هدر موبایل
1388/06/10 09:37:00
سرویس صحن

متن کامل سخنان موید حسینی

**نماینده مردم خوی در مجلس به عنوان مخالف با وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در صحن علنی مجلس سخنرانی کرد.

متن کامل نطق موید حسینی صدر مخالف برنامه‌های مرضیه وحید دستجردی بدین شرح است:

حسینی صدر اظهار داشت: ما می‌خواهیم عملکرد ایشان را مورد بررسی قرار دهیم و آیا برنامه ایشان جوابگوی مشکلات این بخش می‌باشد یا خیر؟

وی با اشاره به وجود مشکلات در حوزه بهداشت گفت: با توجه به اصل 20 قانون اساسی برخورداری از تامین اجتماعی اعم از بازنشستگی، پیری، بیکاری، از کارافتداگی، بی‌سرپرستی و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی به صورت بیمه حق همگانی است.

عضو کمیسیون انرژی گفت: وزارتی که خانم دستجردی می‌خواهد به عهده گیرد شامل بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و تولیت سلامت و مسایل بین بخشی زیادی در حوزه تصدی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و پایش در حوزه وزارت بهداشت است.

حسینی صدر خاطرنشان کرد: از جمله این حوزه ها می توان به تامین نیروهای خدمات درمانی، تدارک دارو و تجهزات و ملزومات مصرفی پزشکی نام برد.

نماینده خوی گفت: کار سایر بخش‌های توسعه بر سلامت مردم بسیار حائز اهمیت است.

وی خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: شما عدالت در سلامت، سقف بندی خدمات، نظام اجرا و مشکلات پزشکان، پزشک خانواده و خودگردانی بیمارستان‌ها و نظارت بر مواد غذایی و سیاست‌های کلی اصل 44 چه برنامه‌ای دارید؟

حسینی صدر با اشاره به مشکلات بیماران خاص گفت: زمانی که فردی در کشورمان دچار بیماری خاصی می شود دچار مشکلات اقتصادی زیادی خواهد شد در این زمینه چه برنامه سیاستی را اتخاذ خواهید کرد؟

وی افزود: با توجه به آنکه پزشک خانواده از سال 84 در حال اجراست و مطابق بودجه سال جاری مقرر شده است که در روستاها و شهرهایی که زیر یکصد هزار نفر جمعیت دارند این طرح اجرایی شود، هنوز این طرح از روستاها و شهرهای بیش از 20 هزار نفر فراتر نرفته است و روستاییان از گرفتن حداقل خدمات در مضیقه هستند و وزیر پیشنهادی باید برنامه خود را در این زمینه ارائه دهد.

عضو کمیسیون انرژیتصریح کرد: در رئوس برنامه‌های وزیر پیشنهادی تنها به ذکر عناوین بسنده شده است و هیچ برنامه مشخصی برای رفع مشکلات ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه مشخص نیست که خانم دستجردی چگونه می‌خواهید در هیات دولت همگرایی ایجاد نماید و یا با انواع بیمه‌های رنگارنگ در دست مردم که بسیاری اوقات به درد مردم نیز نمی‌خورد چگونه می‌خواهید برخورد نمایید.

موید حسینی گفت: تشخیص برای درمان ضروری است و ایشان بسیاری از برنامه‌ها را نیاورده‌اند و اینها مشکلات حادی است که در جامعه وجود دارد و باید یک به یک به این مسایل اشاره نمایید و راه‌حل روشنی برای آن در نظر بگیرید.

 وی تصریح کرد: به عنون مثال قانون بیمه همگانی در سال 1373 به تصویب مجلس رسیده است و شما در آن زمان نماینده بوده‌اید و از آن زمان تا به حال این قانون اجرا نشده است و باز در برنامه‌ای که به دست ما رسیده است راه حل مشخصی برای حل این موضوع مشاهده نشده است.

مویدحسینی خاطر نشان کرد: با توجه به آنکه حضرتعالی دو دوره نماینده مجلس و عضو کمیسیون بهداشت بوده‌اید هم مشکلات را روشن‌تر می‌نوشتید و هم راه‌حل‌‌های دقیق و کاربردتری ارائه می‌دادید.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از پزشکانی که در بیمارستان‌ها کار می‌کنند نمی‌توانند کارانه خود را بگیرند و این باعث شده که بخشی به عنوان زیرمیزی به وجود بیاید.

نماینده مردم خوی تصریح کرد: شما می‌خواهید با سختگیری این کار را اجرا کنید می‌خواهید افزایش تعرفه‌ها را داشته باشید، می‌خواهید حقوق‌ها را افزایش دهید و اینها مسایلی است که جامعه ما را رنج می‌دهد. بعضی پزشکان به صورت غیرقانونی وجوهی را دریافت می‌کنند در حالی که طبق برنامه چهارم قرار بوده است هزینه دریافتی از سهم بیمار 30 درصد باشد. در حالی که 70 درصد سهم بیمار است اما برنامه‌ای که شما ارائه کرده‌اید برنامه روشنی ندارید و من انتظار دارم در توضیحات خود به این مسایل اشاره نمایید.

وی گفت: رای ما رای قطعی نیست و براساس توضیحات شما تصمیم خواهیم گرفت و این حق را به من بدهید که قبل از توضیحات شما تصمیم نگیریم.

عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: ما در حال حاضر برنامه‌های ایشان را نقد می‌کنیم اگر پاسخ قانع کننده‌ای داشته باشند وظیفه قانونی ماست که رای مثبت دهیم و اگر قانع نشدیم خارج از بحث تعارف رای منفی می‌دهیم.

وی افزود: در مطلب دیگر خانم دستجردی در گزارش خود به بند 13 اشاره نموده‌اند که 50 درصد بیمارستان‌های ما در برابر زلزله مقاوم نیستند و شما چه پیشنهادی برای این کار دارید؟ و بیمارستان‌های ما باید در ایام حوادث و زلزله پناهگاه باشند که متاسفانه این چنین نیستند.

موید حسینی گفت: در خصوص کیفیت بیمارستان‌ها هیچ بحثی نشده است و بیمارستان‌های دولتی فاصله زیادی با بیمارستان‌های خصوصی دارند و در برنامه‌ شما به اینها اشاره نشده است و این ضعف برنامه‌ است و باید مشخص شود برای افراد مستضعف چه کاری می‌خواهد صورت بگیرد تا همه بتوانند از بیمارستان‌هایی که کیفیت معادل بیمارستان‌های خصوصی استفاده نمایند.

وی خاطر نشان کرد:در مورد پزشکان عمومی هیچ اشاره‌ای نشده است و تعداد بسیاری از آنها بیکار هستند در حالی که ما به پزشک متخصص نیاز داریم در برنامه مشخص نشده است که شما با چه روندی مسیر تحصیل آنها را فراهم خواهدی کرد در زمینه‌هایی که کمبود داریم از جمله زنان و زایمان و سونوگرافی اشاره نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet