هدر موبایل
1397/04/04 16:45:40
سرویس سیاسی
/یادداشت محسن علوی/

آشفتگی بازار سکه و ارز نتیجه غیرمستقیم و روانی تحریم‌ها است؛ نه خود تحریم‌ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،گفت: آشفتگی این روزهای بازار سکه و ارز نتیجه غیرمستقیم و روانی تحریم ها است نه خود تحریمها.
آشفتگی بازار سکه و ارز نتیجه غیرمستقیم و روانی تحریم‌ها است؛ نه خود تحریم‌ها عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،گفت: آشفتگی این روزهای بازار سکه و ارز نتیجه غیرمستقیم و روانی تحریم ها است نه خود تحریمها. https://cdn.icana.ir/d/019/201604107556796601.jpg آشفتگی,بازار,سکه,و,ارز,نتیجه,غیرمستقیم,و,روانی,تحریم‌ها,است؛,نه,خود,تحریم‌ها Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محسن علوی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با انتشار یادداشتی تاکید کرد که پیش در آمد جنگ اقتصادی جنگ روانی است که متن این یاداشت به شرح ذیل است؛

حباب قیمتها حقیقت تلخی است که باید آن را پذیرفت .متوجه باشیم، پیش در آمد جنگ اقتصادی جنگ روانی است.توصیه می کنم دولتمردان حساب سپرده طلا را مورد مطالعه قرار دهند .متاسفانه در شرایطی که آمریکا صرفا از برجام خارج شده و هنوز تحریم های اقتصادی آمریکا به طور رسمی آغاز نشده است ، شاهد شوک های شکننده در اقتصاد ایران می باشیم .

آنچه مسلم است تحریم های آمریکا سبب فشارهای شدید اقتصادی بر ایران خواهد شد اما آگاه باشیم، آشفتگی این روزهای بازار سکه و ارز نتیجه غیرمستقیم و روانی تحریم ها است نه خود تحریمها .

متاسفانه حجم بالای نقدینگی ناشی از انحلال موسسات مالی و اعتباری، شوک روانی تحریمهای اقتصادی، تزریق یاس و نا امیدی در جامعه و  تسویه حسابهای جناحی و سیاسی رسانه ها ، سبب خود خوری اقتصادی شده است .

 چنین فضایی سبب شده مردم با بی اعتمادی نسبت به پول ملی، جهت حفظ ارزش وجوه نقد خود، اقدام به تبدیل پول ملی به اجناسی با قابلیت حفظ ارزش نمایند .

 در چنین حالتی هجوم سرمایه ها ، سبب افزایش تقاضا در کالاهای سرمایه ای همچون سکه ، ارز ، خودرو و .... شده ، که کمبود عرضه در برابر این حجم از تقاضا ، باعث افزایش حبابی قیمت ها در کالاهای مرجع و در نهایت تورم شدید می شود .

متاسفانه نقدینگی داخلی که می تواند صرف تولید ارزش افزوده و افزایش ارزش پول ملی شود، در نتیجه شوک روانی تحریم ها، همچون سیلی مخرب در جهت تنزل ارزش پول ملی قرار گرفته است .

به عبارتی آنچه امروز شاهد آن هستیم، اگرچه از نتایج خروج آمریکا از برجام و تهدید به تحریم می باشد، اما ارتباط مستقیمی به تحریم های آمریکا ندارد و اگر نتوانیم چنین فضایی را مدیریت کنیم، با آغاز تحریم ها و تاثیر مستقیم تحریم ها، شاهد شوکهای به مراتب شکننده تری خواهیم بود .

تاکید بر حفظ    ارزش دارایی های مردم و پول ملی

به نظر می رسد دولت باید شرایطی را فراهم کند تا مردم بتوانند ارزش دارایی و پول ملی خود را بدون دغدغه های ناشی از تحریم حفظ کنند و از آسیب های جدی به ارزش پول ملی نیز جلوگیری شود .

بی تردید دعوت از نخبگان اقتصادی در ستاد مشترک جنگ اقتصادی ، آگاهی بخشی به مردم ، جلب اعتماد مردم به نظام و مسئولین و پرهیز از تنش های رسانه ای امری ضروری است .

پیشنهاد می شود بررسی های کارشناسی جهت افتتاح حساب های سپرده طلا و تضمین دولت به پرداخت قیمت روز بازار در دستور کار دولتمردان قرار گیرد .

چنین اقدامی می تواند فرصت مناسبی جهت حفظ ارزش دارایی مردم فراهم نماید و از فشار تقاضای کاذب به ارز و کالاهای سرمایه ای بکاهد و نقدینگی موجود در جامعه را جهت سوق دادن به سمت تولید و ارزش افزوده مدیریت کند.

محسن علوی نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet