هدر موبایل
1397/04/03 17:15:32
سرویس اقتصادی
قره خانی نشست امروز کمیسیون انرژی را تشریح کرد:

عدم اقناع تقاضاکنندگان استیضاح زنگنه

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان تقاضاکننده خواستار ارائه مستندات درباره این قرارداد شدند که در نهایت نمایندگان از توضیحات وزیر قانع نشده و خواستار بررسی استیضاح در صحن علنی مجلس شدند.
عدم اقناع تقاضاکنندگان استیضاح زنگنه سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان تقاضاکننده خواستار ارائه مستندات درباره این قرارداد شدند که در نهایت نمایندگان از توضیحات وزیر قانع نشده و خواستار بررسی استیضاح در صحن علنی مجلس شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/201605108468042535.jpg عدم,اقناع,تقاضاکنندگان,استیضاح,زنگنه Icana

اسدالله قره خانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون امروز دو دستورکار داشت که دستورکار نخست بحث بررسی تقاضای استیضاح وزیر نفت درباره پرونده قرارداد کرسنت بود که زنگنه توضیحاتی درباره این قرارداد ارائه کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان تقاضاکننده خواستار ارائه مستندات درباره این قرارداد شدند که در نهایت نمایندگان از توضیحات وزیر قانع نشده و خواستار بررسی استیضاح در صحن علنی مجلس شدند.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقرر شد کمیسیون انرژی نتایج این جلسه را جهت تصمیم گیری به هیات رئیسه مجلس ارائه دهد.

وی در تشریح دستورکار بعدی کمیسیون متبوعش با حضور زنگنه یادآور شد: بررسی توافقات اعضای اوپک در نشست اخیر دیگر دستورکار کمیسیون بود که وزیر نفت توضیحاتی درباره دیپلماسی هیات ایرانی در این نشست ارائه کرد.

قره خانی با بیان اینکه اخباری طی روزهای گذشته مطرح شده بود مبنی بر اینکه اوپک با افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت موافقت کرده است، افزود: این اخبار از سوی برخی رسانه های خارجی و برخی از وزرای کشورهای عضو اوپک همانند عربستان و امارات مطرح شده که وزیر مصوبه اخیر اوپک را در کمیسیون ارائه داد که در این مصوبه چیزی به عنوان افزایش تولید مطرح نشده بلکه به موافقتنامه 30 نوامبر 2016 اشاره شده که در آن زمان بحث کاهش تولید نفت بین یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 400 بشکه در میان اعضای اوپک و 600 هزار بشکه تولیدکنندگان نفت غیر اوپک مطرح و مصوب شد. 

ونزوئلا توان افزایش تولید نفت را ندارد

وی ادامه داد: کشورهای عضو اوپک و غیراوپک بر تعهد سال 2016 متعهد ماندند اما علاوه بر مقداری که بر کاهش تولید توافق شده بود به دلیل عدم توانمندی تولید نفت توسط برخی کشورها حدود 600 هزار بشکه توسط کشورهای عضو اوپک و 400 هزار بشکه توسط کشورهای غیراوپک نسبت به سقف تولید کمتر روانه بازار شد که ایران در این راستا پیشنهاد مطرح کرد مبنی بر اینکه تصمیم جدیدی اتخاذ نشود و کشورهایی که در این مدت زمان نتوانسته‌اند تولید خود را به سقف اوپک برسانند میزان تولید خود را افزایش داده و به سقف مورد نظر دست یافته و به بازار عرضه کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بنا بر نظر کارشناسان کشورهای عضو اوپک این مقدار نفت را که بر مبنای تصمیم سال 2016 بوده را نمی‌توانند تولید کنند، اظهار داشت: 600 هزار بشکه از این کاهش سقف تولید مربوط به ونزوئلا بوده که توان تولید به این مقدار را ندارد لذا اگر به سهمیه تولید اضافه شود و کشورهایی همانند روسیه، عربستان و قطر بتوانند تولید را افزایش دهند حدود 600 هزار بشکه از سهمیه قبلی را می‌توانند تولید کنند.

انعطاف بیشتر ایران برای پیدا کردن مشتریان جدید نفتی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه فشارهای آمریکا برای عدم خرید نفت از ایران اثرگذار است، تصریح کرد: آنچه که در این بین متفاوت است این بوده که این تحریم‌ها تا چه حدی  تأثیرگذار بوده و بر روی چه کشورهایی و تا چه سقفی ممکن است تأثیر بگذارد که شاید برخی از کشورها مقدار خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند و یا برخی کشورهای کوچک خریدار نفت ایران خارج شوند اما ایران در سیاست‌های خود تغییراتی ایجاد کرده و با انعطاف بیشتر مشتریان جدیدی پیدا می‌کند تا دشمنان ایران در این بخش که به دنبال آسیب زدن به اقتصاد کشور بوده‌اند را مأیوس کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet