دهم تصریح کرد: باید برای ثبت‌جهانی مشاهیر ایرانی در یونسکو، دولت و وزارت فرهنگ از تمامی ظرفیت‌های موجود استفاده کنند و از دیپلماسی فرهنگی جهت معرفی آنها به یونسکو به‌نحواحسن استفاده کنند و در انجام امور ثبت آنها تسریع ببخشند تا کشورهای همسایه که در قدیم بخشی از خاک ایران بودند، این مشاهیر را به نام خود در یونسکو ثبت نکنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون فرهنگی در قبال این موضوع بسیار حساس هستند و این موضوع را بطورجدی پیگیری می‌کنند و اگر انفعالی از جانب دولت و وزارت فرهنگ در این خصوص مشاهده شود، بطور جدی مسئولین ذی ربط را برای ادای توضیحات به مجلس فرا خواهد خواند و دلایل انفعال آنها در معرفی مشاهیر ایرانی در یونسکو را خواهند شنید و تصمیمی جدی در این خصوص خواهند گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet