هدر موبایل
1397/04/09 15:55:27
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مونسان خبر داد:

ثبت محور ساسانی به عنوان بیست و سومین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو

معاون رئیس‌جمهوری گفت: ثبت جهانی محور ساسانی به عنوان یک دستاورد بزرگ با سختی‌ها و تلاش‌های فراوان به‌دست آمد.
ثبت محور ساسانی به عنوان بیست و سومین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو معاون رئیس‌جمهوری گفت: ثبت جهانی محور ساسانی به عنوان یک دستاورد بزرگ با سختی‌ها و تلاش‌های فراوان به‌دست آمد. https://cdn.icana.ir/d/019/201805103016724282.jpg ثبت,محور,ساسانی,به,عنوان,بیست,و,سومین,اثر,ایران,در,فهرست,جهانی,یونسکو Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به‌ نقل از گروه فرهنگی ایران از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، کمیته میراث جهانی یونسکو در ادامه چهل‌و‌دومین اجلاس سالیانه خود در شهر منامه بحرین، امروز شنبه 9 تیرماه 97، آثار ارزشمند و باشکوهی از معماری و شهرسازی دوره ساسانی را با عنوان منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری ثبت بیست‌وسومین اثر کشورمان در فهرست جهانی یونسکو را به مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهوری و مردم ایران تبریک گفت.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، امسال در شرایطی حساس تا این مرحله توانسته است یکی از دو اثر پیشنهادی خود در سال 2018 را به ثبت برساند، افزود: در این اجلاس هیات ایرانی با تلاش‌های مستمر و پیگیری‌های فنی با برگزاری جلسات کارشناسی متعدد با اعضای کمیته میراث جهانی به موضوعات مطرح‌شده پاسخ دادند و با وجود شرایط سخت فضای سیاسی حاکم بر اجلاس توانستند کشورها را برای ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی متقاعد کنند.

او تصریح کرد: آثار برجسته مطرح‌شده در پرونده ثبت جهانی منظر باستان‌شناسی ساسانی، مجموعه‌ای از ارزشمندترین نمونه‌ها از معماری و شهرسازی امپراتوری ساسانی در دوره‌ای مهم از تاریخ معماری و شهرسازی بشر است که به‌عنوان بیست‌و‌سومین اثر جهانی کشورمان به دنیا معرفی شده است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: ثبت این اثر با اعلام نظر مثبت و اتفاق‌نظر اکثریت اعضای کمیته میراث جهانی صورت پذیرفت.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: با توجه به نظرات کارشناسی برخی کشورهای کمیته به درخواست رئیس اجلاس، تصویب قطعنامه مربوط به منظر باستان‌شناسی ساسانی بررسی شد و با وجود تأثیرات سیاسی برخی کشورها، بسیاری از کشورهای عضو کمیته از پرونده منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس حمایت کردند.

معاون رئیس‌جمهوری گفت: در این اجلاس، اصلاحیه اظهارنظر ایکوموس توسط اسپانیا مطرح شد و از جانب کشورهای استرالیا، مجارستان، جمهوری آذربایجان، چین، کویت و تونس حمایت شد و کشورهای برزیل، زیمبابوه، تانزانیا و گواتمالا در راستای تأیید ارزش‌های این اثر سخنرانی کردند، هم‌چنین هیات ایرانی با پاسخ به موضوع مطرح‌شده از طرف کشور نروژ بر معیارهای دو، سه و پنج تأکید کردند.

او اضافه کرد: کشورهای کوبا، بورکینافاسو، بوسنی و اوگاندا نیز با تأکید بر معیارهای دوم و سوم و پنجم بر ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی رأی مثبت دادند و در ادامه با نظر مساعد ایکوموس و کشورهای عضو کمیته این اثر به‌اتفاق آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

مونسان تصریح کرد: سازمان میراث‌فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری این دستاورد بزرگ را که با سختی‌ها و تلاش‌های فراوان به دست آمد، به مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و مردم میراث دوست ایران تبریک گفته و امیدوار است با یاری مردم و جامعه تخصصی در این مسیر گام‌های بلندتری برای سرافرازی کشور و ملت بزرگ ایران برداشته شود.

«محور ساسانی» نیز آثار مربوط به دوره ساسانیان در سه شهرستان «فیروزآباد» استان فارس با بهره‌مندی از آثار قلعه دختر و آتشکده و نقوش برجسته، «کازرون» با آثار شهر باستانی «بیشاپور» در منطقه تنگ چوگان و سروستان با آثار کاخ ساسانی را شامل می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet