هدر موبایل
1397/04/11 07:36:48
سرویس اجتماعی
خالقی توضیح داد:

کدام آزمایش‌ها بیشترین میزان مراجعه غیرضروری را در بردارد؟/کاهش 30درصدی هزینه‌های سلامت با ممانعت از انجام آزمایشات غیرضروری

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با تاکیدبر اینکه ممانعت از انجام آزمایشات غیرضروری به کاهش بیش از ۳۰ درصد هزینه‌های حوزه سلامت منتهی می‌شود، پُرهزینه‌ترین آزمایشات را برشمرد.
کدام آزمایش‌ها بیشترین میزان مراجعه غیرضروری را در بردارد؟/کاهش 30درصدی هزینه‌های سلامت با ممانعت از انجام آزمایشات غیرضروری عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با تاکیدبر اینکه ممانعت از انجام آزمایشات غیرضروری به کاهش بیش از 30 درصد هزینه‌های حوزه سلامت منتهی می‌شود، پُرهزینه‌ترین آزمایشات را برشمرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607109966094229.jpg کدام,آزمایش‌ها,بیشترین,میزان,مراجعه,غیرضروری,را,در,بردارد؟/کاهش,30درصدی,هزینه‌های,سلامت,با,ممانعت,از,انجام,آزمایشات,غیرضروری Icana

بشیر خالقی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد اعلام خبری از سوی مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت مبنی بر اینکه دستورالعمل مدیریت 5 آزمایش پرهزینه ابلاغ شد، چراکه 26 درصد منابع آزمایشگاهی بیمه‌های پایه تنها برای این آزمایش‌ها هزینه می‌شود گفت: تحقق این مهم در گروی این است که گایدلاین‌ها که از جمله موارد مندرج در احکام برنامه ششم توسعه بوده، اجرا شود، ضمن اینکه این مصوبه تاکنون باید اجرا می‌شد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون بسیاری از دفترچه‌های بیمه‌ای که توسط بیماران ارائه می‌شود مملو از آزمایشات غیرضروری است، کما اینکه بخشی از آن بر اساس درخواست بیمار تجویز می‌شود، تاجاییکه ممکن است این مورد برای کودک شیرخوار تا افراد کهنسال صورت گرفته باشد.

وی اظهار کرد: برخی افراد هم عادت کرده‌اند که هر 15 روز یکبار برای انجام آزمایش تری گلیسیرید، قند یا کلسترول به پزشک مراجعه کنند و بدون اینکه به این موارد نیازی داشته باشند به طور مداوم  انجام می‌دهند که این امر هزینه سنگینی را برای حوزه سلامت به همراه دارد.

خالقی خاطرنشان کرد: احکام برنامه ششم توسعه در این موارد به این صورت تعیین تکلیف کرده که راهنمای بالینی باید انجام شود، از سوی دیگر انجمن‌های پزشکی نیز باید به این موضوع ورود پیدا کنند و به موارد مندرج در پرونده‌های پزشکی بیماران حساس باشند تا با پزشکانی که به تعداد زیاد به تجویز آزمایش‌های غیر ضروری اقدام می‌کنند، برخورد شود.

تشکیل کمیته ویژه برای کاهش هزینه های غیرضروری بهداشت و درمان

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: هم‌اکنون کمیته‌ای به منظور پیگیری این موضوع در کمیسیون بهداشت تشکیل شده که اعضای آن به همراه مسئولان وزارت بهداشت روند هزینه‌کردهای غیراصولی در حوزه بهداشت و درمان را پیگیری می‌کنند، چرا که اگر گایدلاین‌ها به مرحله اجرا در آمده و از انجام آزمایشات غیرضروری ممانعت به عمل آید، بیش از 30 درصد هزینه‌های حوزه سلامت کاهش پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در بیان پُرهزینه‌ترین آزمایشاتی که به صورت غیرضروری تجویز می‌شود تصریح کرد: سی تی اسکن، رادیولوژی، ام آر آی و انجام آزمایش خون به صورت دوره‌ای از جمله پُرهزینه‌ترین آزمایشات غیرضروری هستند که به صورت مکرر انجام می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet