شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1397/04/04 14:05:35
سرویس اجتماعی
محجوب:

کارگران ساختمانی در صورت بدعهدی بیمه‌ای از تأمین اجتماعی شکایت کنند/ برخی کارگران برای بهره‌مندی از بیمه تقلب می‌کنند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تاکیدبراینکه آمار ارائه‌شده از تعداد کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی غیرطبیعی است به تشریح نحوه تقلب برخی کارگران برای سوء استفاده از این بیمه پرداخت.
کارگران ساختمانی در صورت بدعهدی بیمه‌ای از تأمین اجتماعی شکایت کنند/ برخی کارگران برای بهره‌مندی از بیمه تقلب می‌کنند عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تاکیدبراینکه آمار ارائه‌شده از تعداد کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی غیرطبیعی است به تشریح نحوه تقلب برخی کارگران برای سوء استفاده از این بیمه پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/74315.jpg کارگران,ساختمانی,در,صورت,بدعهدی,بیمه‌ای,از,تأمین,اجتماعی,شکایت,کنند/,برخی,کارگران,برای,بهره‌مندی,از,بیمه,تقلب,می‌کنند Icana

علیرضا محجوب درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در واکنش به انتشار خبری از سوی مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران مبنی بر قطع بیمه 18 هزار کارگر ساختمانی گفت: این افراد دو گروه هستند که در مورد یک گروه از آنها ممکن است سازمان تامین اجتماعی قصور کرده باشد و گروه دیگری از آنها نیز ممکن است تقلب کرده باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، در بیان نحوه تقلب صورت گرفته از سوی برخی کارگران ادامه داد: این امکان وجود دارد که برخی کارگران متعلق به این صنف نباشند و با دریافت کارت مهارت خود را کارگر ساختمانی معرفی کرده باشند، چرا که حق بیمه کارگری فقط 7 درصد بوده و بیمه آنها نیز اجباری است و این امر برای سایر کارگرانی که بیمه خویش‌فرما دارند یا بیمه نبوده‌اند، ایده‌آل است، بنابراین از حق ضعیف‌ترین کارگران به این روش سوءاستفاده می‌کنند.

محجوب یادآورشد: قرار بود سازمان تامین اجتماعی افرادی که جواز صنفی دارند یا به شغل دیگری مشغول شده‌اند را از هم مجزا کند، از سوی دیگر بر اساس قانون شهرداری‌ها باید سامانه‌هایی را ایجاد کنند تا کارگران فصلی و ساختمانی بتوانند هم در آنها تجمع کرده، هم حاضر شوند و هم از آنجا به محل کار فرستاده شوند.

وی تصریح کرد: اگر این امر محقق شود چنانچه در مورد کارگری اشتباه شده باشد قابل حل کردن است، اما این را هم کتمان نمی‌کنیم که در یک سال گذشته سازمان تامین اجتماعی به این بهانه مشغول بازرسی این موضوع شده و از کارگران ساختمانی به طور مکرر کارگاه می‌خواهد، و این در حالی است که در یک سال گذشته کارگران ساختمانی با رکود کاری مواجه بوده‌اند که باعث شده برخی از آنها نتوانند کارگاه معرفی کنند و این موضوع به نوعی خروج از قانون و ممانعت از بهره‌مندی این افراد از حقشان بوده است.

محجوب، خاطرنشان کرد:  اگر افرادی به این طریق در حقشان اجحاف شده است هم طبق قانون موانع بیمه اجتماعی کارگری ساختمان می‌توانند به دادگاه شکایت کرده و درخواست اعاده حق کنند و هم به ما گزارش دهند تا موضوع را پیگیری کرده و آنها را راهنمایی کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: اگر هر فردی که در این مورد تخلفی کرده باشد و مانع استمرار بیمه کارگری شده باشد، هم هیات تخلفات بدان رسیدگی می‌کند و هم بر اساس قانون متخلفان باید خسارت واردشده به کارگران را جبران کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: البته اعدادی که تامین اجتماعی در مورد کارگران ساختمانی ارائه می‌دهد نیز غیرطبیعی بوده و بیانگر تخلف صورت گرفته در این حوزه است، چرا که این تعداد کارگر ساختمانی در کشور وجود ندارد، بنابراین امکان دارد که در این نوع تقلب کارمندان این سازمان نیز مشارکت کرده باشند که در هر صورت این اقدام از سوی ما محکوم است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet