هدر موبایل
1386/08/08 08:20:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: آشنایی با حقیقت پیام مولانا بدون تسلط بر زبان فارسی ممکن نیست

غلامعلی حدادعادل گفت: آشنایی با حقیقت پیام مولانا بدون تسلط بر زبان فارسی ممکن نیست و این امر از شروط لازم مولوی پژوهی است و باید مورد توجه همه فعالان مرتبط با مولوی پژوهی قرار گیرد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی در نشستی که دوشنبه شب با حضور اندیشمندان و مولوی پژوهان داخلی و خارجی دعوت شده به کنگره مولانا در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار داشت: اهمیت مولانا در اندیشه های او است و درک این اندیشه بسته به زبان فارسی است و آشنایی با حقیقت پیام مولانا بدون تسلط بر زبان فارسی ممکن نیست.

 حدادعادل ادامه داد: ترکیه تلاش زیادی برای بزرگداشت مولوی انجام داد که ما نیز از مساعی آنان تشکر می کنیم. منتهی تأکید داریم که سطح مولوی پژوهی در ترکیه به اندازه سطح دانش فارسی در این کشور است. اگر قرار شود مولوی پژوهی در ترکیه اعتلا یابد باید زبان و ادبیات فارسی به موازات همه اقدامات در این زمینه جدی گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: خطری که امروز اندیشه و پیام حقیقی مولانا را تهدید می کند سطحی انگاشتن و به انحراف کشیده شدن مولاناست.

رئیس مجلس تصریح کرد: گاهی شنیده می شود به ویژه در مغرب زمین پوست را گرفته و مغز اندیشه های مولانا را رها کرده اند. آنان به داستانها، اشعار و ظواهر پرداخته و شاخ و برگ‌هایی را نیز به آن افزوده‌اند و اندیشه های دیگر را نیز به آن امیخته کرده اند به طوری که گوهر معنوی مولانا کم فروغ و یا گم شده است که باید مراقب باشید این آسیب به دعوت به توحید از سوی مولانا ضربه نزد.

حداد عادل گفت: مولوی پرورده چندین قرن حکمت، عرفان و معارف اسلامی و قرآنی است و همه مولوی پژوهان مراقب باشند این حقیقت اصلی درباره مولانا فراموش نشود.

وی در پایان اظهار داشت: امیدوارم اندیشمندان حاضر در این کنگره مولوی را با همه ویژگی‌هایش از جمله هنر و زبان و عرفانش به گونه ای معرفی کنند که گوهر حقیقی که اشاره به عالم والاست هرگز فراموش نگردد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet