روز مجلس
1397/04/09 11:59:52
سرویس فرهنگی
ذوالقدر تاکیدکرد:

بهبود تولید و صادرات صنایع دستی نیازمند لحاظ معافیت مالیاتی

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است هنرمندان صنایع دستی به علت نبود بازار و کم فروغ بودن رونق بخش صادراتی با مشقت‌های بسیاری روبرو هستند.
بهبود تولید و صادرات صنایع دستی نیازمند لحاظ معافیت مالیاتی نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است هنرمندان صنایع دستی به علت نبود بازار و کم فروغ بودن رونق بخش صادراتی با مشقت‌های بسیاری روبرو هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201712100208362775.jpg بهبود,تولید,و,صادرات,صنایع,دستی,نیازمند,لحاظ,معافیت,مالیاتی Icana

 فاطمه  ذوالقدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره  وضعیت هنرمندان صنایع دستی در کشور، گفت: ایران کشوری دارای فرهنگ غنی و با اصالت است و همواره هنر و هنرمندان در این سرزمین  مورد احترام بودند و این باور و یقین وجود داشته که به جای کیمیاگری و سوداگری باید از نیروی توان، ذوق و سلیقه و استعداد بهره گرفت تا خاک را با هنر کیمیا کنیم.

 نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از آنجایی که آثار هنری به عنوان کالای لوکس شناخته می شود با توجه به فشار اقتصادی موجود در کشور، اولین چیزی است که از سبد خانوار حذف می‌شود؛ بنابراین حذف آثار  هنری  به منزله حذف هنر و هنرمند و ضربه زدن  به پیکره فرهنگ کشور و پیکره اقتصاد است.

ذوالقدر افزود: هنر صنایع دستی با توجه به تنوعی که در اقصی نقاط کشور و در میان قوم ها و فرهنگ‌های مختلف کشور دارد می‌تواند سهم قابل توجهی در بازار اقتصادی کشور به دست گیرد  و این در  حالی است که  عواملی همچون عدم آموزش و وجود مدارس تخصصی در بخش صنایع دستی باعث شده این هنر مهجور بماند.

 وی ادامه داد: هنرمندان صنایع دستی به علت  نبود بازار و کم فروغ بودن رونق بخش صادراتی با مشقت‌های بسیاری روبرو هستند چرا که ما هنوز شرکتی که به صورت سفارشی محصولات را تولید و به بازارهای خارجی عرضه کند، نداریم و از سویی تعارضی که در قوانین وجود دارد بر این مشقت ها دامن می‌زند؛ به طوری که معافیت مالیاتی صرفاً به فرش دستباف اختصاص دارد و بنابراین الزامی است که در  سایر بخش‌های هنر و صنایع دستی نیز این مشوق‌ها و حمایت‌های مالی برای آثارهنری لحاظ شود.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: ما هنر و هنرمند را رها کرده‌ایم و آنگونه که باید به این بخش از فرهنگ و اصالت ایرانی بودن نپرداخته‌ایم و به دست خویش اضمحلال عرصه صنایع دستی را رقم می‌زنیم و از همین رو باید به این باور دست یابیم که موفقیت در عرصه اقتصاد صرفا با حرکت در مسیرهای جدید میسر نخواهد شد بلکه با بازگشت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود، مدیریت نظام‌مند و ایجاد خلاقیت در تولید صنایع دستی متناسب با نیاز روز بازار، ایجاد بازارهای صادراتی، آموزش رسمی و  با بهره‌گیری از هنر می‌توان  بسیاری از کاستی‌های اقتصادی را در سایه  هنر ترمیم کرد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه ایجاد خلاقیت در تولید صنایع دستی متناسب با نیاز روز بازار الزامی است، یادآورشد: برای  تسهیل در تولید و صادرات صنایع دستی می‌بایست معافیت مالیاتی شامل این عرصه ناب هنری شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet