هدر موبایل
1388/06/10 09:42:00
سرویس صحن

مشروح سخنان وزیر پیشنهادی بهداشت

**مرضیه وحید دستجردی گفت: سلامت نیاز همه آحاد جامعه و حق مردم است و قانون اساسی دولت را مکلف کرده که سلامت را برای همه مردم فراهم کند.

وی با بیان این مطلب که تعریف سلامت تعریفی جامع است گفت: سلامت رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی را شامل می‌شود می‌بینم که در افق 1404 مقام معظم رهبری وظایف سنگینی را برای ما خاطرنشان فرمودند ایشان در این افق جامعه اسلامی ایران را چنین تصریح می‌فرمایند جامعه ایرانی جامعه‌ای است برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی و اجتماعی، فرصت‌های برابر توزیع مناسب درآمد نهاد مستحکم خانواده به دور ا ز فقر، فساد و تبعیض و بهره‌مند از محیط زیست مطلوب، در سیاست‌های کلی نظام در چشم انداز هم سیاست‌های بهبود کیفیت زندگی سلامت و امنیت غذایی ذکر شده است.

در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه هم جمله بسیار مهمی آمده که محور توسعه پایدار را در کشور بر تقویت رویکرد انسان سالم و سلامت همه جانبه عنوان کرده است.

وی اظهار داشت: براساس احکام مصوب برنامه پنجساله پنجم که در هیات دولت مصوب شده شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و همینطور متناظر او در همه استان‌ها تشکیل شود و روی نکته بسیار مهمی باید تاکید شود که آن هم ارتقای سلامت است هر چند که در عرص 30 سال گذشته تلاش‌ها و زحمات فراوانی را کسانی که در سیستم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بودند متحمل شدند تا ما امروز بهاین جایگاه برسیم ولی هنوز ما با چالش‌های جدی در این زمینه روبرو هستیم.

گزینه پیشنهادی جهت تصدی وزارت بهداشت گفت: آنچه را که مدنظر نمایندگان محترم است و ما در کمیسیون‌های مجلس شاهد بودیم که دغدغه اساسی شما (نمایندگان) دغدغه بهداشت و سلامت مردم بود و به عنوان اولویت نیازهای مردم به آن رسیدگی کنید اهم چالش‌های ما در این بخش کانون‌های متعدد سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، نظارت، ارزیابی و تامین و تخصیص منابع مورد نیاز است.

وی افزود: خدمات بهداشتی اولیه شبکه نقص‌هایی دارد و لازم است برای تغییر عدالت در سلامت این نقص‌ها را ما برطرف نماییم.

سیستم ارجاع ما استقرار کامل پیدا نکرده به همین خاطر مردم محروم و نیازمند به خوبی نمی‌توانند از این سیستم استفاده کنند.

دستجردی گفت: بیمارستان‌های فرسوده فراوانی بالای 50 سال سن دارند و همینطور خانه‌های بهداشتی و مراکز بهداشت روستایی و شهری که بالای 30 سال و اینها فرسوده و نیازمند بازسازی و جایگزینی هستند محدودیت منابع منجر به این شده که نتوانیم سهم سرانه درمان و سلامت را متناسب با نیازهای مردم عزیزمان برنامه ریزی کنیم و این رویکرد مهم دولتمردان را در این زمینه می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه سیمای بیماری‌ها و گذار تغییرات اپیدمی امروز از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیر واگیر تغییر کرده است، گفت: امروز دیگر بیماری‌های واگیر در کشورمان با مرگ و میری همراه نیست مرگ و میر در کشور ما ناشی از بیماری‌های قلبی، سوانح، سرطان‌ها، دیابت، پرفشاری خون و غیره است که لازم است برای آن برنامه مناسبی را داشته باشیم.

وی اظهار داشت: ظرف ده سال آینده بیماری‌های قلبی دو برابر و بیماری‌های سرطانی سه برابر می‌شود و باید ما د راین زمینه برنامه ریزی کافی بکنیم هنوز ادامه تغییر برخی بیماری‌های واگیر که از مرزها داخل می‌شوند مثل وبا که بیماری باز پدید است و آنفولانزای اچ یک و ان یک که همان آنفولانزای خوکی است و بیماری نو پدیدی است نیاز دارد که ما کارهای دیگری را در این زمینه داشته باشیم.

وحید دستجردی افزود: سهم مردم از تامین هزینه‌های سلامت خیلی بالاست ما به هدف برنامه پنج ساله چهارم که محدود کردن سهم مردم در هزینه سلامت که 30 درصد است نرسیده‌ایم.

امروز مردم حدود 60 درصد از هزینه‌ها را خودشان تقدیم می‌کنند.

وی گفت:‌ ما استراتژزیک واحد و یکسانی که حاکم بر صندوق‌های بیمه‌ای باشد نداریم همانطور که مخالف محترم فرمودند ما دفترچه‌های بیمه رنگارنگ و صندوق‌های بیمه‌ای متعدد بیش از 20 عدد، با ردیف‌های بیمه‌ای و سرانه‌های بیمه‌ای متفاوت امروز در کشور وجود دارد برای مثال سرانه سلامت در بیمه شهرداری 70 هزار تومان در سال و سرانه روستاییان عزیزمان یک سوم سرانه شهرها است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet