هدر موبایل
1388/06/09 18:11:00
سرویس صحن
وزیر پیشنهادی بازرگانی:

امنیت غذایی و تولید محصولات کشاورزی را تامین می کنم

**وزیر پیشنهادی بازرگانی گفت: تعرفه‌ها به گونه‌ای طراحی ‌شوند که امنیت غذایی و تولید محصولات کشاورزی به مخاطره نیفتد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مهدی غضنفری وزیر پیشنهادی بازرگانی در دفاع از برنامه‌های خود گفت: وظیفه وزارت بازرگانی ایجاد تعادل بین تولید و واردات و مصرف با صادرات است.

وی ضمن بیان این مطلب که مقوله بازرگانی گسترده است گفت: فعالیت‌های بازرگانی با 70 میلیون نفر مراوده دارد.

غضنفری گفت: از مجلس می‌خواهم که در مورد قانون حمایت از مصرف کنندگان کمک نماید تا این قانون ابلاغ شود.

وزیر پیشنهادی بازرگانی با اشاره به برخی محورهای برنامه خود گفت: تعامل فعال با وزارتخانه اقتصادی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس، نوین سازی نظام توزیع کشور، توسعه نظام جامع حمایت از مصرف کننده، کاهش قیمت تمام شده از جمله محورهای برنامه اینجانب است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مهدی غضنفری، در دفاع از برنامه‌های خود جهت تصدی پست وزارت بازرگانی با اشاره به بخش بازرگانی داخلی گفت: سابقه تاریخی تجاری ایران قرار گرفتن در شاهراه تجاری جاده ابریشم بوده و همواره تجار ایرانی با حضور در بازارهای جهانی فرهنگ اسلام را همراه با کالاهای کیفی به کشورهای دیگر می‌بردند. اما هم اینکه سهم ما از تجارت خارجی تنها 5 تا 7 در هزار است در حالی که حداقل به یک درصد از تجارت خارجی باید دست پیدا کنیم.

مهدی غضنفری با اشاره به اهداف برنامه‌های خود گفت: برنامه اینجانب برای رسیدن به این اهداف که در سند چشم انداز در افق 1404 است و نیز سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برای برنامه پنجم به گونه‌ای تدوین شده که تمام اسناد فرابخشی را در نظر گیرد والبته قانون اجرای اصل 44، قوانین مربوط به حوزه بازرگانی، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور و توان بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی مدنظر بوده است.

وی گفت: توجه به مقوله فراموش شده بازرگانی نه تنها وزارت بازرگانی بلکه امور بازرگانی در کشور، از جمله نکات مهم است.

وی تصریح کرد: ما با یک درد ملی مواجه هستیم، در فضایی قرار داریم که نه تولید کننده ابراز رضایت می‌کند و نه مصرف کننده خوشحال است و نه توزیع کننده احساس می‌کند کاری سودآور انجام می‌دهد و سخن اصلی این است که چرا؟

وی افزود: وظیفه وزارت بازرگانی ایجاد نوعی تعادل از یک سو میان تولید و واردات و از سوی دیگر میان مصرف و صادرات است و این در حالی است که در دو طرف این باکس اصلی دستگاه‌های دیگری قرار دارد و البته سیاست‌های کلان اقتصادی بر روی آنها اثر می‌گذارد.

غضنفری تصریح کرد:‌ براساس آنچه که محاسبه شده نزدیک به 5/16 درصد از تولید ناخالص داخلی در بخش بازرگانی است و 5/14 درصد از اشتغال کشور از طریق فعالیت‌های بازرگانی است همچنین فعالیت‌های بازرگانی با 70 میلیون جمعیت کشور سرو کار دارد و از طرفی در امر صادرات با 170 کشور مراوده جهانی داریم مقوله‌ای که بسیار پیچیده و گسترده است.

وی در مورد مهمترین کار برنامه چهارم در بازرگانی داخلی گفت: یکی از مهمترین کارها برنامه ریزی برای کاهش قیمت‌ تمام شده است که این اقدام با شناسایی و کاهش تمام اتلاف‌ها در زنجیره تامین، تولید و توزیع (که الی ماشاءالله در هر سه اتلاف داریم. آنچه که سود را می‌برد خود تولید کننده یا توزیع کننده عمدتا این اتلاف‌ها هستند که هزینه‌ةا را بر ما سوار می‌کنند) صورت می گیرد.

وزیر پیشنهادی بازرگانی تصریح کرد: همچنین با خوشه بندی فعالیت‌های برای کاهش هزینه‌ها و نیز خوشه بندی بنگاه‌ها و همچنین بکارگیری توان آی‌ تی (IT) که در حوزه تجارت خارجی در 4 سال گذشته و در حوزه بازرگانی داخلی تلاش‌های زیادی صورت گرفت می‌توان به این اهداف دست یافت.

غضنفری در مورد حوزه بازرگانی خارجی با سخنان مهمی از مقام معظم رهبری اظهار داشت: آرزوی حقیقی من این است که روزی در چاه‌های نفت را ببندیم و از درآمدهای صادرات غیرنفتی کشور را اداره کنیم. یعنی واقعا باید صادرات غیرنفتی ما نزدیک شود به مسیر واردات و حتی از آن پیشی هم بگیرد. در 4 سال گذشته تلاش‌های زیادی صورت گرفت و ما از مرز 20 میلیارد دلار برای اولین بار گذر کردیم اما این تلاش‌ها باید همچنان ادامه پیدا کند.

وی افزود: بخش عمده‌ای از فعالیت‌های وزارت بازرگانی باید معطوف بازرگانی خارجی شود. ما در برنامه اول تنها موفق شویم 66 درصد از اهداف برنامه را محقق کنیم. در برنامه دوم تنها 58 درصد و در برنامه سوم برای نخستین بار نزدیک به 90 درصد شد که این اولین بار بود که در برنامه چهارم در دولت نهم تحقق برنامه به 141 درصد رسید و این فضای خوبی ایجاد می‌کند که انشاالله در دوره آتی جهت صادراتی دوم را تجربه کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet