پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/04/05 18:59:51
سرویس اقتصادی
نوبخت:

صادرات کشور در 3 ماهه گذشته 21 درصد افزایش یافت/ مردم از ارزش پول ملی همانند تیم ملی فوتبال حمایت کنند

سخنگوی دولت از افزایش صادرات کشور در ۳ ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.
صادرات کشور در 3 ماهه گذشته 21 درصد افزایش یافت/ مردم از ارزش پول ملی همانند تیم ملی فوتبال حمایت کنند سخنگوی دولت از افزایش صادرات کشور در 3 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711106618386543.jpg صادرات,کشور,در,3,ماهه,گذشته,21,درصد,افزایش,یافت/,مردم,از,ارزش,پول,ملی,همانند,تیم,ملی,فوتبال,حمایت,کنند Icana

محمدباقر نوبخت در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: از سال گذشته موضوع تحریم‌های احتمالی مطرح شد و برای شرایط متفاوت در صورتی که تحریم ها عملی شود بودجه‌ای در کنار بودجه 386 هزار میلیارد تومانی آماده شده است.

 

تدابیر لازم برای مقابله با تحریم های نفتی اندیشیده شده است

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر تحریم‌های نفتی به صورت جدی عملیاتی شود و از صادرات نفت کاسته شود برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته تا در صورت تقلیل منابع مالی اولویت‌بندی‌ها لحاظ شود؛ هر چند که در تلاش هستیم تا به صادرات کشور لطمه ای وارد نشود یا حداقل میزان کاهش صادرات تقلیل یابد. در این راستا برای دستگاه ها و وزارتخانه ها برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است و حتی اگر اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم‌هایی وضع کنند تدابیر لازم برای مقابله با آسیب ها صورت گرفته است .

نوبخت ادامه داد: برای 3 ماه گذشته فروش روزانه دو میلیون و 410 هزار بشکه نفت پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه حدود دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت به فروش رفت و پیش‌بینی قیمت  55 دلاری برای هر بشکه نفت صورت گرفته بود اما هر بشکه نفت تا حدود 65 دلار فروخته شد و دولت تمامی پرداخت‌های جاری خود را انجام داد؛ در این راستا علاوه بر پرداخت اضافه حقوق‌های سنواتی به بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز توجه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در 3 ماهه اول سال گذشته حدود 193 میلیارد تومان بابت طرح‌های عمرانی پرداخت شد این در حالی است که امسال حدود 22 هزار و 830 میلیارد تومان منابع بابت طرح‌های عمرانی پرداخت شده است و تا سوم تیرماه حدود 11 میلیارد و 600 میلیون دلار برای واردات با ارزهای 4200 تومانی و 3800 تومانی پرداخت شده است. میزان صادرات حدود 11 میلیارد دلار در 3 ماهه اول امسال بوده است که این صادرات نسبت به سال گذشته با افزایش 21 درصدی روبرو شده است.

 

برای واردات کالاهای اساسی ارز با نرخ 4200 تومان تخصیص داده می شود

نوبخت تصریح کرد: در حال حاضر تحریم‌ها اعمال نشده اما تحولات سیاسی و تهدید به تحریم ها، باعث ایجاد انتظارات تورمی شد که میزان حجم تقاضا برای خرید ارز و سکه طلا را بالا برد. برای واردات کالاهای اساسی ارز با نرخ 4200 تومان تخصیص داده می شود اما اگر تمامی مردم قصد داشته باشند ریال خود را به ارز تبدیل کنند یک بار به شوخی اعلام کردم حتی اگر بانک مرکزی آمریکا نیز در کنار بانک مرکزی ایران باشد نمی‌تواند پاسخگوی تقاضاها باشد.

وی ادامه داد: به طور مثال در مدت اخیر حدود 7 میلیون سکه طلا به فروش رفت اما سوال این است آیا نیاز واقعی به این مقدار بوده است؟ بنابراین مشخص است تقاضاهای غیرواقعی وجود داشته است.

نوبخت تصریح کرد: اینکه کالاهای وارداتی با ارز 4200 تومانی یا 3800 تومانی وارد کشور شود اما این کالاها با قیمت غیررسمی محاسبه شود باعث می‌شود مردم تحت فشار قرار گیرند.

سخنگوی دولت با اشاره به تلاش قابل احترام فوتبالیست‌های ایرانی در جام جهانی ادامه داد: همان طور که مردم نسبت به فوتبالیست‌های تیم ملی عرق و تعصب داشتند در عرصه بین‌الملل نیز باید به مانند مسابقات ورزشی، مردم به کشور خود کمک کنند چرا که تقویت ارزش پول ملی بسیار مهم است و افتخار انجام این مهم کمتر از حمایت از تیم ملی فوتبال نیست بنابراین انتظار داریم که مردم به مانند تیم ملی از پول ملی خود دفاع کنند چرا که دولت به تنهایی قادر به ثبات بخشی نیست و مردم و کسبه متدین نیز باید تلاش‌های خود را انجام دهند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet