هدر موبایل
1397/04/03 14:34:42
سرویس صحن
شریعتمداری در جمع خبرنگاران:

آمریکا به صورت مستقیم به شرکت‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند، فشار می‌آورد/ تشریح سیاست های ارزی دولت

وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های دولت برای کنترل و نظارت بر مبادلات ارزی در بخش‌های مختلف را تشریح کرد.
آمریکا به صورت مستقیم به شرکت‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند، فشار می‌آورد/ تشریح سیاست های ارزی دولت وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های دولت برای کنترل و نظارت بر مبادلات ارزی در بخش‌های مختلف را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201708104153482375.jpg آمریکا,به,صورت,مستقیم,به,شرکت‌هایی,که,با,ایران,همکاری,می‌کنند،,فشار,می‌آورد/,تشریح,سیاست,های,ارزی,دولت Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد شریعتمداری در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه، 3 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: دولت از گذرگاهی عبور می‌کند، به خاطر دارید که در سال ۹۲ با شروع دولت آقای دکتر روحانی و در حالیکه هنوز اقدامات اجرایی به ثمر ننشسته بود، وجود انتظارات تورمی مثبت یعنی عدم رنج اقتصاد ایران از نظر تورمی و ایجاد یک شرایط امیدبخش باعث شد نابسامانی‌های اقتصادی کاهش پیدا کند و تقاضا در بازار محدود شود و بازارهای مختلف متعادل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: این نشان می‌دهد وجود جو روانی مثبت و حرکت به سمت پیشرفت و توسعه شرایط مساعدی را در جامعه مهیا می‌کند و برعکس اگر از نظر درآمدهای ارزی، نحوه استفاده از آنها، امکان انتقال صحیح منابع از محل فروش نفت قرار بگیریم طبیعتا انتقال این مفهوم به جامعه تحولاتی را در جامعه به وجود می‌آورد.

شریعمتداری ادامه داد: ما در این شرایط ‌با دولتی درآمریکا مواجهیم که متعهد به تعهدات بین‌المللی نیست، عهدشکن است، پای سند رسمی که کشورش با ایران امضا کرده نمی‌ماند و به صورت مستقیم به همه شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کند فشار می‌آورد و تلاش دارد شرایط اقتصادی ایران را به هم بزند و فکر می‌کند از این نمد برای او کلاهی درست می‌شود.

وی افزود: طبیعتا دولت در این شرایط پیش از اینکه آنها بخواهند اقدامی انجام دهند، به سمت خروج از برجام بروند و فکر کنند اگر این کار را انجام دهند همه مردم ایران رو به قبله خواهند شد تصمیم گرفت تغییری در نظام ارزی به وجود بیاورد و نرخ تثبیت شده ارز را با محاسبه روش‌های علمی ارائه کرد و گفت همه کالاهای مورد نیاز را با این نرخ تامین می‌کند، اکنون دولت ساختاری را به وجود می‌آورد که در برابر فشار غربی‌ها انعطاف پذیر است و به نیازهای واقعی مردم در اولویت جواب دهد و به نیازهای ثانویه مرحله دوم رسیدگی کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در این شرایط خاص تصمیم گرفته شد تا منابع ارزی کشور به کالاهای اصلی مردم اختصاص یابد و ارز حاصل از نفت به آنها تعلق گیرد که این ارز مطمئن از بانک مرکزی به صورت مستقیم می‌آید و کسی در آن دخالت نمی‌کند.

وی افزود: گروه دوم که سایر مواد اولیه تولید هستند و 80 هزار واحد صنعتی و بخشی از واحدهای کشاورزی از آنها استفاده می‌کنند از ارز غیرنفتی حاصل از پتروشیمی فولاد، مس ، سرب و روی به دست می آید که این شرکت‌ها غالبا دولتی یا حکومتی هستند. این شرکت‌ها نیز باید ارز خود را به صورت ارز نفتی به سیستم بانکی بفروشند، در گذشته مهلت آنها 6 ماه بود که اکنون به دو ماه کاهش یافته است.

شریعتمداری ادامه داد: به این ترتیب مجموعه منابع ارزی کشور به دو بخش تقسیم شده است و بانک مرکزی این منابع ارزی را به مواد اولیه تولید اختصاص می‌دهد. گروه سوم کالاهایی هستند که مواد اولیه تولید نیستند و جزو نیازهای مهم مردم نیز محسوب نمی‌شوند ولی نیاز است که در جامعه باشند که در این زمینه نیز حدود 6 میلیارد دلار تقاضا وجود دارد که می‌خواهد اینها را اتصال بدهد به آن 20 درصد ارز حاصل از صادرات که جزو اقلام اصلی صادراتی نیستند تا از آن محل استفاده کنند.

 

واردات هزار و 339 کالا به مدت یک سال ممنوع می شود

 وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بر اساس تصمیمات شورای عالی هماهنگی سران سه قوه مکلف شدیم که بخشی از کالاهایی که اکنون به اندازه کافی در داخل تولید می‌شود یا احیانا نیاز به واردات آنها نیست واردات آنها را ممنوع کنیم. حدوداً هزار و 339 کالا هستند که به مدت یک سال واردات آنها ممنوع می شود اگر ثبت سفارشی نیز شده باشد نیز آن ثبت سفارش ابطال می شود.

وی افزود: اگر تأمین ارزی برای ثبت سفارش آنها شده باشد مانع آن نمی‌شویم اما اگر غیر از این مراحل تأمین ارز، ثبت سفارش شده باشد، ثبت سفارش آنها معتبر نیست.

شریعتمداری ادامه داد: مجموعه این شرایطی که در نظام ارزی کشور وجود  دارد به سیاست‌های تجاری دیکته شده باعث می‌شود که به مجموعه کالاهایی با ارز 4 هزار و 200 تومان تخصیص اعتبار شده برسیم که وارد کشور می‌شوند. ممکن است این موضوع عملی نباشد که 5 هزار قلم کالا را زیر نظر نظام تعزیرات ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به همین دلیل گروه‌بندی کردیم و نیازهای اصلی مردم اگر بیشتر از قیمت تعیین شده به فروش برسند واحدهای عرضه کننده را پلمب می‌کنیم تا کسی نتواند از قیمت‌گذاری تعیین شده تخطی کند.

وی تصریح کرد: گروه دوم کالاهایی هستند که آنها نیز ارز 4200 می‌گیرند ولی به اندازه گروه اول دارای اهمیت نیستند برای آنها نیز سامانه 124.IR طراحی شده و اطلاعیه‌ای صادر گردید تا کلیه کسانی که از ارز 4200 تومانی استفاده می‌کنند مکلف باشند کالاهایی که به کشور وارد می کنند را بر اساس اصول قیمت‌گذاری کالا که در سایت حمایت از مصرف کننده اعلام شده قیمت‌گذاری کرده و به مردم اعلام کنند.

شریعتمداری ادامه داد: به صورت رندوم به سراغ آنها می‌رویم و اگر شکایتی از سوی مردم نیز با سامانه‌های تلفنی 137 و 124 وصول شده باشد رسیدگی می‌کنیم تا مشمول تعزیرات شوند به این ترتیب نظارت بر بازار را شکل داده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر غربی‌ها می‌خواهند از بازار ایران استفاده کنند باید شرایط سهلی را برای نقل و انتقال منابع ارزی ایران در نظر بگیرند؛ آنها نمی‌توانند وارد کارزار اقتصادی با ایران شوند ولی ایران بازار خود را در اختیار آنها قرار دهد. باید توجه داشت که وارد مسیر کنترل شده‌ای می‌شویم که دولت با استفاده از این نهاد تأسیس شده سیاست‌های ارزی و تجاری را با یکدیگر هماهنگ می‌کند.

وی افزود : بخشی از ارز کشور از طریق شبکه بانکی تخصیص داده می‌شود که قالب ارز کشور است و اندک معاملاتی نیز وجود دارد که هنوز ساز و کاری برای آن تعیین تکلیف نشده است، وقتی 98 درصد بازار با ارز 4200 تومانی تأمین می‌شود آن 2 درصد باقی مانده از بازار در اقتصاد تعیین کننده نخواهد بود.

شریعتمداری بیان کرد: تحریک اقتصاد تورمی و دامن زدن به آن توسط رسانه‌ها می‌تواند کنترل شود یا بالعکس رسانه‌ها می‌توانند به تشکیل آن دامن بزنند، اگر مطبوعات برای بازار2 درصدی شأنی قائل شوند که آن 98 درصد را تحت تأثیر قرار دهند شرایط سخت‌تر می‌شود. جهت‌گیری سیاست های مطبوعاتی و رسانه‌ای می‌تواند در جهت ایجاد التهاب در بازار به زیان مردم حرکت کند؛ همچنین جهت‌گیری مناسب آنها می‌تواند در مقابل التهاب بازار بایستد.

 

منابع ارزی کشور محدود نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر همه ما آگاهی صحیحی نسبت به مسائل اقتصادی کشور داشته باشیم و بدانیم چه موضوعاتی می‌تواند محرک بازار باشد متوجه خواهیم شد که چه موضوعاتی می‌تواند به ایجاد اطمینان در اقتصاد کمک کند. باید به مردم اطمینان دهیم که منابع ارزی کشور دچار محدودیت نیست؛ دولت و نظام تلاش کردند تا نهادی را خلق کنند که متناسب با محدودیت‌هایی که نظام سلطه علیه ایران ایجاد می‌کند اقدامات مناسبی را انجام دهد و اطلاع‌رسانی این امر می‌تواند آرامش‌بخش باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet